Malowanie elewacji: jaka farba elewacyjna będzie najtrwalsza?

2018-09-11 10:47

Farba fasadowa do malowania elewacji domu powinna być odpowiednio dobrana, aby wyglądać pięknie przez wiele lat. Wbrew pozorom nie jest to zadanie trudne. Podpowiadamy, czym kierować się, wybierając farby elewacyjne, oraz jak poprawnie przeprowadzić malowanie elewacji.

Malowanie elewacji
Autor: materiały prasowe Otynkowana elewacja dodatkowo pokryta warstwą farby długo zachowa ładny wygląd

Jak oszacować ilość farby fasadowej potrzebnej do malowania elewacji?

Z reguły producenci na swoich stronach internetowych zamieszczają kalkulatory umożliwiające obliczenie, ile farby elewacyjnej trzeba kupić do pomalowania określonej powierzchni ścian. Nie musimy jednak szukać kalkulatora, ponieważ obliczenie zużycia jest proste. Wystarczy powierzchnię elewacji domu (A w m2) przemnożyć przez ilość farby fasadowej potrzebnej do pomalowania 1 m2 (B w l/m2). Jeżeli producent farby podaje na opakowaniu, ile metrów można pomalować taką objętością farby, jaką zawiera opakowanie, bardzo łatwo obliczyć zużycie na 1 m2, dzieląc liczbę litrów przez liczbę metrów. Po obliczeniu, ile potrzeba farby do jednokrotnego malowania elewacji, otrzymany wynik należy pomnożyć przez liczbę krotności malowań – najczęściej elewacja powinna być dwukrotnie pokryta farbą, więc wystarczy poprzedni wynik pomnożyć przez 2 (C=A x B x 2). Tę wartość zwiększamy jeszcze o 10% (C x 1,1) – na wszelki wypadek, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie prac.

Uwaga! Jeśli producent podaje dwie wartości zużycia farby, należy pamiętać, że mniej się jej zużywa na pomalowanie gładkiej powierzchni, a więcej – z wyraźną fakturą.

Przygotowanie elewacji do malowania

Różne podłoża wymagają odmiennego potraktowania. Jednak wszystkie powinny być zwarte, mocne i – najlepiej – zagruntowane. Ustalenie, czy kondycja podłoża jest wystarczająco dobra, jest proste. Wystarczy nakleić na nie kawałek przezroczystej taśmy klejącej i po chwili ją oderwać. Jeśli wraz z taśmą nie oderwały się cząstki podłoża, jest wystarczająco mocne. W takiej sytuacji można przystąpić do gruntowania preparatem dobranym do rodzaju farby elewacyjnej. Najlepiej polecanym przez jej producenta.

Trudno przecenić zalety preparatów gruntujących. Zwiększają przyczepność podłoża, jednocześnie zmniejszając jego nasiąkliwość. Dzięki nim łatwiej rozprowadzić farbę i potrzeba jej mniej do procesu malowania elewacji. Niestety nie zawsze podłoże ma wytrzymałość odpowiednią do nakładania farby elewacyjnej. Często najpierw trzeba poprawić jego parametry.Jeśli ściany domu pokrywa pękający i odpadający tynk, należy go naprawić albo skuć przed malowaniem elewacji. Ten, który pyli lub jest zbyt chłonny, trzeba zagruntować i wzmocnić. Można do tego celu użyć preparatu rozpuszczalnikowego, oczywiście dobranego do rodzaju farby.

Jeśli podłożem pod nową ma być stara farba, nie może się odspajać ani pylić. Jeśli łuszczy się tylko miejscowo, trzeba ją usunąć i w naprawianych miejscach nałożyć jedną warstwę farby więcej. Jeśli farba na całej elewacji jest uszkodzona, należy ją usunąć. Można to zrobić metodą piaskowania. Profesjonalna firma, natryskując piasek pod wysokim ciśnieniem, skutecznie zdejmie starą powłokę.Na ścianie tarasu mogą być tłuste plamy po grillowaniu. Takie zabrudzenia trzeba dokładnie usunąć, na przykład benzyną ekstrakcyjną.

Jak dobrać rodzaj farby do malowania elewacji?

  • Na starych domach z reguły są tynki cementowe, cementowo-wapienne lub wapienne. Pierwsze dwa rodzaje tynków można malować farbą elewacyjną dowolnego rodzaju. Te ostatnie są najbardziej podatne na uszkodzenia. Jeżeli podłożem ma być właśnie taki tynk, najlepiej pomalować go farbą silikatową lub wapienną.
  • Na nowych domach najczęściej są układane tynki cienkowarstwowe – akrylowe, mineralne, silikonowe lub silikatowe, będące elementem systemu ociepleń. Z reguły farbę elewacyjną kupuje się razem z tynkiem. Zgodnie z prostą zasadą: jaki rodzaj tynku, taka farba, na przykład jeżeli tynk jest silikonowy, to farba też silikonowa.
  • Na starych domach mogą być też powłoki z farb elewacyjnych. Najbezpieczniej jest zastosowac wtedy farbę silikonową, bo można ją nakładać na prawie wszystkie farby elewacyjne, oprócz wapiennej. Nie należy malować powłok z farb akrylowych silikatowymi, i na odwrót.

Uwaga! Po otynkowaniu ściana musi całkowicie wyschnąć, a to trwa co najmniej 30 dni, a czasami nawet dwa razy dłużej.

Malować elewację samodzielnie czy lepiej zlecić to zadanie fachowcom?

Wprawdzie malowanie elewacji jest trudniejsze niż ścian wewnątrz domu, ale – po dobraniu odpowiedniej farby elewacyjnej – można to zrobić samodzielnie, przestrzegając kilku zasad:

  • przed zaplanowaniem terminu malowania należy sprawdzić prognozę pogody. Nie tylko nie powinien wtedy padać deszcz, ale także nie może być za wysoka ani za niska temperatura (producenci podają, przy jakiej temperaturze można nanosić farbę);
  • stabilna pogoda jest ważna zwłaszcza przy malowaniu farbą silikatową;
  • podczas prac przygotowawczych trzeba zabezpieczyć wszystkie elementy elewacji, które nie będą malowane, i teren wokół domu;
  • przed naniesieniem kolejnej warstwy farby musi minąć dokładnie tyle czasu, ile zalecił w instrukcji jej producent;
  • nie można pozostawić niedomalowanej ściany na następny dzień. Nawet na czas przerwy w pracy. Taka niefrasobliwość mogłaby doprowadzić do powstania na elewacji pól nieco różniących się odcieniem.
Farby elewacyjne
Autor: materiały prasowe Farby elewacyjne można barwić w mieszalniku na bardzo dużo kolorów

Ile czasu schnie farba elewacyjna?

Większość farb elewacyjnych osiąga pełną wytrzymałość po 24 godzinach. Nie zdziwmy się, gdy na opakowaniu lub w karcie technicznej znajdziemy informację, że drugą warstwę farby można nakładać już po kilku godzinach – przed powtórnym malowaniem elewacji pierwsza warstwa farby musi tylko przeschnąć, w takiej sytuacji jej pełna wytrzymałość nie jest konieczna.

Narzędzia malarskie do malowania elewacji

Wybierając narzędzie do malowania elewacji, trzeba uwzględnić konsystencję farby fasadowej oraz fakturę ściany zewnętrznej. Do prac można użyć wałka, pędzla o naturalnym lub poliestrowym włosiu albo pistoletu natryskowego. Decydując się na pistolet, trzeba sprawdzić w jego instrukcji, jaką lepkość może mieć natryskiwana farba, a następnie w karcie technicznej wybranej farby przeczytać informacje o lepkości i ewentualnie ją rozcieńczyć. Ściany o gładkiej fakturze można malować pędzlem lub wałkiem. Stosując wałek, zużyjemy mniej farby. Im gładsza jest ściana, tym włosie wałka powinno być krótsze. Jeżeli ściany mają wyraźną fakturę, należy je malować szerokim pędzlem o długim włosiu.

Przechowywanie farby elewcyjnej

Przede wszystkim farby fasadowe należy chronić przed zbyt wysoką i zbyt niską temperaturą. Nie powinny być narażone na działanie promieni słonecznych ani wystawione na mróz. Optymalna temperatura dla przechowywanej farby to z reguły minimum 5oC i maksimum 25oC. W innych warunkach farba może zmienić swoje właściwości fizyczne i trzeba ją będzie wyrzucić. Oczywiście opakowanie musi być szczelnie zamknięte, by jego zawartość nie wyschła. Farba, która była prawidłowo przechowywana, może się nadawać do użytku nawet po upływie terminu przydatności.

Uwaga! Jeżeli przechowywana farba elewacyjna się rozwarstwiła – na jej powierzchni wydzieliła się warstwa wody lub żywicy – to nie znaczy, że nie nadaje się do użycia. Wystarczy ją dokładnie wymieszać, aż stanie się jednorodna.

Warto wiedzieć

Akrylowe farby elewacyjne

To bardzo popularne i tanie farby do malowania elewacji. Mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża, względnie niską paroprzepuszczalność i niską nasiąkliwość wodą. Można je barwić w bardzo szerokiej palecie kolorów. Nakłada się je na tynki cementowe, cementowo-wapienne, powierzchnie betonowe. Nie należy ich stosować na podłożach wapiennych i silikatowych. Farby akrylowe, zwłaszcza na elewacji północnej albo zacienionej, często porastają glonami. Wielu producentów dodaje do nich substancje biobójcze, żeby wyeliminować tę wadę.

Farby elewacyjne
Autor: materiały prasowe Producenci tynków często zalecają pomalowanie nowej elewacji w celu wyrównania koloru
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie