Materiały ociepleniowe rekomendowane przez redakcję Muratora. Płyty poliuretanowe, neopor i polistyren ekstrudowany.

2013-03-20 16:32

Dziś oczekuje się, żeby izolacja cieplna byla maksymalnie skuteczna i przy tym niezbyt gruba. Dlatego z pełną odpowiedzialnością polecamy płyty z polistyrenu ekstrudowanego oraz płyty poliuretanowe PIR. Radzimy też inwestować w ocieplenie o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła.

Ocieplenie - metoda lekka mokra
Autor: Magdalena Niezabitowska-Krogulec

Polistyren ekstrudowany, czyli styropian XPS

Jest dobrym izolatorem o współczynniku przewodzenia λ wynoszącym (w zależności od producenta) od 0,027 do 0,040 W/(m.K). Jest jednym z niewielu materiałów, którego termoizolacyjność w kontakcie z w ilgocią nie pogarsza się. Ma budowę zamkniętokomórkową i znikomą nasiąkliwość. Jest też całkowicie mrozoodporny i nie podlega korozji biologicznej, czyli nie gnije. Dlatego jest materiałem pierwszego wyboru do izolacji podziemnych części domu oraz cokołów mających kontakt z wilgocią gruntową i wodami opadowymi. Jest znacznie twardszy od styropianu, dzięki czemu można go stosować wszędzie tam, gdzie izolacja jest narażona na nacisk – na tarasach, dachach płaskich, w podłodze na gruncie i przy zjazdach do garaży. Jego wytrzymałość na naprężenia ściskające wynosi od 200 do 700 kPa. Chętnie w ykorzystuje się go jako szalunek tracony, czyli taki, którego ze względu na umiejscowienie nie rozbiera się. W twardych formach z polistyrenu można betonować płytę fundamentową, ścianki szczelinowe lub nadproża – jest on wówczas nie tylko odpornym na wilgoć ociepleniem, ale pełni też funkcję deskowania.

Materiały ociepleniowe o ponadstandardowej izolacyjności cieplnej

Do izolacji termicznej domu szukaj materiałów tak dobrych, żeby nawet po wielu latach zapewniały wciąż niezły standard energooszczędności. Z roku na rok pojawiają się produkty o coraz niższym, korzystniejszym współczynniku przewodzenia ciepła λ. Kupowanie najlepszych pod względem izolacyjności materiałów ociepleniowych to nie snobizm, tylko świadoma inwestycja w przyszłość. Uzasadniają to choćby nieustannie rosnące koszty ogrzewania. Innym argumentem jest wzmożona aktywność urzędników, którzy niestrudzenie opracowują i przy współpracy z politykami w prowadzają w życie coraz ostrzejsze wymagania dotyczące energooszczędności budynków. Wybierając ocieplenie z najniższym λ, zapewniasz sobie pod tym względem spokój na dłuższy czas. Tradycyjna, znana wszystkim wełna szklana osiąga już współczynnik λ = 0,03 W/(m.K), a jeszcze kilka lat temu poziom 0,035-0,04 W/(m.K) wydawał się bardzo niski. Wprowadzenie nowej, szarej wersji styropianu, zwanej neoporem, sprawiło, że współczynnik λ = 0,031-0,033 W/(m.K) nie jest dla tego produktu czymś zaskakującym. Dla porównania – tradycyjny biały styropian ma współczynnik λ na poziomie 0,035-0,045 W/(m.K).

Płyty poliuretanowe PIR

Pozwalają w remontowanym domu znacznie poprawić izolacyjność cieplną danej przegrody przy niewielkim zwiększeniu jej grubości. Stąd ich rosnąca popularność przy docieplaniu dachów, poddaszy lub ścian. 10 cm warstwa ocieplenia PIR o współczynniku λ = 0,023 W/(m.K) śmiało zastąpi 15 cm polistyrenu XPS o współczynniku 0,035 W/(m.K) lub 17 cm wełny mineralnej o współczynniku 0,040 W/(m.K). Płyty poliuretanowe są też na tyle sztywne, że nie trzeba dobudowywać na dachu sztywnego poszycia, aby dało się je ułożyć. Co więcej, płyty takie mają jeszcze okładzinę z polimerowej membrany dachowej, więc odpada wymiana starej membrany na nową, co jest nieuniknione przy wymianie pokrycia na dachu z taką właśnie izolacją wstępnego krycia. Płyty PIR sprawdzą się także podczas docieplania ścian zewnętrznych, dachów płaskich, poddaszy nieużytkowych, stropów, podłóg na gruncie. Lekkie płyty nie obciążą zanadto konstrukcji z drewna (więźby dachowe, stropy drewniane), więc przed docieplaniem nie trzeba będzie radzić się konstruktora. Płyty są ponadto odporne na wilgoć i wodę. Ich nasiąkliwość to maksymalnie 9%. Zastępują też paroizolację. Są znacznie twardsze od standardowych odmian styropianu i wełny mineralnej.

Pozostałe podkategorie