Jak konserwować elewacje i okładziny klinkierowe

2017-11-07 17:55

Ściany z klinkierowych cegieł lub klinkierowych płytek trzeba, jak każde inne, co jakiś czas myć. Może również zajść potrzeba odnawiania fug między nimi. Oddzielną kwestią jest usuwanie białych nalotów, zwanych wysoleniami, które mogą pojawiać się na elewacjach.

Klinkier do przeglądu
Autor: Röben By klinkierowe elewacje dostatecznie spełniały swoją funkcję estetyczną jak i ochronną należy dokonywać ich systematycznych przeglądów. Konserwacja klinkieru na szczęście nie przysparza większych kłopotów

Elewację domu można porównać do odzieży wierzchniej. Chroni przed wiatrem i wodą, zdobi, czasem ociepla. Musi być też co pewien czas poddawana czyszczeniu i drobnym naprawom. Klinkier, choć jest najodporniejszym obok kamienia materiałem elewacyjnym, także musi przechodzić okresowe przeglądy. Najlepszą na to porą jest jesień. Wtedy to warto przypatrzeć się ścianom i cokołom z klinkieru, a następnie usunąć zauważone zabrudzenia i naprawić usterki.

Mycie klinkieru

Gdy zabrudzenia widoczne są na niewielkich fragmentach wystarczy umyć je starannie gąbką i wodą z dodatkiem środka czyszczącego przeznaczonego do mycia klinkieru, dbając o to, aby przesadnie nie zmoczyć elewacji. Do mycia klinkieru można wykorzystać również myjkę ciśnieniową. Lepiej jednak z niej zrezygnować, jeśli spoiny są kruche, bo woda może je wtedy wypłukać. Gdy zabrudzenia są trudne do usunięcia metodami konwencjonalnymi pozostaje piaskowanie. Powinna je wykonać specjalistyczna firma – źle wykonane piaskowanie może bowiem doprowadzić do zarysowania klinkieru oraz jego zmatowienia.

Łatwość czyszczenia
Autor: Röben Najprościej utrzymać w czystości elewacje z gładkiego klinkieru. Fakturowana powierzchnia może bowiem gromadzić brud

Usuwanie wykwitów

Niekiedy na klinkierowych okładzinach pojawiają się białe naloty. Ich przyczyną bywają obecne w murze sole rozpuszczalne i woda, która je transportuje na powierzchnię muru. Na klinkierowej płaszczyźnie woda wyparowuje, a sole pozostają w postaci białych nalotów. Przyczyna takiego stanu rzeczy przeważnie jest brak poziomej hydroizolacji w murze i wynikłe z tego kapilarne podciąganie wody. Gdy wysolenia widać na wyższych partiach ścian, prawdopodobnie winna jest źle dobrana lub źle przygotowana zaprawa której użyto do murowania lub w przypadku płytek – klej do ich mocowania. Wykwity usuwa się za pomocą suchej szmatki lub szczotki z miękkim włosiem. Jeśli to nie skutkuje można spróbować czyścić na mokro, a w ostateczności użyć specjalistycznych środków chemicznych. By zapobiec powracaniu problemu z wykwitami, w zależności od miejsca gdzie ułożono klinkier, przyjrzyj się uważnie obróbkom blacharskim oraz hydroizolacji budynku, warto też ocenić stan spoin. Jeśli elewacja nie będzie narażona na dłuższe zawilgocenia, do wykwitów z pewnością nie dojdzie.

Naprawa fug

Szczególną uwagę warto zwrócić na stan fug czyli spoin między płytkami albo cegłami. Jeśli doszło do ich wykruszenia czy uszkodzenia, luźne fragmenty należy usunąć, spoinę oczyścić, a nazajutrz po zagruntowaniu ubytki uzupełnić zaprawą do klinkieru. Najlepiej zastosować renowacyjny szlam do klinkieru, który nakłada się gumową pacą. Jeśli uszkodzenia są poważne, należy oczyszczone i zagruntowane szpary wypełnić nową zaprawą. W przeciwnym razie woda opadowa może przenikać pod okładzinę, prowadząc do licznych uszkodzeń. Nowa fuga nie powinna być zlicowana z powierzchnią muru, bo ściana będzie wówczas źle wyglądać.

Naprawa muru
Autor: Röben Częstą pracą podczas odnawiania elewacji ceglanej jest wymiana lub uzupełnianie fug między cegłami. Niekiedy też trzeba wymienić jedną lub kilka zniszczonych cegieł

Wymiana płytki lub cegły

Uszkodzenia cegieł klinkierowych należą do rzadkości, ale i one czasem się zdarzają. Co wtedy? Pękniętą, mocno wyszczerbioną lub porysowaną cegłę trzeba delikatnie wyjąć z muru, po wcześniejszym usunięciu spoiny dookoła niej. Miejsce po niej trzeba starannie oczyścić i zagruntować. Nowa cegła powinna być jak najbardziej zbliżona kolorystycznie i stylistycznie do tej usuniętej. Po naniesieniu zaprawy murarskiej umieszcza się ją w murze i spoinuje. Podobnie postępuje się w przypadku zniszczonej lub odspojonej płytki klinkierowej.

Warto wiedzieć

Docieplenie klinkierowej elewacji

Istnieje u nas mnóstwo domów z pięknymi klinkierowymi elewacjami, które niestety wymagają ocieplenia. Budowano je w czasach, gdy i ceny energii cieplnej były niższe i świadomość potrzeby ograniczenia emisji zanieczyszczeń mniejsza. Najskuteczniejsze jest ocieplenie domu od zewnątrz, ale to oznacza ukrycie klinkieru pod warstwa termoizolacyjną. W takich trudnych sytuacjach jedyną radą na zachowanie dotychczasowego stylu budynku jest ułożenie na izolacji płytek klinkierowych, które będą doskonale imitować prawdziwy mur. Płytki mocuje się do podwójnie zbrojonej warstwy podkładowej z kleju mineralnego, wykonywanej na warstwie styropianu lub wełny mineralnej.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie