Ocieplanie domu zimą: Czy to możliwe? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić!
Ocieplenie domu zimą to spore wyzwanie, ale czy jest wykonalne i co najważniejsze opłacalne? Ekspert wyjaśnia, na co zwrócić uwagę, ocieplając dom w zimowych miesiącach. Do jakiej temperatury można ocieplać dom? Jakie warunki pogodowe są kluczowe i dlaczego lepiej odłożyć malowanie elewacji na wiosnę.
Spis treści
- Ocieplanie domu w grudniu jest możliwe?
- Do jakiej temperatury można kleić styropian?
- Malowanie elewacji zimą – dlaczego lepiej poczekać?
Ocieplanie domu w grudniu jest możliwe?
Późna jesień i zima to trudniejszy czas na prowadzenie prac termoizolacyjnych. Jednak sytuacje takie, jak na przykład opóźnienia w harmonogramie budowy mogą sprawić, że zdecydujemy się na ocieplenie właśnie teraz.
To zadanie trudniejsze niż latem, ale jak najbardziej wykonalne. Kluczem do sukcesu są rozwaga, dokładne planowanie i dostosowanie działań do panującej pogody.
Ekspert z firmy Elewacje. Ocieplenia domu (ig: elewacje.ocieplenia) wyjaśnia:
Jeśli chodzi ocieplanie domu w listopadzie i grudniu, można jak najbardziej, z tym że trzeba uważać na panujące temperatury. Klejenie styropianu, jak i zatapiane siatki robimy zazwyczaj do temeratury +5 stopni. Później wiązanie kleju, jak i jego wysychanie jest bardzo trudne. Nocą mogą wystąpić przymrozki i tu jest już problem. Zmarznięty klej potrafi odparzyć.
To oznacza, że odpowiednia temperatura, również nocą, jest kluczowa dla powodzenia takich prac.
Przeczytaj również: Docieplenie starego domu: usunąć termoizolację czy dołożyć nową warstwę ocieplenia?
Do jakiej temperatury można kleić styropian?
Prace termoizolacyjne zimą wymagają uwzględnienia dwóch kluczowych czynników: temperatury otoczenia i podłoża. Jeśli wartość temperatury spada, jak podkreśla ekspert poniżej +5°C, wiązanie kleju może stać się problematyczne, a zatopienie siatki może się nie udać.
W jesienno-zimowych miesiącach wspomagamy się klejem w piance do styropianu, aby ten pierwszy etap klejenia przytrzymał go do ściany. Wiadomo, chodzi tu o temperaturę podłoża.
Nie zaleca się jednak tynkowania przy stale ujemnych temperaturach, ponieważ istnieje ryzyko przemarznięcia i odspojenia warstw. Warto odłożyć ten etap na cieplejsze miesiące, aby uniknąć kosztownych poprawek.
Zobacz także: Co zamiast styropianu? Czym ocieplić dom zamiast styropianu?
Malowanie elewacji zimą – dlaczego lepiej poczekać?
Gdy sfinalizujesz ocieplanie i tynkowanie elewacji w sprzyjających warunkach, pojawia się pytanie o malowanie.
Ekspert rozwiewa wątpliwości:
Malować elewacje w tym okresie odradzamy, ponieważ farba nie dosycha tak szybko. Zarówno podczas jesieni, jak i zimy może nam po prostu spłynąć. Pogoda jest w tym okresie bardzo nieprzewidywalna i lepiej zrobić to na wiosnę, niż później poprawiać.
Zmienna pogoda, wysoka wilgotność powietrza i niskie temperatury sprawiają, że lepiej poczekać do cieplejszych miesięcy, kiedy farba ma szansę związać prawidłowo, zapewniając trwały efekt.
Przeczytaj również: Ocieplenie ścian od wewnątrz - czym najlepiej ocieplić ścianę od wewnątrz? Jak to zrobić?