Mały drewniany domek dla dzieci. Zobacz propozycje projektantów - domek na drzewie, na wzniesieniu...
Domek drewniany w ogrodzie to marzenie wielu dzieci. Może to być drewniana chatka jak z bajki albo wyrafinowany projekt wzorowany na dorosłej architekturze, ważne, żeby dziecko go zaakceptowało i czuło się w nim jak u siebie.
Autor: Mariusz Jagniewski
Domek ten powstał z odpadków i resztek materiałów budowlanych, możemy nazwać go ekologicznym.
Nowoczesny domek dla dzieci z drewnianych odpadów. Inwestor - Maja, 6 lat
Nie ma bardziej upartego a zarazem najbardziej wdzięcznego inwestora niż dziecko. Przekonali się o tym Mariusz Kościuch i Tomasz Osięgłowski, architekci z poznańskiego biura Ultra Architects.
Desek elewacyjnych po budowie „dorosłego” domu zostało w sam raz tyle, aby zbudować taki obiekt. Początkowo miał to być domek na drzewie, ale żadne z drzew znajdujących się w ogrodzie nie nadawało się do takiego projektu. Idealnym rozwiązaniem wydawała się więc miniatura zwykłego domu.
Architekci z zapałem przystąpili do działania. Model modernistycznej kostki, okazał się dla dziewczynki dziwactwem dorosłych. Projekt odrzuciła i narysowała swój. Było to typowe przedstawienie domu z kominem, dużym oknem i skośnym dachem. Architekci jednak nie poddali się i nie zrezygnowali z edukacyjnej misji. Jeden z rysunków dziewczynki bardzo przypominał gotowy projekt biura. Po długich konsultacjach został zaakceptowany najbardziej rozpoznawalny współczesny dom o archetypicznej formie.
Drewniany domek ma podobne proporcje i podziały, ale zbudowany jest z zupełnie innych materiałów. Powstał z odpadków i resztek materiałów budowlanych. W całości, łącznie wraz z dachem i tarasem, wykonany jest z desek. Podłoga domku jest ażurowa, wszystkie elementy doświetlające otwierają się, a kominy nie są dla ozdoby, lecz służą wentylacji. Ażurowa podłoga i łatwy dostęp upraszczają sprzątanie domku. Domek ma 6 m2 powierzchni. Prowadzą do niego schody, na których dziewczynka urządza spotkania z przyjaciółkami. Boczna fasada jest otwierana, a przyległy do budynku taras to dodatkowe miejsce do zabawy.
Mały domek na drzewie
Każdy jako dziecko marzył o zamieszkaniu na drzewie – mówi architekt Radosław Gawron. Jego pracownia Silesiaarchitects ropoczyna projekt „Dzieci w ogrodzie”, którego głównym tematem jest budowa domków na drzewie. Wiedza i doświadczenie zawodowe pozwalają architektom tworzyć konstrukcje na drzewach, które są trwałe, estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne i nieinwazyjne dla przyrody.
Dziecięce marzenia spełnił już Marek Arciszewski. Domek na drzewie został zrealizowany w pobliżu jego domu pod Warszawą. Wybudował go dla swoich dzieci. Domek o szkielecie drewnianym, poszyty deskami, zawieszono na dębie. Konstrukcja z drewna sosnowego jest wytrzymała i bezpieczna. Domek podtrzymuje z jednej strony konstrukcja drabiny, z drugiej osadzony jest na drzewie dzięki klamrze (dwie belki drewniane spięte są prętami stalowymi w sposób umożliwiający luzowanie klamry wraz z wzrostem drzewa). Nie ma żadnych wkrętów czy gwoździ kaleczących pień drzewa. Konstrukcja drabiny umożliwia wydłużanie jej wraz ze wzrostem drzewa.
Domek dla dzieci do samodzielnego montażu
Najłatwiej jest oczywiście kupić gotowy domek. Coraz więcej firm ma je w swojej ofercie. Najczęściej stanowią część większych placów zabaw, ale można je kupić jako samodzielne konstrukcje. Takie małe domki są najczęściej sprzedawane w zestawach do samodzielnego montażu. Montuje się je na drewnianych stojakach albo na wielkich pniach. Można jako podstawę – fundament domku, wykorzystać pień starego, martwego drzewa.
Autor: Tomasz Zaborowicz
Dla dzieci przeznaczony jest także teren pod domkiem, gdzie znajdują się huśtawka i drabinka sznurowa.