Wełna kontra styropian. Porównaliśmy koszty i cechy użytkowe obu materiałów

2025-07-16 16:31

Wybór odpowiedniego materiału do ocieplenia domu to kluczowa decyzja, która wpływa na komfort, energooszczędność i… domowy budżet. Na rynku dominują dwa rozwiązania: wełna mineralna i styropian. Które z nich okaże się lepsze pod względem kosztów zakupu i właściwości użytkowych? Sprawdzamy!

Wełna czy styropian

i

Autor: RIGIPS/ Materiały prasowe Izolacja cieplna z wełny mineralnej zapewnia równocześnie wyciszenie przegrody

Spis treści

  1. Plusy i minusy wełny
  2. Włókienka wełny i niechciana "depilacja"
  3. Plusy i minusy styropianu
  4. Koszty, czyli od czego zależy cena wełny i styropianu?
  5. Ile kosztuje wełna?
  6. Ile kosztuje styropian?
Ocieplanie ścian krok po kroku. Montaż izolacji (styropian i wełna)

Pewnych, niezwykle cennych informacji o produktach nie znajdziemy w ich kartach technicznych i kartach charakterystyki, a szkoda, bo chodzi o właściwości użytkowe istotne zwłaszcza dla wykonawców.

Plusy i minusy wełny

Wśród zalet wełny wielokrotnie podkreśla się jej paroprzepuszczalność. To argument zwolenników teorii o oddychaniu ścian. Tymczasem poprzez ściany odbywa się tylko 3% łącznej wymiany powietrza. Co innego, gdy dojdzie do jakiejś awarii i ściana zamoknie. Materiał paroprzepuszczalny przyśpieszy jej schnięcie. Uda się to jednak tylko pod warunkiem, że wszystkie warstwy przegrody będą paroprzepuszczalne.

Wełna jest dość ciężka. Gdy ocieplamy nią ściany, oprócz klejenia konieczne jest też kołkowanie.

Wyroby z wełny mineralnej należy przycinać długim ostrym nożem lub piłką. Nie wolno do tego używać nożyc, zwłaszcza mechanicznych, które ściskając wełnę, niszczą jej strukturę wełny.

Wełna nie jest tak brudzącym produktem jak styropian i podczas jej cięcia nie powstaje aż tyle śmieci. Niemniej pył wełniany nie jest przyjemny ani zdrowy. Tnąc wełnę, trzeba więc mieć na twarzy maskę ochronną.

Włókienka wełny i niechciana "depilacja"

Kto układał wełnę, ten wie, że jej włókienka boleśnie wbijają się w skórę i trudno się ich pozbyć. Prysznic tylko pogarsza sytuację. Radzi się więc usuwanie ich taśmą klejącą przykładaną do ciała, co jest często równoznaczne z niechcianą depilacją.

Są wełny, które „gryzą” mniej, i te gorsze pod tym względem. Za przyjaźniejszą dla ciała uchodzi wełna szklana. Jest też lżejsza i mniej pyli niż skalna. Dzięki większej elastyczności włókien lepiej dostosowuje się do nierówności podłoża. Wełna skalna jest sztywniejsza i nie ma tendencji do rozwarstwiania się.

Wełna czy styropian

i

Autor: WOLFCRAFT/LANGE ŁUKASZUK/ Materiały prasowe Żeby zabrać się do cięcia lub szlifowania wełny, trzeba założyć odzież ochronną z długim rękawem, maseczkę i rękawice

Plusy i minusy styropianu

Przeciwnicy styropianu podkreślają niejednokrotnie, że jest materiałem brudzącym. Jego cięcie wiąże się z powstaniem nieprzebranej ilości drobnych granulek, które szybko zanieczyszczają wszystko dookoła. Co gorsza, elektryzują się, więc przywierają do różnych powierzchni, przez co trudniej się ich pozbyć.

Gdy mowa o styropianie, pada też zarzut, że nie jest produktem paroprzepuszczalnym. Co się z tym faktem wiąże? Tyle że gdy ściana domu bądź inna ocieplona nim przegroda zamoknie, woda nie będzie szybko odparowywać na zewnątrz, więc schnięcie się przedłuży, a podczas niego może dojść do pojawienia się pleśni.

Tak zwane „oddychanie ścian”, czyli przepuszczanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz domu, jest dziś uznawane za jeden z budowlanych mitów, ponieważ za usuwanie pary odpowiada system wentylacji i my – wietrząc pomieszczenia. Niemniej niektórzy producenci styropianu wprowadzili na rynek styropian dyfuzyjny. Przez płyty te przechodzi mnóstwo maleńkich kanalików umożliwiających odprowadzanie pary z zamoczonych ścian.

Na plus zalicza się styropianowi lekkość. Przenoszenie paczek i pojedynczych płyt jest dziecinnie łatwe. Taka izolacja o niewielkiej wadze jest także korzystna w sytuacjach, gdy remontowana przegroda ma obniżoną nośność i każdy dodatkowy kilogram może się na niej niekorzystnie odbić.

Z racji niewielkiej wagi styropianu nie trzeba też kołkować do murów podczas ocieplania ścian metodą ETICS. Wystarczy tu sam klej. Kołki daje się tylko tam, gdzie wiatr wywiera na izolację siłę ssącą, na przykład w zewnętrznych narożnikach lub na szczególnie dużych powierzchniach, jednak nie tak wielkich, jakie można spotkać w budynkach jednorodzinnych.

Wełna czy styropian

i

Autor: Mariusz Bykowski Łatwiej jest przyciąć rolkę lub paczkę na żądaną szerokość przed niż po jej rozwinięciu

Koszty, czyli od czego zależy cena wełny i styropianu?

Jeśli wełna i styropian jednakowo dobrze nadają się do danego zastosowania, najczęściej argumentem przechylającym szalę na korzyść jednego z nich będzie cena. Do niedawna styropian uchodził za produkt tańszy. Pojawiły się jednak niedrogie maty wełniane. Zaczęto też wytwarzać wysokiej jakości nowoczesne odmiany styropianu, które do tanich z pewnością nie należą.

Cena zależy od wielu czynników: gęstości wyrobu, izolacyjności cieplnej, możliwości stosowania, obecności warstw dodatkowych (folie, siatki, włókniny). Prezentowane przez nas aktualne koszty wyrobów wełnianych i styropianowych, jeśli nie jest zaznaczone inaczej, dotyczą wyrobów o grubości 5 cm.

Wełna czy styropian

i

Autor: ROCKWOOL/ Materiały prasowe Wełna jest dość ciężka, więc ocieplając nią ściany od zewnątrz, przeważnie konieczne jest też stabilizowanie izolacji kołkami

Ile kosztuje wełna?

  • Maty – od 9,5 do 39 zł/m2.
  • Maty wzmacniane siatką stalową – od 72 do 86 zł/m2.
  • Maty powleczone folią aluminiową – od 36 do 55 zł/m2.
  • Maty wzmacniane siatką stalową i powleczone folią aluminiową – od 88 do 100 zł/m2.
  • Maty z wełny białej – od 50 do 68 zł/m2, dla grubości 10 cm.
  • Płyty standardowe – od 13 do 148 zł/m2.
  • Płyty do izolacji kominków i kominów – około 100 zł/m2.
  • Płyty do izolacji kominków i kominów, powleczone folią aluminiową – około 130 zł/m2.
  • Płyty do izolacji dachów płaskich – od 38 do 46 zł/m2.
  • Cienkie płyty dachowe, zwane deskami, układane jako wierzchnia warstwa izolacji – od 39 do 86 zł/m2, dla grubości 2 cm.
  • Płyty dachowe zespolone z papą podkładową – od 35 do 90 zł/m2, dla grubości 10 cm.
  • Płyty lamelowe – od 32 do 48 zł/m2.
  • Płyty powleczone welonem szklanym – od 65 do 124 zł/m2.
  • Otuliny rur, powleczone folią aluminiową – od 43 do 53 zł/m.
  • Granulat – od 4 do 12 zł/kg.
Wełna czy styropian

i

Autor: Andrzej T. Papliński Miejsce, w którym tnie się dużo płyt styropianowych, często wygląda jak przyprószone śniegiem. To wina granulek, które silnie przywierają do podłoża

Ile kosztuje styropian?

  • Płyty FASADA – 170-266 zł/m3, od 28 do 44 zł/m2.
  • Płyty DACH/PODŁOGA – 194-308 zł/m3, od 32 do 52 zł/m2.
  • Płyty DACH/PODŁOGA/PARKING – 297-478 zł/m3, od 60 do 80 zł/m2.
  • Płyty grafitowe – 248-399 zł/m3, od 41 do 67 zł/m2.
  • Płyty o podwyższonej hydroizolacyjności – 282-458 zł/m3, od 47 do 77 zł/m2.
  • Płyty akustyczne – 182-246 zł/m3, od 30 do 41 zł/m2.
  • Płyty dyfuzyjne – 280-330 zł/m3, od 46 do 55 zł/m2.
  • Styropapa (styropian dachowy łączony z papą podkładową) – 30 zł/m2.
  • Płyty pod ogrzewanie podłogowe – 26-60 zł/m2, dla grubości 3 cm.
  • Granulat – od 8 do 10 zł/kg.
Wełna czy styropian

i

Autor: TERMO ORGANIKA/ Materiały prasowe Styropian jest lekki. Przenoszenie dużych paczek nie wymaga znacznej siły
Murowane starcie
Termoizolacja - styropian czy wełna. MUROWANE STARCIE
Murator Google News