Taśma kalenicowa. Rodzaje i sposób montażu
Taśma kalenicowa jest niezbędna na każdym dachu skośnym. Zobacz, jak jest zbudowana i jaką wybrać. Jak taśma kalenicowa powinna być zastosowana pod pokryciem.
Dach musi być szczelny. Ale powinien być również wentylowany, żeby para wodna znajdująca się pod pokryciem mogła wydostać się na zewnątrz. Dlatego na dole pokrycia dachu – w okapie – są wloty powietrza, które unosi się do góry i ulatuje w kalenicy lub grzbietach. Te miejsca przykrywa się gąsiorami, tak że wzdłuż ich krawędzi bocznych powstają szczeliny wentylacyjne. Pod gąsiorami należy umieścić taśmę kalenicową. Szczelnie połączona z pokryciem dachowym zapobiega wnikaniu deszczu i nawiewaniu śniegu pod dachówki lub blachę, a jednocześnie umożliwia wentylację dachu. Taśma kalenicowa powinna być wodoszczelna i paroprzepuszczalna.
Spis treści
- Co to jest taśma kalenicowa
- Taśma kalenicowa: rodzaje
- Wymiary taśmy kalenicowej
- Taśma kalenicowa: montaż
Co to jest taśma kalenicowa
Do produkcji taśm kalenicowych używa się cienkich (0,12-0,14 mm) płatów aluminium (lub droższej miedzi), które jest lekkie, trwałe i odporne na czynniki atmosferyczne. Taśma kalenicowa jest uformowana w drobne fale, co zapewnia pewną rozciągliwość. Potrzebna jest ona zwłaszcza po bokach - pozwala podczas montażu dopasować taśmę do kształtu pokrycia. Żeby taśma mogła być trwale i szczelnie przymocowana do dachówek lub blachy, na brzegach spodniej części są umieszczone paski kleju butylowego przykryte folią ochronną. W części centralnej lub nieco po bokach w taśmie znajdują się odpowiednio uformowane otwory zapewniające przepuszczanie pary wodnej. W części centralnej stosuje się również membrany paroprzepuszczalne, które mogą być przyszyte i/lub przyklejone do pasów aluminium lub miedzi po bokach. Taśma kalenicowa może składać się również z tkaniny technicznej na środku (do przymocowania do łaty kalenicowej), dwóch pasów włókniny paroprzepuszczalnej po bokach i dwóch pasów falistego aluminium lub miedzi na skrajach.
Taśma kalenicowa: rodzaje
Podstawowy podział taśm kalenicowych dotyczy rodzajów pokrycia, np. dachówek lub blachodachówek o wysokiej fali, o niskiej fali, dachówek płaskich, blachy. Ważne są również parametry dotyczące paroprzeprzuszczalności i wodoszczelności, a te zależą od budowy taśmy i zastosowanych materiałów, np. tkaniny wentylującej. Znajdziemy taśmy kalenicowe, których paroprzepuszczalność wynosi 240, a nawet 450 m3/h. Może być to również określone przez podanie powierzchni wentylacyjnej na metr taśmy, np. 150, 250, 400 cm2/m. Wodoszczelność w przypadku tkanin technicznych zwykle wynosi mniej więcej 65 mm słupa wody.
Wymiary taśmy kalenicowej
Długość rolki taśmy kalenicowej wynosi zwykle 5 m. Taśmy różnią się szerokością całkowitą oraz szerokością poszczególnych partii o określonym przeznaczeniu. Takie zróżnicowanie pozwala dopasować taśmę do rodzaju pokrycia dachowego. Szerokość całkowita może wynosić 15-39 cm. Boczna część falista o szerokości około 8 cm pozwoli dopasować taśmę do pokryć o bardzo wysokiej fali. Do bardziej płaskich wystarczy taśma, której część falista po bokach ma 5-6 cm szerokości.
Aluminium można łatwo malować, więc taśmy kalenicowe są produkowane w różnych kolorach, żeby dopasować je do dachu. Znajdziemy czerwone, ceglaste, kasztanowe, ciemnobrązowe, brązowe, grafitowe, czarne.
Taśma kalenicowa: montaż
Taśmę należy układać na powierzchnie suche, wolne od tłuszczu i kurzu, bez jakichkolwiek substancji zmniejszających przyczepność. Taśmę rozwija się wzdłuż łaty grzbietowej. Trzeba ją dobrze wyśrodkować i przymocować do łaty za pomocą takera. Następnie należy odkleić folię ochronną z kleju butylowego i boki taśmy dokładnie dopasować do kształtu dachówek, blachy lub blachodachówek. Najpierw trzeba dociskać taśmę na górnych profilach dachówek lub blachy, a potem dolnych, żeby dokładnie ją przykleić po bokach kalenicy lub grzbietu. Poszczególne odcinki łączy się z zakładem minimum 5 cm. Szczególnie dokładnie należy wykonać i połączyć zakłady w miejscu zejścia się kalenicy i grzbietów.
Taśmę kalenicową powinno się mocować przy temperaturze 5oC-40oC. Gdy jest zbyt zimno, podłoże i taśmę można nieco podgrzać, żeby klej złapał i związał.
Polecany artykuł: