Rodzaje pokryć dachowych - z jakiego materiału wybrać pokrycie na dach?

2023-06-23 18:49

Na rynku jest dostępnych bardzo dużo produktów przeznaczonych do krycia dachów. Spójrzmy na pokrycia dachowe, biorąc pod uwagę to, z jakiego materiału są wykonane. Jakie możliwości daje dany rodzaj pokrycia? Na jakie ograniczenia trzeba zwrócić uwagę? Które pokrycia są tanie, a które drogie?

Rodzaje pokryć dachowych
Autor: Getty Images Jakie rodzaje pokryć dachowych dostępne na rynku? Co najważniejsze przy wyborze?

Spis treści

  1. Rodzaje pokryć dachowych
  2. Dlaczego warto wybrać pokrycie z blachy?
  3. Co wyróżnia dachówki ceramiczne?
  4. Jakie zalety mają dachówki betonowe?
  5. Kiedy postawić na włóknocement?
  6. Czy pokrycia bitumiczne są tanie?
  7. Kiedy wybrać naturalne pokrycia dachowe?

Pokrycia dachowe możemy dzielić na wiele sposobów, np. na lekkie i ciężkie, wielko- lub drobnowymiarowe, tanie albo drogie, trwałe lub bardzo trwałe. Dokonajmy wstępnego podziału produktów do krycia dachów, uwzględniając rodzaj materiału.

Rodzaje pokryć dachowych

  • pokrycia z blachy:
    • stalowej,
    • aluminiowej,
    • cynkowo-tytanowej,
    • miedzianej,
  • dachówki ceramiczne,
  • pokrycia na bazie cementu:
    • dachówki betonowe,
    • płytki włóknocementowe,
    • płyty włóknocementowe,
  • pokrycia bitumiczne:
    • gont bitumiczny,
    • płyty bitumiczne,
  • naturalne pokrycia dachowe:
    • gont drewniany,
    • strzecha,
    • łupek.

Dlaczego warto wybrać pokrycie z blachy?

Blachy i blachodachówki stalowe to jeden z najpopularniejszych materiałów na dach. Są tanie, trwałe, ogólnodostępne w wielkim wyborze wzorów i kolorów, będą pasować na każdym domu, zarówno tradycyjnym, jak i nowoczesnym albo regionalnym. Różnią się trwałością i odpornością na czynniki atmosferyczne zależnie od grubości rdzenia oraz rodzaju powłoki ochronno-dekoracyjnej - mogą mieć gwarancję na 10-15 lat, jak i na 40-50 lat. Blacha w wielkich arkuszach sprawdzi się na dużych dachach o nieskomplikowanych połaciach. Popularne blachodachówki można wykorzystać na każdym dachu. Ich mały rozmiar pozwala ograniczyć ilość odpadów. Każdy dekarz ułoży dach z blachy stalowej.

Blachy aluminiowe, cynkowo-tytanowe i miedziane to wyższa półka pokryć dachowych. Są znacznie trwalsze niż pokrycia stalowe (ale i droższe). Właściwie nie wymagają zabezpieczeń antykorozyjnych, bo naturalnie patynują. Mają swoje ograniczenia podczas układania (łączenie materiałów), dlatego do wykonania dachu z miedzi lub cynku-tytanu trzeba szukać odpowiednich fachowców.

Co wyróżnia dachówki ceramiczne?

Dachówki ceramiczne to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Są bardzo trwałe. Tworzą pięknie i szlachetnie wyglądające pokrycia dachowe. Czerwone pokrycie z dachówki ceramicznej to naturalny widok w wielu rejonach Polski. Mogą mieć wiele kształtów i kolorów oraz być wykończone na różne sposoby, także w wersji lśniącej lub matowej. Dachówki to materiał ciężki, więc wymaga przygotowania odpowiedniej więźby dachowej. Również układanie dachu będzie dłużej trwało i więcej zapłacimy niż w przypadku blachy stalowej.

Jakie zalety mają dachówki betonowe?

Czasem trudno odróżnić dachówki betonowe (cementowe) od ceramicznych. Tak poprawił się ich wygląd dzięki wygładzaniu powierzchni i zastosowaniu nowoczesnych powłok ochronno-dekoracyjnych. Dachówki cementowe są większe od większości ceramicznych, nieco tańsze i nieco mniej trwałe. Oferta dachówek cementowych jest mniejsza niż ceramicznych. Jeśli chcemy mieć dom kryty dachówkami, ale za nieco mniejsze pieniądze, warto wybrać betonowe.

Kiedy postawić na włóknocement?

Z włóknocementu są wykonywane płytki i płyty dachowe. Płytki włóknocementowe to tańszy zamiennik naturalnego łupka, choć i one nie są najtańszym pokryciem. Są najczęściej koloru ciemno szarego, grafitowego, czarnego, więc pasują do modnej obecnie kolorystyki domów. Płytki włóknocementowe tworzą trwałe, mocne i odporne na czynniki atmosferyczne pokrycia. To produkt wymagający znajomości technik układania, a więc znalezienie ekipy może być trudniejsze, a koszt ułożenia dachu z małych elementów większy.

Warto wspomnieć o płytach falistych z włóknocementu, które są ekologiczną alternatywą dla azbestu. Można z nich wykonać tanie pokrycie na budynku gospodarczym lub garażu.

Czy pokrycia bitumiczne są tanie?

Tak, pokrycie dachu gontem bitumicznym jest tanie. Sam materiał – papa z dekoracyjną posypką – nie kosztuje dużo, podobnie jego układanie. Warunkiem sukcesu jest przygotowanie równego i gładkiego poszycia połaci dachowych (gonty są cienkie, więc będzie widać każdą nieprawidłowość podłoża).

Faliste płyty bitumiczne to, podobnie jak płyty włóknocementowe, tani sposób na krycie dodatkowych budynków na posesji.

Kiedy wybrać naturalne pokrycia dachowe?

Gonty i wióry z drewna, a także strzechy ze słomy albo trzciny to materiały o specyficznym przeznaczeniu, które będą dobrze wyglądać na budynkach wiejskich, regionalnych, zatopionych w zieleni pól i lasów, domach z drewna albo ze słomy, o naturalnym wykończeniu. Wykonanie takiego dachu wymaga znalezienia dostawcy materiału oraz wykonawcy znającego odpowiednie techniki. To nie są dachy długowieczne, tak jak ceramika czy miedź. Warto też zdawać sobie sprawę, że nie są wcale tanie.

I ostatnie - pokrycie z łupka, czyli płaskich kawałków skały naturalnej. To pokrycie bardzo trwałe, podobnie jak cynk-tytan lub miedź, ale drogie i trudne do wykonania, wymagające doświadczonych fachowców. Kawałki łupka trzeba obrabiać ręcznie i dopasowywać do układanego wzoru. Sama robocizna też jest droga. Łupek ma modny ciemno szary kolor.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie