Nowoczesna stodoła w Dąbrowie Górniczej. Pasywna, z solarnym dachem, nad brzegiem jeziora
Solarny dach na pasywnym budynku w stylu nowoczesnej stodoły nad jeziorem Pogoria w Dąbrowie Górniczej i drewniane, pasywne domki dla gości. To dzieło Pawła Chodunia i jego żony, byłej tenisistki Pauli Kani-Choduń. Taki sobie wymarzyli i zadbali o wszystko. Jest nowocześnie, ekologicznie i naturalnie. To ma być świetne miejsce na wesela i inne imprezy. - Takiego miejsca szukaliśmy przed naszym weselem – mówi właściciel.
Autor: SunRoof
Dach solarny na obiekcie w stylu nowoczesnej stodoły
Spis treści
- Bajkowa działka nad brzegiem jeziora Pogoria
- Nowoczesna stodoła nad Pogorią i pasywne domki
- Dach solarny na głównym budynku
- Efektywność energetyczna nowoczesnych budynków
- Pomysł na kompleks podsunęło im życie
Bajkowa działka nad brzegiem jeziora Pogoria
Miejsce, gdzie stanęło sześć drewnianych domków i duża sala bankietowa jest naprawdę magiczne. Nazwali je Boho Pogoria. Na działce o powierzchni 9800 metrów kwadratowych, nad brzegiem jeziora Pogoria w Dąbrowie Górniczej. Wokół las i woda. Dlatego też styl tego kompleksu nie mógł być inny.
Największy budynek to nowoczesna stodoła. Wszystko jest zbudowane z naturalnych materiałów. Drewna, szkła i stali. Chcieliśmy, by to była inwestycja proekologiczna – mówi Paweł Choduń.
Nowoczesna stodoła nad Pogorią i pasywne domki
Właściciele podkreślają, że zależy im na dbałości o środowisko, dlatego też zarówno domki jak i główny budynek są pasywne. W założeniach, ilość energii potrzebna do ich ogrzania i funkcjonowania powinna być równoważna z wyprodukowaną przez dach solarny energią i zgromadzonym w ocieplonych i wentylowanych wnętrzach ciepłem.
Obiekty są mocno docieplone – dobrymi materiałami. Ogrzewane elektrycznie, na podczerwień. Jest klimatyzacja i wentylacja. Zapotrzebowanie na prąd spore, ale i na to zaleźli funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie.
Na budynku, w którym mieści się 300-metrowa sala bankietowa, pokrycie dachu stanowią panele fotowoltaiczne – to po prostu nowoczesny dach solarny.
Domy mają drewnianą elewację. Jak twierdzą właściciele – ręcznie malowaną przez nich.
Dach solarny na głównym budynku
Obiekt zaprojektowało katowickie biuro 2H+ Architekci. Łukasz Homan, właściciel biura podkreśla, że dachy solarne stają się coraz bardziej popularne, choć trudno mówić jeszcze o jakimś boomie na nie.
To nasz drugi projekt z takim dachem – mówi Łukasz Homan z 2H+ Architekci.
Dach solarny ma moc 50 kW. Właściciele bardzo liczą na jego funkcjonalność.
- Mamy nadzieję, że dach solarny mocno odciąży nasze rachunki za prąd w tym miejscu – mówi Paweł Choduń.
Czytaj też: Jak się żyje w domu z fotowoltaiką, magazynem energii i...elektrykiem? Opowiadają właściciele
Efektywność energetyczna nowoczesnych budynków
Jak będzie ostatecznie wyglądała efektywność energetyczna tych budynków, dowiemy się prawdopodobnie za dwa miesiące. Na czerwiec bowiem właściciele zaplanowali ostatnie odbiory, włącznie z charakterystyką energetyczną obiektu. Obecnie trwają jeszcze ostatnie szlify przed odbiorami.
Nowoczesny dach solarny robi wrażenie, ale doskonale komponuje się na południowej stronie nowoczesnej stodoły.
Pomysł na kompleks podsunęło im życie
Skąd właściciele wzięli pomysł na taka działalność i eventowy kompleks nad brzegiem jeziora? Samo życie im podsunęło.
Nie mieliśmy z żoną gdzie zrobić własnego wesela na Śląsku. Obejrzeliśmy sale i obiekty prawie na całym południu Polski. Marzyliśmy o weselu w takim miejscu jak to. Gdzie ślub mógłby Dlatego sami je wybudowaliśmy – mówi Paweł Choduń.
Powstał obiekt eventowy z miejscami hotelowymi. Własną kuchnią, 300-metrową, otwartą salą bankietową. Do tego do dyspozycji sześć drewnianych domków. Wszystko w pięknych okolicznościach przyrody. Cały kompleks ekologiczny i przyjazny środowisku.
To obiekty całoroczne.