Pas nadrynnowy – montaż krok po kroku. Jak zamontować pas nadrynnowy?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto zamontować pas nadrynnowy, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Nie tylko poprawia on bowiem wygląd budynku, ale przede wszystkim chroni wewnętrzną stronę połaci dachowej przed wilgocią. Wyjaśniamy, jak wygląda montaż pasa nadrynnowego.

pas nadrynnowy

i

Autor: Mariusz Bykowski
Murator Remontuje #2: Wylewka samopoziomująca
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Pas nadrynnowy – montaż krok po kroku
  2. Pas nadrynnowy – wymiary i rodzaje

Pas nadrynnowy to istotny element obróbki blacharskiej dachu, którego główną rolą jest uniemożliwiać przedostawanie się wody deszczowej pod połać dachową. Listwa blaszana przypominająca w przekroju literę L ma także za zadanie przekierowywać deszczówkę z dachu do rynny. Dodatkową zaletą montażu pasa nadrynnowego, zwanego także fartuchem okapowym, są jego walory estetyczne – stanowi on część wykończenia dachu i może mieć różny wygląd.

Pas nadrynnowy – montaż krok po kroku

Montaż pasa nadrynnowego jest stosunkowo łatwy, jednak podobnie jak inne prace dekarskie, warto zostawić go fachowcom. Wynika to ze sporego ryzyka błędów, które w przypadku dachu mogą mieć poważne konsekwencje, np. problemy z wilgocią w domu.

Pas nadrynnowy montuje się przed pokryciem dachowym, ale już po montażu rynien (i ewentualnie pasa podrynnowego). A zatem jak zamontować pas nadrynnowy? Instrukcja montażu wygląda następująco:

  1. Przygotuj pasy nadrynnowe w odpowiedniej liczbie. Pamiętaj, że przy łączeniu elementów konieczny jest kilkucentymetrowy zakład. Zwróć uwagę na łączenia w narożnikach dachu. Można wykorzystać ułatwiające montaż łączniki, wówczas między pasami należy zostawić ok 1 cm dylatacji (przerwy zostaną następnie domknięte przy użyciu łączników).
  2. Pas nadrynnowy montuje się do łaty. Przed rozpoczęciem montażu upewnij się, że pas jest równo przyłożony do łaty (zmierz) oraz że jego dolna krawędź jest wysunięta o ok. 1-2 cm poza krawędź rynny, tak, aby deszczówka mogła swobodnie spływać do rynny.
  3. Przymocuj pas nadrynnowy do łaty przy użyciu gwoździ dekarskich lub wkrętów samonawiercających w odstępach ok. 15 cm.
  4. Sprawdź, czy pas na całej długości ściśle przylega do łaty. W razie potrzeby dociśnij go i przymocuj dodatkowymi gwoździami lub wkrętami.

Do pasa nadrynnowego przykleja się następnie zwykle izolację dachu, np. papę czy membranę dachową. Można do tego celu użyć taśmy butylowej.

Warto pamiętać, że pas nadrynnowy będzie inaczej wyprofilowany pod dachy skośne i dachy płaskie, dlatego warto zwrócić uwagę przy zakupie. Jak w tym drugim przypadku wykonać montaż pasa nadrynnowego? Dach płaski na szczęście nie różni się pod względem sposobu montażu, dlatego wykonuje się te same kroki.

Pas nadrynnowy – wymiary i rodzaje

Wymiary pasa nadrynnowego to najczęściej 2-3 m długości, ponad 10 cm szerokości w części wsuwanej pod pokrycie dachowe oraz ok. 5–8 cm szerokości w części dolnej. Warto pamiętać, że pas nadrynnowy można bez problemu dociąć do odpowiedniej długości.

Jeśli chodzi o rodzaje pasów nadrynnowych, to na rynku dostępny jest bogaty wybór produktów do różnych dachów. Część z pasów przeznaczona jest pod konkretną izolację czy pokrycie (np. pas nadrynnowy pod papę, nadrynnowy pod gont), ale jest też wiele uniwersalnych pasów nadrynnowych, które równie dobrze sprawdzą się np. pod gontem, co i dachówką czy blachodachówką. Pasy najczęściej wykonane są ze stali ocynkowanej z różnymi powłokami i występują w różnych barwach oraz z różnym wykończeniem (błysk, mat). W podobnej cenie dostępne są także pasy nadrynnowe aluminiowe. W sprzedaży można znaleźć również bardziej wytrzymałe, ale znacznie droższe pasy miedziane. Jeśli inwestorowi zależy na trwałości, warto z kolei unikać pasów nadrynnowych z tworzyw sztucznych.

W razie wątpliwości, który produkt wybrać, najlepiej zasięgnąć rady pracownika sklepu lub osoby doświadczonej w pracach dekarskich.

Murowane starcie
Dach - blacha czy dachówka. MUROWANE STARCIE
Murator Google News