Osadnik rynnowy, czyli sposób na drożne rynny. Jak wybrać odpowiedni, jak zamontować?
Sprawnie działające odwodnienie dachu uchroni ściany przed zalewaniem deszczem i wodą z topniejącego śniegu. Jednak żeby utrzymać drożność systemu rynnowego, warto zamontować akcesoria, które to zapewniają, między innymi osadniki rynnowe.
Spis treści
Po co jest osadnik rynnowy?
Osadniki są stosowane wówczas, gdy woda z rur spustowych jest odprowadzana do kanalizacji, podziemnego zbiornika wody deszczowej lub instalacji rozsączającej deszczówkę w gruncie. Oczywiście, by zachować prawidłową drożność systemu odwadniającego dach, bardzo ważne jest odpowiednie dobranie przekrojów rur spustowych, ich liczby i położenia, a także poprawny montaż rynien i rur spustowych.
Jeśli w sąsiedztwie domu rosną wysokie drzewa, do rynien na pewno dostaną się liście. Porywiste wiatry mogą też nanieść do nich piach, który namoczony deszczem zmienia się w błoto. Nie ma co liczyć na to, że wypłucze je deszcz i problem sam się rozwiąże. Woda uniesie część zanieczyszczeń, dostaną się one do rur spustowych i mogą się w nich utknąć. Jeśli w systemie nie zamontowano innych akcesoriów - rewizji bądź czyszczaka - który pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń, na poziomie terenu powinno się zamontować osadnik rynnowy.
Jaki osadnik do rynny?
W bogatej ofercie rynkowej systemów rynnowych dostępne są elementy w wielu kształtach i kolorach wykonane z tworzywa sztucznego oraz metalu. Ale niezależnie od materiału, z jakiego jest produkowany system rynnowy, osadnik zawsze jest taki sam – z tworzywa sztucznego (polipropylenu lub PCW). Większość modeli ma dolny odpływ deszczówki, choć można też spotkać takie z odpływem bocznym. Tworzywo jest barwione w masie, więc osadniki są dostępne w kilku kolorach, dopasowanych do kolorystyki orynnowania.
Warto jednak rozważyć dobranie koloru osadnika do barwy nawierzchni (opaski, chodnika), w której będzie osadzony, aby był między nimi jak najmniejszy kontrast.
Autor: Piotr Mastalerz
Są różne modele osadników, ale najpopularniejsze są te z pionowym odpływem
Jak podłączyć osadnik rynnowy?
Osadnika rynnowego nie dobiera się do rozmiaru elementów orynnowania, więc aby umożliwić połączenie z rurami spustowymi o różnej średnicy, stosuje się różne rozwiązania. Niektóre modele osadników mają w klapce otwór do wprowadzenia rury spustowej. Ma on średnicę 110 mm, więc w razie potrzeby zmniejszenia przekroju stosuje się nakładki (z EPMD albo z PCW).
Można też wybrać osadnik z klapką bez gotowego otworu ale z oznaczonymi różnymi rozmiarami rur spustowych. Przy podłączaniu takiego osadnika trzeba wyciąć odpowiednie kółko. W przypadku łączenia osadnika z rurą o przekroju kwadratowym wycina się największą średnicę i na otwór nakłada klapkę z wycięciem dostosowanym do przekroju rury spustowej (wszystkie te elementy są oferowane w systemie).
Osadnik montuje się w podłożu tak, by był zlicowany z nawierzchnią. Konieczne jest osadzenie go na podłożu ustabilizowanym betonem, a po połączeniu go z rurą kanalizacyjną - także obetonowanie jego boków.
Dowiedz się więcej o pracach porządkowych wokół domu. Wejdź do naszego poradnika i zadaj pytania naszym ekspertom! Kliknij w przycisk "PLAY" poniżej i rusz z budową swojego wymarzonego domu.