Okno w suficie. Sposoby doświetlenia pomieszczeń pod płaskim dachem

2011-07-05 19:31

Do pomieszczeń usytuowanych pod płaskim dachem światło naturalne zwykle dociera przez okna pionowe zamontowane w ścianach ostatniej kondygnacji. Światło można również wprowadzić przez dach. Pomocne w tym są okna do płaskiego dachu. Mogą byc również w formie świetlików tunelowych.

Okno w suficie

i

Autor: Andrzej Szandomirski

Płaski dach

Popularność nowoczesnych domów z płaskimi dachami stworzyła konieczność sprostania wyzwaniu, jakim jest doświetlenie wnętrz położonych bezpośrednio pod dachem. Dotyczy to szczególnie domów, w których pod obszerną połacią płaskiego dachu znajdują się pomieszczenia bez dostępu do ścian zewnętrznych. Z taką sytuacją mamy do czynienia w domach o zwartej bryle i dużej powierzchni. Wówczas nawet kilka pomieszczeń może się znaleźć w środku planu i wydawałoby się, że są one skazane jedynie na doświetlenie światłem sztucznym.

Innym przykładem są domy, w których jedna ze ścian zewnętrznych nie może mieć okien – dzieje się tak najczęściej wtedy, gdy chcemy zbliżyć dom do granicy działki, zmniejszając przepisową odległość 4 m do 3 m lub sytuując dom w granicy. Podobnie jak te w środku planu, również pomieszczenia przylegające do ścian zewnętrznych pozbawionych okien wymagają doprowadzenia światła naturalnego. Producenci proponują rozwiązanie z udziałem okien połaciowych montowanych na specjalnych konstrukcjach.

Od niedawna na rynku pojawiły się także przeznaczone do domów mieszkalnych okna stosowane do tej pory w budownictwie przemysłowym: specjalne okna do płaskiego dachu i świetliki. Wszystkie te rozwiązania uwzględniają wysokie wymagania stawiane oknom montowanym w tak newralgicznym miejscu. Ze względu na bezpośredni kontakt z wiatrem i śniegiem okna mają wysokie parametry wytrzymałościowe i termoizolacyjne, gwarantują też mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa w razie stłuczenia szyby, komfortową obsługę i łatwość utrzymania w czystości.