Odśnieżanie dachów. Kable grzejne na dachach, w rynnach i rurach spustowych

2017-12-01 17:51

Śnieg zalegający na dachu, nawisy śnieżne i sople na rynnach stwarzają zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Dlatego też, odśnieżanie dachów oraz usuwanie śniegu i lodu z rynien jest obowiązkiem właściciela domu. Elektryczne kable grzejne mogą być przy tym bardzo pomocne.

Ogrzewanie elektryczne - odśnieżanie dachu
Autor: Andrzej Szandomirski Takie obrazki to w naszym klimacie nic niezwykłego, ale może być inaczej. Kable grzejne sprawią, że zimą z dachu nie będą zwisały sople, a podjazd do garażu będzie zawsze odśnieżony

Ogrzewanie dachu

Niebezpieczeństwo wynikające z gromadzenia się śniegu na dachach skłania do zainteresowania się systemami, które temu zapobiegają. Służą do tego przewody grzejne ułożone na krawędzi dachu (w pasie szerokości około 50 cm). Do takich zastosowań potrzebne są przewody o mocy 15-30 W/m w płaszczu ochronnym odpornym na działanie promieni UV. Mocuje się je do pokrycia dachowego specjalnymi uchwytami dostarczanymi przez producenta systemu. Przewody o mocy do 20 W/m można instalować także na dachach pokrytych materiałami palnymi (papą). Zalecana moc jednostkowa instalacji do odśnieżania dachu zależy od rodzaju pokrycia i wynosi: w przypadku dachówki i blachy – 300-375 W/m2, papy – 150-300 W/m2.

Systemy przeciwoblodzeniowe na dachu

W skład systemu przeciwoblodzeniowego chroniącego dach i rynny wchodzą:

  • odcinki przewodów grzejnych, których liczba zależy od powierzchni i ukształtowania dachu oraz wysokości budynku,
  • sterownik z czujnikiem wilgoci i temperatury otoczenia,
  • puszki przyłączeniowe,
  • zestawy zakończeniowe,
  • kształtki ochronne.

W przypadku przewodu zasilanego jednostronnie zasilanie przyłącza się do jednego z końców przewodu grzejnego, a drugi koniec zabezpiecza się specjalnym zestawem. Poszczególne odcinki zabezpiecza się wyłącznikami nadmiarowymi dobranymi do typu przewodu i długości odcinka, a całą instalację wyposaża w wyłącznik różnicowy na prąd różnicowy 30 mA.

Kable grzejne w rynnach i rurach spustowych

Uzupełnieniem ochrony dachu jest przewód grzejny ułożony w rynnie, do której spływa śnieg rozpuszczony na połaci dachowej.  Przewody grzejne ułożone w rynnach zapobiegają zamarzaniu w nich wody i zatykaniu rur spustowych. Proces ten wspomagają dodatkowe przewody ułożone na krawędzi dachu ułatwiające topnienie śniegu zalegającego na połaci dachowej. Szerokość podgrzewanej strefy zależy od ukształtowania dachu.

Stosuje się na ogół dwa rzędy kabli grzejnych mocowanych uchwytami gwarantującymi utrzymanie między nimi odpowiedniej odległości. Pętlę przewodu wprowadza się także do rury spustowej. Kable grzejne układa się w linii prostej wzdłuż rynien oraz w miarę potrzeby „wężykiem” w pobliżu krawędzi dachu. W pionowych odcinkach rur spustowych przewód powinien sięgać poniżej strefy przemarzania, czyli w centralnej Polsce mniej więcej 1 m poniżej poziomu terenu.

Odśnieżanie dachów - kable grzejne
Autor: RAYCHEM Przewody ułożone faliście wzdłuż krawędzi dachu poszerzają chronioną strefę i wspomagają działanie kabli poprowadzonych wzdłuż rynien

Typ przewodu, jego moc w W/m² lub W/m, a także maksymalną długość jednego obwodu grzejnego i inne elementy systemu dobiera się do konkretnych warunków. Potrzebną długość przewodu określa się zwykle na podstawie danych katalogowych producenta lub stosuje proste wzory uwzględniające miejsce ułożenia, rozstaw przewodów, liczbę przyłączy itp. Pozwala to na oszacowanie potrzebnej długości przewodu grzejnego, a na tej podstawie – przybliżonych kosztów instalacji.

Oprócz przewodów grzejnych w instalacji montuje się czujniki temperatury i wilgoci. Dzięki możliwości śledzenia obu parametrów sterownik nie włączy ogrzewania, kiedy nie będzie opadów, a jedynie mróz, ale dopiero wtedy, gdy wilgoć i niska temperatura wystąpią jednocześnie, na przykład zacznie padać deszcz lub śnieg i temperatura spadnie poniżej określonej wartości (na przykład +5°C). W ten sposób ogrzewanie nie będzie niepotrzebnie włączane, czyli w miarę możliwości oszczędne.

Niezależnie od tego, jeżeli zainstaluje się przewody zmiennooporowe, będzie można uzyskać dalsze oszczędności energii, ponieważ pobór mocy dostosuje się do temperatury otoczenia.

System przeciwoblodzeniowy pracuje praktycznie bezobsługowo. Przewody grzejne można układać w dowolnym czasie, podczas budowy nowego obiektu lub w czasie jego użytkowania, ale ze względu na możliwość uszkodzenia izolacji nie zaleca się robić tego w temperaturze poniżej zera.

Warto wiedzieć

Kiedy przewody grzejne będą opłacalne?

Aby ograniczyć koszty eksploatacji instalacji przeciwoblodzeniowej, wykorzystuje się automatyczną regulację, która sprawia, że system uruchamia się tylko wtedy, kiedy jego praca jest rzeczywiście potrzebna. Współpracujące z regulatorem czujniki o konstrukcji umożliwiającej zastosowanie ich w rynnach, na dachach, w nawierzchniach chodników i podjazdów reagują na zmiany temperatury i wilgotności, powodując automatyczne włączanie zasilania, gdy zaczyna padać śnieg lub zaistnieją warunki sprzyjające powstaniu oblodzenia. Po osuszeniu ogrzewanej powierzchni regulator wyłącza instalację. Orientacyjny koszt działania systemu to przy obecnych cenach energii elektrycznej około 0,18 zł za godzinę na metr kwadratowy chronionej powierzchni (na przykład dla 50 m2 jest to 9 zł za godzinę). Przez ile godzin w roku potrzebne jest działanie instalacji? Trudno to precyzyjnie określić, ale z doświadczeń użytkowników wynika, że koszt jej eksploatacji w domach jednorodzinnych wynosi kilkaset złotych rocznie.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie