Spis treści
- Jak układa się ocieplenie z piany PUR?
- Jak układa się ocieplenie z wełny mineralnej?
- Ile kosztuje m² ocieplenia pianą pur?
- Co jest tańsze: pianka czy wełna?
Dach to jest przegroda, przez którą może uciekać bardzo dużo ciepła. Jego współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 0,15 W/(m²K). Na poddaszu mieszkalnym termoizolację układa się między krokwiami i pod nimi. Żeby ocieplenie nie było zbyt grube, stosuje się materiały o jak najniższym współczynniku przewodzenia ciepła λ. Zależnie od wybranego produktu ocieplenie musi mieć 25-30 cm grubości. Ile zapłacimy za ocieplenie dachu pianą PUR?
- Ocieplenie pianą PUR - czy warto? Jakie są wady piany PUR? Ile kosztuje ocieplenie pianką PUR w 2024?
Jak układa się ocieplenie z piany PUR?
Pianę aplikuje się za pomocą agregatu, więc robią to ekipy dysponujące tym sprzętem i znające technikę układania. Pianę natryskuje się warstwami, tak żeby się rozprężyła i wypełniła dokładnie przestrzeń między krokwiami. Druga warstwa wymaga wykonania nadbitek z listew drewnianych lub metalowych na taką wysokość, żeby stworzyć odpowiednią grubość ocieplenia.
Jak układa się ocieplenie z wełny mineralnej?
Na poddaszu najczęściej stosuje się miękkie maty, które są skomprymowane w rolki. Trzeba je otworzyć i pozostawić wełnę do rozprężenia. Docelowa grubość mat odpowiada wysokości krokwi oraz dodatkowej warstwy pod nimi. Wełnę docina się na odpowiedni wymiar, lekko ściska i wkłada między krokwie. Następuje potem naturalne rozprężenie materiału, który się klinuje i dobrze trzyma. Wełnę można też osznurować, żeby zapobiec ewentualnemu opadaniu. Przed ułożeniem drugiej warstwy trzeba wykonać stelaż z listew aluminiowych, między którymi jest przestrzeń na wełnę.
Ile kosztuje m² ocieplenia pianą pur?
Firmy oferujące ocieplenie poddasza pianą PUR stosują piany otwartokomórkowe o współczynniku lambda =0,38 W/(mK). Piana otwartokomórkowa jest paroprzepuszczalna, w odróżnieniu od zamkniętokomórkowej (cieplejszej), którą można wykorzystać w domach z wentylacja mechaniczną. Warstwa polecana do stworzenia wymaganej przez warunki techniczne termoizolacji wynosi 25 cm. Za ułożenie piany wraz z wieszakami pod stelaż i płyty gipsowo-kartonowe zabudowy poddasza firmy podają cenę 90-95 zł/m² brutto (materiał i robocizna).
Co jest tańsze: pianka czy wełna?
Żeby porównać koszty samego ocieplenia z tych dwóch materiałów i robocizny, trzeba sprawdzić, ile zapłacimy za wełnę mineralną o porównywalnej lambdzie i grubości. Dwie warstwy wełny mineralnej (15 i 10 cm) o współczynniku λ wynoszącym 0,038 W/(mK) kosztują 48-60 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty robocizny, które obecnie wynoszą 70-100 zł/m². Łącznie koszt samego ułożenia wełny mineralnej może wynieść ok. 120-160 zł brutto. Wielu inwestorów samodzielnie ociepla poddasze i wtedy wykorzystanie wełny mineralnej jest znacznie tańsze niż piany PUR.
