Montaż blachodachówki w arkuszach: ważne zasady

2020-11-24 17:42
Blacha dużego formatu
Autor: Wojciech Jargiło Gabaryty czynią arkusze blachodachówki mniej poręcznymi, ale za to krycie nimi przebiega szybko

Choć blachodachówki w arkuszach nie są niczym nowym dla wykonawców, wciąż zdarza się im popełniać błędy przy ich montażu. Przypominamy zatem podstawowe zasady ich układania.

Arkusz blachodachówki to panel z wytłoczonym wzorem, udanie imitującym nie jeden lub dwa, jak ma to miejsce w przypadku blachodachówki modułowej, ale nawet do kilkunastu rzędów dachówek tudzież gontów. Minimalna szerokość panelu to około 1 m. Długość dobiera się do wymiaru połaci. Maksymalna to 8 m. Tradycyjna blachodachówka powstaje ze stali grubości 0,4-0,6 mm obustronnie ocynkowanej lub zabezpieczonej alucynkiem. Od strony zewnętrznej nałożona jest powłoka ochronno-dekoracyjna. Nadaje blasze ładny kolor i chroni ją przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi mogącymi powodować korozję. Powłoka ta może być matowa lub błyszcząca. Arkusze blachodachówki nie są tak łatwe do przenoszenia i montażu jak wąskie moduły, choć w przeliczeniu na metr kwadratowy ważą tyle samo – od 4,7 do 7 kg.

Środki ostrożności w przypadku blachodachówki
Autor: Mariusz Bykowski Po blasze można chodzić jedynie w obuwiu z gumową podeszwą. Stopy trzeba stawiać w zagłębieniach arkuszy

Jak obchodzić się z arkuszami blachodachówki

Arkusze blaszane łatwo jest przypadkowo uszkodzić podczas transportu, składowania, docinania i montażu. Trzeba więc pamiętać, że nosi się je w pozycji pionowej. Liczba potrzebnych do tego osób zależy od długości arkusza blachodachówki i przyjmuje się, że maksymalny odstęp między jedną a drugą to 1,5 m. Składowane powinny być z kolei na płasko, nie bezpośrednio na podłożu, tylko na platformie z drewnianych palet. Sterty arkuszy blachodachówki muszą być co 1 metr przedzielone drewnianymi przekładkami. Coraz więcej producentów zabezpiecza blachodachówki folią. Zdejmuje się ją dopiero tuż przed montażem.

Pokrycie dachowe z blachy na rąbek stojący - montaż pokrycia

Blachę ocynkowaną i powlekaną można ciąć tylko nożycami ręcznymi lub elektrycznymi. Zabronione jest stosowanie do tego szlifierki kątowej, której tarcza powoduje rozpryski iskier, a te mogą wypalić dziury w powłoce. Opiłki powstałe przy krojeniu lub nawiercaniu otworów trzeba niezwłocznie zmiatać z blachy, bo mogą ją porysować. Jeśli jednak powłoka zostanie uszkodzona, to miejsce trzeba zamalować specjalną farbą do zaprawek, dobraną pod kolor pokrycia. Farbą taką zamalowujemy też wszystkie krawędzie przecięć.

Łaty pod blachodachówkę
Autor: BUDMAT Łata najbliżej okapu powinna być wyższa o przynajmniej 1,5 cm od pozostałych. Odległość między nią a następną z łat jest krótsza niż między pozostałymi i wynosi około 27-30 cm

Konstrukcja pod układanie blachodachówki w arkuszach

Blachodachówkę mocuje się zawsze do drewnianych łat o przekroju 4 x 6 cm. Te z kolei muszą mieć pod sobą kontrłaty, nawet gdy na więźbie zbudowane jest sztywne poszycie. W praktyce wygląda to tak, że najpierw dekarze zajmują się hydroizolacją, a później wzdłuż krokwi przybijają bądź przykręcają kontrłaty, czyli długie, zaimpregnowane listwy o przekroju 2,5 x 5 cm. Pozwalają one odsunąć pokrycie od hydroizolacji i tym samym utworzyć pod nim drożną przestrzeń wentylacyjną. Będzie tamtędy przepływać powietrze wpadające u dołu połaci, przy okapie, a wydostające się poprzez szczyt dachu, czyli kalenicę, a czasem przez specjalne wywietrzniki umieszczone w różnych miejscach połaci.

Przeczytaj też:

Ile kosztują blachodachówki w arkuszach i panelach oraz wykonany z nich dach >>>

Łaty można rozmieścić gęsto, nawet co kilka centymetrów, ale nie będzie to miało sensu ani uzasadnienia ekonomicznego, dlatego przyjmuje się taki ich rozstaw, jaki sugeruje producent dla danego modelu blachodachówki. Zazwyczaj wynosi on 35 cm.

Montaż blachodachówki w arkuszach: obróbki blacharskie i rynny

Płaska blacha też jest potrzebna. Z niej bowiem robione są tzw. obróbki blacharskie, niezbędne do poprawnego wykończenia różnych miejsc na dachu. Można kupić gotowe, częściej jednak dekarze sami je wytwarzają, korzystając z maszyny ręcznej do gięcia i cięcia blach.

Przeczytaj też:

Niezbędne obróbki do blachodachówki: kompletny system produktów dachowych >>>

Większość obróbek trafia na połacie, jeszcze zanim ekipa rozpocznie krycie. W pierwszej kolejności mocowane są wzdłuż okapu. Jedna osłania deskę okapową, z drugiej powstaje tzw. pas nadrynnowy – element prowadzący do rynien wodę deszczową z pokrycia i ewentualne skropliny płynące pod pokryciem, po hydroizolacji. Haki rynnowe, o ile nie mają być przykręcane do tak zwanej deski czołowej, trzeba przymocować do krokwi lub do sztywnego poszycia, jeszcze przed zainstalowaniem pasa nadrynnowego. Tak samo rynny. Obróbki muszą się też pojawić wzdłuż krawędzi dachu, aby zabezpieczyć deski wiatrownicowe. Instalowane są również na dnie koszy, czyli wewnętrznych narożników u zbiegu połaci, oraz dookoła kominów. Do mocowania obróbek używa się wkrętów samonawiercających lub gwoździ dekarskich. Łączniki te rozmieszcza się w dwóch rzędach przesuniętych między sobą (na mijankę). Zalecana odległość między łącznikami to około 15 cm.

Obróbka blacharska okapu
Autor: BUDMAT Krycie dachu zaczyna się od montażu obróbki okapu. Zaraz po tym do deski okapowej przykręca się doczołowe haki rynnowe

Mocowanie arkuszy blachodachówki

Blachę przykręca się do łat dachowych, zaczynając od któregoś z dolnych naroży połaci. Do mocowania arkuszy blachodachówki używa się blachowkrętów farmerskich z końcówką samogwintującą. Mają one uszczelki ze specjalnej gumy, która pod wpływem ciepła uszczelnia połączenie. Zużycie łączników to około 8-12 sztuk na 1 m2. Wkręty przytwierdzające blachę do łat umieszcza się w dole fali lub innego przetłoczenia – w co drugiej fali i co drugi rząd przetłoczeń. Tylko wzdłuż krawędzi dachu wkręty umieszcza się gęściej, w każdym rzędzie. Arkusze blachodachówki układa się z zachowaniem poziomych i pionowych zakładów. Ich szerokość wynosi 11, 12 lub 14 mm i zależy od modelu blachodachówki. Na pionowych zakładach blachę łączy się krótszymi wkrętami lub nitami zrywalnymi.

Mocowanie arkuszy blachodachówki
Autor: Mariusz Bykowski Arkusze blachodachówki montuje się na zakład, przykrywając rowki kapilarne uformowane w ich krawędziach
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie