Łączny koszt dachu skośnego. Jak przewidzieć wydatki na więźbę dachową i pokrycie?
Zobacz, jak ocenić przyszły koszt dachu. Sprawdź, od czego on zależy - ile wydasz na więźbę dachową, ile na pokrycie, a jaką część całej sumy pochłoną materiały izolacyjne.
Autor: Andrzej Szandomirski
Najłatwiej obliczyć koszt dachu o prostej bryle - jedno lub dwuspadowego. Im więcej połaci i dachowych elementów, tym staje się to bardziej skomplikowane
Kształt dachu
Gdy dach jest prosty, dwuspadowy, nie ma znaczenia, czy wybiera się drobne elementy, czy duże arkusze. Trudniej obliczyć ilość materiałów na dach skomplikowany, na którym wielkość elementów zaczyna odgrywać znaczącą rolę. Im więcej skosów (koszy i grzbietów) i mniejszych powierzchni (daszki lukarn i przylegające do nich małe fragmenty dachu), tym więcej odpadów z dużych arkuszy.
Materiał na pokrycie dachowe
Sam podstawowy materiał pokryciowy stanowi 70-80% kosztów pokrycia na dachu dwuspadowym, a zaledwie 50-70% na dachu skomplikowanym. Znaczącym dodatkiem są wydatki poniesione na systemy zamocowań, gąsiory, taśmy wentylacyjne pod gąsiory, uszczelki grzebieniowe do okapów, stopnie kominiarskie czy płotki przeciwśniegowe. Można by się spodziewać, że koszt pokrycia z blachodachówki będzie porównywalny z kosztami blachy na rąbek. Jednak blacha płaska wymaga sztywnego poszycia. Jeśli się je wykona z desek z drzew iglastych, podniesie to koszt 1 m2 o 32 zł. Pokrycie ceramiczne wydaje się o 50% droższe od blachodachówki - okazuje się jednak 22-59% droższe od blachodachówki. Blacha na rąbek ułożona na sztywnym poszyciu jest kosztowniejsza o 45-85% od dachówek, a ponad dwukrotnie od blachodachówki.
Ciężar pokrycia a koszt więźby
Jeśli ocieplenie nie jest warstwą dachu, na przykład w domu z nieużytkowym poddaszem, konstrukcja więźby dachowej będzie zależeć od rodzaju i ciężaru pokrycia. Pod lekkie materiały można stosować krokwie o mniejszym przekroju lub deskowe wiązary kratowe, natomiast pokrycie ciężkie wymaga mocniejszej konstrukcji z elementów o dużym przekroju – a to podniesie koszt dachu.
Inne materiały wpływające ne cenę
Pod każdym pokryciem musi być folia wstępnego krycia bądź sztywne poszycie pokryte papą lub odpowiednią folią. Pod większość pokryć potrzebny jest jeszcze ruszt z kontrłat i łat. Każde z pokryć wymaga też odpowiednich obróbek blacharskich, na przykład pasów nad- i podrynnowego wzdłuż okapu, w koszach, wokół komina oraz systemu rynnowego.
Koszt robocizny
Niektórzy dekarze umawiają się na stawkę za 1 m2 dachu, inni podają cenę jednostkową za każdy element. Koszt robocizny będzie niższy przy dachu krytym blachodachówką, wyższy przy dachówkach, a najwyższy przy pokryciu z blachy płaskiej. Wynika to z pracochłonności robót oraz konieczności posiadania przez wykonawcę wyższych kwalifikacji.