Izolacje natryskowe - piana PUR vs. celuloza. Ile kosztuje natrysk pianą PUR? Ile natrysk celulozy?
Coraz więcej poddaszy ociepla lub dociepla się pianą poliuretanową. Nie brakuje też firm specjalizujących się w izolacjach z celulozy. Sprawdź skąd zainteresowanie takimi metodami termoizolacji. Jakie są zalety i wady izolacji natryskowej. Dowiedz się, jaka jest cena natrysku pianki PUR? Jaka cena celulozy?
Spis treści
- Co to jest natryskowa piana PUR
- Piana otwartokomórkowa
- Piana zamkniętokomórkowa
- Gdzie stosuje się pianę otwartokomórkową?
- Gdzie stosuje się pianę zamkniętokomórkową?
- Zalety piany natryskowej
- Wady piany natryskowej
- Izolacja z celulozy
- Gdzie można stosować natrysk celulozy?
- Zalety i wady celulozy
- Ile kosztuje natrysk pianą PUR? Ile natrysk celulozy?
Co to jest natryskowa piana PUR
Nie są to oczywiście piany PUR pakowane w puszki – takie, jakie zwykło się stosować do uszczelniania stolarki. Taka piana powstaje w specjalnej, mobilnej maszynie w efekcie wymieszania płynnych składników. Strumień gotowej piany wydobywa się z dyszy, którą jest zakończony długi przewód. Lepka substancja dobrze pokrywa izolowane powierzchnie. Materiał ten znany był już przed II wojną światową. Popularność zyskał dopiero w latach 60., zwłaszcza w USA i Kanadzie, gdzie króluje budownictwo szkieletowe.
Wiele nieporozumień dotyczących pian natryskowych wynika stąd, że inwestorzy nie wiedzą o istnieniu dwóch jej typów, znacznie się od siebie różniących.
Piana otwartokomórkowa
Jej struktura przypomina nieco gąbkę, z plątaniną otworów i kanalików. Jej deklarowana wartość współczynnika przenikania ciepła λ wynosi 0,036-0,040 W/(m.K), czyli nie odbiega pod tym względem od wełny mineralnej. Wykazuje dużą i niezmienną w czasie elastyczność (nie sztywnieje po wyschnięciu). Jest produktem paroprzepuszczalnym. Poziom jej dyfuzyjności jest niski, a więc korzystny – μ wynosi około 3,5. Dla porównania – drewno ma współczynnik μ = 25. Jako ocieplenie piana otwartokomórkowa sprawdza się w podobnych miejscach co wełna mineralna, celuloza lub wełna drzewna. Piana otwartokomórkowa jest nasiąkliwa, niemniej producenci nie wymagają, by izolować ją od środka domu folią paroizolacyjną, z wyjątkiem pomieszczeń mokrych – łazienek, pralni, suszarni.
Przeczytaj też:
Izolacje natryskowe. Zalety i wady ocieplania pianką PUR
Piana zamkniętokomórkowa
Jej strukturę tworzą mikroskopijne zamknięte pęcherzyki. Jest nieco cięższa od piany otwartokomórkowej, ale wykazuje lepszą izolacyjność termiczną. Jej deklarowana wartość współczynnika przenikania ciepła λ wynosi 0,022-0,029 W/(m.K). Po wyschnięciu sztywnieje. Nie jest paroprzepuszczalna, jak piana otwartokomórkowa (μ = około 60), ale za to całkowicie odporna na wodę. Jako ocieplenie sprawdza się w podobnych miejscach co styropian, polistyren XPS i płyty poliuretanowe.
Gdzie stosuje się pianę otwartokomórkową?
Najczęściej wykorzystuje się ją do ocieplania dachów skośnych od wewnątrz, przed wykończeniem poddasza. Decydują się na nią także inwestorzy wznoszący domy szkieletowe od podstaw na budowie. Jest wówczas wtryskiwana między drewniane lub stalowe elementy konstrukcji ścian i stropów. Pianę stosuje też wielu producentów prefabrykowanych i modułowych domów szkieletowych. Można nią również wypełniać puste przestrzenie w ścianach szczelinowych. Nawierca się wtedy w murze otwory, przez które stopniowo dozowana jest piana. Gdy zacznie wychodzić najwyżej położonymi otworami, to znak, że wypełniła całą pustą przestrzeń. Stosuje się do tego specjalną pianę otwartokomórkową o gęstości 7-8 kg/m³, rozprężającą się wolniej niż zwykła.
Gdzie stosuje się pianę zamkniętokomórkową?
Używana jest do izolacji dachów płaskich lub ścian fundamentowych oraz piwnicznych. Nie powinno się jej stosować do konstrukcji szkieletowych, bo one pracują, a taka piana jest za sztywna, by kompensować wynikłe z tego naprężenia. Złym pomysłem jest też robienie izolacji mieszanej – z piany zamkniętokomórkowej i otwartokomórkowej. Sztywna piana ma wtedy tworzyć na pianie otwartokomórkowej rodzaj powłoki wodoodpornej, co nie ma żadnego sensu.
Zalety piany natryskowej
Największym atutem jest doskonała izolacyjność cieplna. Najcieplejsza z pian zamkniętokomórkowych ma współczynnik λ = 0,022 W/(m.K), a z otwartokomórkowych – 0,035 W/(m·K). Ocieplając połać pianą o λ = 0,038 W/(m.K), uzyskasz U = 0,15 W/(m².K) przy grubości około 30-35 cm. To także jedna z najszybszych metod ocieplania. Poddasze o powierzchni użytkowej około 100 m² izoluje się w kilka godzin, a dach płaski o powierzchni mniej więcej 1000 m² – w jeden dzień. Ważne też, że zużywasz dokładnie tyle materiału, ile potrzeba, nie pozostają niewykorzystane resztki.
Wady piany natryskowej
Piana nie jest tak doskonałym izolatorem akustycznym jak wełna mineralna. Nie dorównuje jej właściwościom ogniochronnym. Ma klasę odporności na ogień B2, według niemieckiej normy DIN 4102, co potwierdza, że jest produktem trudno zapalnym (norma ta przewiduje trzy klasy B1, B2 i B3, z czego B1 jest najbardziej rygorystyczna). Niektóre piany mają klasę reakcji na ogień E – co oznacza, że są materiałem łatwo zapalnym, samogasnącym.
Warto też mieć na uwadze to, że po ociepleniu nie da się łatwo zdemontować izolacji, by dostać się do tego, co jest pod nią, na przykład w celu naprawy. Piany – zarówno otwarto-, jak i zamkniętokomórkowe – nie mogą być narażone na działanie słońca, ponieważ promienie UV powodują ich destrukcję. Dlatego izolację z piany zamkniętokomórkowej należy jak najszybciej pomalować odpowiednią powłoką, mającą przed tym zabezpieczać. Piana otwartokomórkowa, stosowana głównie od wewnątrz, powinna być zabudowana.
Izolacja z celulozy
Celuloza to drobniutkie włókna pochodzące z recyklingu. Wytwarza się je bowiem z makulatury. W fabrykach jest ona mielona i wzbogacana niewielkim dodatkiem soli. Sole mają działanie impregnujące i chronią celulozę przed ogniem i szkodnikami. Zgodnie z zaleceniami narzuconymi przez UE zawartość soli boru w celulozie nie może być większa niż 4% jej masy. Aby możliwe było natryskiwanie włókien, te najpierw muszą zostać zlepione.
Celulozę da się także aplikować metodą nadmuchową. Do tego celu wykorzystuje się włókna w stanie suchym. Niestety nie przywierają one do podłoża, więc można je wtłaczać tylko w zamknięte przestrzenie. Właściwości termiczne celulozy możemy porównać do otwartokomórkowej piany PUR. Jej współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi bowiem między 0,037 a 0,042 W/ (m.K).
Izolacyjność cieplna celulozy zależy od jej gęstości. Im ta jest wyższa, a może się mieścić w przedziale 25-60 kg/m³, tym warstwa lepiej chroni przed przenikaniem ciepła.
Celulozy nie znajdziesz w każdym składzie budowlanym. To jeden z tych produktów, które kupuje się wraz z usługą. Bez pomocy agregatu natryskowego (pompy) trudno bowiem rozprowadzać celulozę, a już szczególnie na powierzchniach pionowych lub skośnych. Pamiętaj również, że warstwa celulozy między krokwiami, słupami lub belkami stropowymi, podobnie jak wełna mineralna, wymaga paroizolacji. Między izolacją celulozową a folią wstępnego krycia (lub stosowanym zamiennie sztywnym poszyciem pokrytym papą) nie trzeba pozostawiać szczeliny wentylacyjnej.
Przeczytaj także:
Gdzie można stosować natrysk celulozy?
Zlepione włókna natryskiwane są głównie między elementy szkieletów drewnianych. Ociepla się nimi poddasza od strony pomieszczenia, stropy drewniane, ściany szkieletowe z drewna lub stali. Metodą nadmuchową da się ocieplać lub docieplać stropodachy wentylowane. Włókna trafiają tam przez istniejące w ścianach otwory wentylacyjne lub otwory wykonane tymczasowo w dachu.
Firmy wyspecjalizowały się też we wdmuchiwaniu celulozy pod zabudowę gipsowo-kartonową bądź drewnianą poddaszy albo ścian szkieletowych, jeśli przegrody te wymagają uzupełnienia istniejącego tam już materiału ociepleniowego.
Nadmuch możliwy jest również w przypadku stropów drewnianych. Można też wykonać celulozową izolację – zarówno metodą natryskową, jak i nadmuchową – na stropie poddasza nieużytkowego lub nad sufitem poddasza użytkowego.
Zalety i wady celulozy
- Zalety. Celuloza ma oczywiście te same zalety co piana, jeśli chodzi o skuteczność samej technologii natryskowej – tworzy izolację bezspoinową, dobrze wypełnia przestrzenie, pozwala wyeliminować mostki i jest równie szybka oraz prosta w stosowaniu. Granulat celulozowy jest bardziej ekologiczny. Nie wydziela żadnych toksycznych oparów i nie podrażnia skóry. W przypadku celulozy deklarowana wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ jest identyczna jak obliczeniowa, a to dlatego, że materiał ten nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych w rezultacie zawilgocenia, na co narażona jest na przykład wełna mineralna. Celuloza zachowuje pełną izolacyjność, nawet gdy jej wilgotność dojdzie do 12%.
- Wady. Celuloza, mimo zawartości soli, nie zabezpiecza zbyt skutecznie przed działaniem ognia. Podobnie jak piana otwartokomórkowa jest materiałem palnym, ale nierozprzestrzeniającym ognia (klasa palności B2). W kontakcie z ogniem nie płonie żywym ogniem, tylko ulega zwęgleniu.
Ile kosztuje natrysk pianą PUR? Ile natrysk celulozy?
Ocieplanie pianą zamkniętokomórkową kosztuje 140-170 zł/m²/10 cm, natomiast otwartokomórkową – 130-160 zł/m²/20 cm. Dodatkowo doliczany jest koszt dojazdu, który zależy od odległości budowy od siedziby firmy.
Za izolację z celulozy natryskowej bez kosztu dojazdu zapłacimy 50-80 zł/m²/20 cm.