Drewno konstrukcyjne: lite, klejone i inne

2009-09-08 2:00

Drewno to znakomity materiał konstrukcyjny. Jest wytrzymałe, łatwe w obróbce, stosunkowo niedrogie i – co ważne – lekkie.

Lite, klejone i inne
Autor: KNAUFMANN|Robert Szarapka Lite, klejone i inne
Lite, klejone i inne
Autor: Robert Szarapka

Drewno lite

Lite drewno konstrukcyjne otrzymuje się z dwukrotnego przetarcia kłody. Dzięki temu boki i czoła elementów są płaskie i mają kształt prostokąta. W handlu rozróżnia się tarcicę iglastą długą – 2,4-6,3 m i średnią – 0,9-2,3 m. Na zamówienie – z reguły po znacznie wyższej cenie – można kupić tak zwane drewno wymiarowe, czyli o długości powyżej 6,3 m lub o niestandardowym przekroju. Oprócz typowych elementów drewnianych o jednolitym i prostokątnym przekroju poprzecznym, takich jak deski, bale, krawędziaki czy łaty, dostępne są również bardzo wytrzymałe i jednocześnie oszczędne konstrukcje złożone (zwykle łączone za pomocą płytek gwoździowanych), takie jak kratownice dachowe lub stropowe.

Drewno klejone

Produkuje się je poprzez sklejanie kilku warstw podłużnych listewek drewnianych lub pasków forniru. Powstają w ten sposób elementy konstrukcyjne długości dochodzącej nawet do 40 m. Są one czterostronnie strugane i jeśli zachodzi taka potrzeba – frezowane i impregnowane. Z drewna klejonego wytwarza się elementy o nietypowych kształtach (łukowe, trapezowe). Materiałem najczęściej używanym do jego produkcji jest sosna, świerk lub świerk skandynawski. Drewno klejone przeznaczone jest głównie do wykonywania konstrukcji wielkowymiarowych, ale niekiedy znajduje zastosowanie również w budownictwie jednorodzinnym. Tradycyjną tarcicę przewyższa między innymi wytrzymałością, czyli można z niego wykonać elementy o bardzo dużej rozpiętości. Jest łatwe w obróbce. Ma niedużą wilgotność – 10-12%. Wykonane z niego konstrukcje nie paczą się. Elementy z drewna konstrukcyjnego sprzedawane są prawie wyłącznie na zamówienie. Często są one fabrycznie polakierowane bądź pokryte bejcą i zafoliowane na czas transportu. Cena metra sześciennego drewna tego rodzaju wynosi przeciętnie od 1000 do 4000 zł.

Dwuteowniki z drewna i nie tylko

Belki zbudowane są z dwóch drewnianych stopek i środnika wykonanego z płyty OSB lub sklejki. Mogą one być także w całości zrobione z drewna klejonego. Mają bardzo dużą wytrzymałość w stosunku do swej niewielkiej wagi. W przeciwieństwie do drewna litego nie mają tendencji do deformowania się. Charakteryzuje je duża dokładność wymiarowa. Ponieważ są bardzo lekkie, ich montaż jest łatwy, nie wymaga też użycia skomplikowanych narzędzi. Wykorzystywane są głównie jako belki stropowe (maksymalna rozpiętość 600 cm), krokwie (maksymalna rozpiętość 1200 cm) lub słupy. Na czas transportu pakowane są na specjalne palety. Produkcją i sprzedażą belek zajmują się między innymi Kronopol i Finnforest.

Na konstrukcje najlepsze iglaki

Na elementy konstrukcyjne powinno być stosowane przede wszystkim drewno drzew iglastych – sosny, świerka. Są to gatunki charakteryzujące się dużą wytrzymałością, a dzięki sporej zawartości żywicy również trwałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Poza tym są powszechnie dostępne i stosunkowo tanie. Można również stosować drewno jodłowe, choć ma gorsze parametry wytrzymałościowe oraz jest niezbyt odporne na wilgoć. Najlepsze i najtrwalsze drewno konstrukcyjne to drewno modrzewiowe. Modrzew jest jednak objęty ochroną gatunkową, a jego wycinanie ograniczone, dlatego ma zawrotną cenę. Sporadycznie produkuje się drewno konstrukcyjne z drzew liściastych – topoli lub olchy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie