Domy typu willa – 5 projektów willi w tradycyjnym i nowoczesnym stylu
Pojęcie słowa willa nieco wypaczył okres PRL, w którym willami nazywano właściwie każdy większy, a w szczególności piętrowy dom jednorodzinny. Osiedlami willowymi nazywano m.in. te z domami-kostkami. Willa to nie jest zwykły budynek jednorodzinny. To typ rezydencji, który wyróżniają wielkość i oryginalność architektury.
Autor: murator projekty
AN1137
Spis treści
- Willa – od Rzymu do XXI w.
- Piętrowa willa w stylu amerykańskim
- Wille w stylu modernistycznym
- Dwór z antresolą i poddaszem użytkowym
- Willa w stylu dworku polskiego
Willa – od Rzymu do XXI w.
Jak niemal wszystko w naszej części świata, tak i wille zawdzięczamy Rzymianom. Te duże, przeważnie położone poza murami miejskimi na wsiach obiekty były budowane dla bogatych obywateli rzymskich we wszystkich prowincjach. Po upadku Rzymu kultywowało tę ideę Bizancjum. Były to zazwyczaj obszerne, choć często parterowe budynki, ale posiadające bogate wyposażenie i wystrój wnętrz. Do dzisiaj można podziwiać ich pozostałości w postaci fragmentów ścian z freskami i rzeźb czy wspaniałe mozaiki, które należały do bardzo charakterystycznych elementów wykończenia.
Willową architekturę wskrzesił okres renesansu, a jej rozkwit w czasach nowożytnych przyniósł barok. Kolejne okresy utrwaliły ten typ budowli, jednocześnie nadając im charakterystyczny dla czasu budowy cechy stylowe.
Willa prezentuje styl rezydencji, który w Polsce utrwaliła forma dworu polskiego. Od tej tradycyjnej formy nastąpił odwrót w okresie modernizmu, kiedy zerwano całkowicie z przeszłością. Wille stały się układankami z prostopadłościennych brył urozmaiconymi szkłem i metalem. Dzisiaj modne są zarówno te nowoczesne kubistyczne formy, jak i stylizowane na tradycję i dawne okresy architektury. Jedno jest wspólne – wille to reprezentacyjne duże domy jednorodzinne, które wyróżniają się na tle innych budynków nie tylko wielkością, ale i wysokiej klasy materiałami wykończeniowymi.
Piętrowa willa w stylu amerykańskim
Architekturę w Ameryce cechuje eklektyzm i połączenia stylów, które wywołują zdziwienie u Europejczyków. Bardzo modne są nawiązania do architektury klasycystycznej i połączenie jej z elementami hiszpańskiego stylu kolonialnego czy angielskiego gotyku. Taką eklektyczną formę ma także MG0452 Willa diamentowa. Zwraca uwagę zastosowanie mnóstwa elementów ozdobnych na elewacjach: boniowane ściany, kolumny, sztukaterie i gzymsy oraz naczółek na frontowej elewacji i owalne balustrady balkonów. Wszystko to komponuje się w spójną całość razem z dużymi oknami rozdzielonymi szprosami i płycinowymi wytłoczeniami i przeszkleniem drzwi wejściowych. Dopełniają tego niskie wielospadowe dachy. To dom jakby przeniesiony z willowych okolic na wzgórzach wokół Los Angeles. Ten dom z pewnością wyróżni się na tle zabudowy w sąsiedztwie. To architektura na przestronną działkę z pięknie urządzonym ogrodem.
Parter willi poza wysuniętym od frontu garażem zajęty jest przez otwartą i reprezentacyjną przestrzeń salonu z kominkiem, jadalni i kuchni. Jest tu też toaleta przy schodach na piętro i pomieszczenie gospodarcze kotłowni i pralni obok garażu z wyjściem na ogród. Część tarasu przylegająca do salonu i jadalni ma zadaszenie wsparte na masywnej kolumnie.
Na piętrze są cztery sypialnie, do których prowadzą drzwi z obszernego holu. Trzy z nich, w tym największa ma wyjścia na dwa balkony, mniejszy od frontu i większy od strony ogrodu. Na piętrze jest też duża łazienka.
Wille w stylu modernistycznym
Budynki w tym stylu cechują prostopadłościenne formy, minimalizm i duże przeszklenia.
DW141 Willa prestige 1 to duży, piętrowy budynek, który dzięki przeszkleniom niemal całych powierzchni ścian zewnętrznych wydaje się bardzo lekki i optycznie mniejszy. Nadwieszone piętro, wysunięty daleko prostopadłościan garażu i żelbetowa rama tworząca zadaszenie tarasu urozmaicają proste bryły, z których ukształtowano budynek.
Reprezentacyjny duży salon i jadalnia zajmują wzwyż obie kondygnacje. Duże przeszklenie na tarasie uzupełnia równie potężna szklana przestrzeń na piętrze zalewając dosłownie to przestronne wnętrze dziennym światłem. Z garażu wysuniętego na froncie willi prowadzą do środka dwa przejścia, co jest ciekawym rozwiązaniem. Jedno prowadzi najpierw obok spiżarni do kuchni, drugie bezpośrednio do holu. Jest tutaj też mała łazienka i sypialnia.
Na piętro wyprowadzają schody, gdzie z antresoli prowadzą korytarze do trzech sypialni, łazienki i pralni oraz gabinetu z przeszkloną ścianą z widokiem na parter. Największa z sypialni ma dużą osobną łazienkę i obszerną garderobę. Dwie mniejsze sypialnie także mają małe osobne garderoby.
Zx204 zwraca uwagę efektownym rozmieszczeniem brył, z których został stworzony. Dzięki ich przesunięciom względem siebie uzyskano efekt lekkości. Dwustanowiskowy garaż schowany został w bryle parteru, a obok pod nadwieszoną bryłą piętra jest jeszcze miejsce na trzeci samochód; można to zadaszone, ale odkryte miejsce wykorzystać na inne cele. W projekcie zaproponowano dodatkową osłonę w postaci ruchomej ścianki lamelowej.
Mieszkalna część parteru podzielona jest na reprezentacyjną strefę dzienną i strefę pomocniczą z dwoma łazienkami, garderobą i sypialnią. Z salonu i sypialni są osobne wyjścia na taras częściowo przysłonięty pergolą, zajmujący całą ogrodową część budynku.
Na piętrze uwagę przykuwa ogromny taras, na który wyprowadzają drzwi z jednej z trzech sypialni i łazienki. Jest tutaj też druga łazienka z dostępem z największej sypialni z zadaszonym balkonem od frontu.
Dwór z antresolą i poddaszem użytkowym
Styl wytwornej rezydencji w projekcie MG24091 Willa parkowa 10 podkreślają kolumnowy ganek, kształt i podziały okien i boniowane fragmenty ścian. Klasyczna prosta forma domu urozmaicona jest prostopadłościennym dużym garażem od frontu, który przypominać może dawny alkierz. Ozdobą elewacji ogrodowej jest wysoki i obszerny dach nad tarasem wsparty na kolumnach.
To bardzo obszerny dom, który pomieści nawet rodzinę wielodzietną w dawnym tego słowa znaczeniu. Na samym parterze są tu aż trzy sypialnie, dodatkowe cztery można urządzić na poddaszu. Przewidziano tu dwie łazienki i toaletę na parterze oraz łazienkę na poddaszu. Cała rodzina w ciągu dnia może spotykać się w obszernym otwartym wnętrzu salonu, jadalni i kuchni.
Ciekawym rozwiązaniem jest duża przejściowa kotłownia, która łączy garaż z domem poprzez wnękę z szafami w wiatrołapie.
Willa w stylu dworku polskiego
AN1137 Aleksandria Muza to parterowa willa stylizowana na architekturę dworu polskiego. Podkreślają to ganek z naczółkiem i wolim okiem wsparty na czterech kolumnach, ozdobne obramowania okien ze szprosami i czterospadowy dach. Od strony ogrodu bryłę willi z zewnątrz urozmaica asymetryczna weranda z trójkątnym naczółkiem.
Parter został wyraźnie podzielony na strefę nocną i dzienną. W tej pierwszej są trzy sypialnie i gabinet, który można także wykorzystać na sypialnie. W tej części jest też łazienka. Druga łazienka znajduje się w części dziennej z dużym salonem z jadalnią i otwartą kuchnią. Z kuchnią jest połączona przechodnia spiżarnia, przez którą wchodzi się do kotłowni.
Czterospadowy, dość wysoki dach nie uwzględnia aranżacji poddasza użytkowego. Jednolite pokrycie z dachówek na wszystkich czterech połaciach to stylistyczny wybór, który bardzo upodabnia budynek do dworku. Okna dachowe mogłyby ten efekt popsuć, a zastosowanie na dachu jaskółek skomplikowałoby roboty dekarskie. Ewentualnie można wbudować tu niewielką antresolę nad częścią nocną, doświetloną oknami strefy dziennej.
Autor: Murator Projekty
EC409