Dach odpowiednio ocieplony

2009-09-09 2:00

Ocieplenie dachu potrzebne jest do tego, by zatrzymywało ciepło i nie pozwalało mu uciekać na zewnątrz. Dzięki prawidłowemu ociepleniu dachu płacimy mniej za ogrzewanie. Co więcej, poprawnie ocieplony dach chroni również przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń znajdujących się poniżej.

Tkanka chroniąca przed chłodem
Autor: Robert Szarapka

Dzięki prawidłowemu ociepleniu dachu nie tracimy bezpowrotnie energii i płacimy mniej za ogrzewanie. Co więcej, poprawnie ocieplony dach chroni również przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń znajdujących się poniżej. Tylko dzięki dobrze wykonanemu ociepleniu w upalne dni nie przemieniają się one w saunę. Do ocieplenia dachów płaskich stosuje się przeważnie twardy styropian, polistyren ekstrudowany lub płyty wełny mineralnej o dużej gęstości (można też użyć płyt zespolonych, których spód to miękka wełna, a góra jest twarda). Łączna grubość materiału termoizolacyjnego wynosi tu około 20-25 cm. W przypadku stropodachów wentylowanych, czyli takich, które między stropem a dachem mają pustą przestrzeń, można zastosować któryś z termoizolacyjnych materiałów sypkich. Może to być granulat styropianowy, strzępki wełniane lub celuloza. Ocieplenie takie umieszcza się na stropie za pomocą specjalnego urządzenia nadmuchowego. Pracę tę wykonuje specjalistyczna firma.

Na dachu z poddaszem nieużytkowym ocieplenie układa się na stropie ostatniej kondygnacji. To rozwiązanie tańsze niż ocieplenie połaci, a jego skuteczność jest równie wysoka. Izolacja taka będzie zabezpieczać przed ucieczką ciepła na poddasze i poza dom. Najpopularniejszym materiałem do takich ociepleń jest wełna mineralna o gęstości 20-35 kg/m3 mająca postać grubych mat. Można też zatrudnić firmę, która dokładnie wypełni podłogę poddasza sypkim materiałem termoizolacyjnym.

Na dachu z poddaszem użytkowym izolację termiczną trzeba umieścić w połaciach dachu, po to by ciepło nie uciekało z ogrzewanego poddasza. Najczęściej układa się ją na wcisk między krokwiami. Stosowana jest tu głównie wełna mineralna o gęstości 20-45 kg/m3, w postaci płyt lub mat. Rozwiązaniem rzadko stosowanym jest wykorzystanie do tego celu styropianu. Przestrzeń między krokwiami można również wypełnić granulatem styropianowym, specjalnie impregnowanymi strzępkami wełnianymi lub sypką izolacją celulozową. Od wewnątrz ocieplenie osłonięte jest folią paroizolacyjną i okładziną, na przykład z płyt gipsowo-kartonowych.

Pozostałe podkategorie