Węgiel słabej jakości dopuszczony do użytku. Normy jakościowe węgla zawieszone decyzją rządu. Zimą czeka nas smog?
Rząd chce zawiesić normy jakościowe dla węgla. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie. Normy jakości węgla zostały zawieszone już wcześniej, ale teraz rząd chce wydłużyć tę decyzję. Podano nowe daty!
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska ws. odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.
Normy jakościowe dla węgla zawieszone. Podano terminy
Od 27 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r. mają zostać zawieszone normy jakościowe dla paliw stałych.
"Ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości możliwości wprowadzania do obrotu dodatkowych sortymentów paliw proponuje się zawieszenie wymagań jakościowych do dnia 30 kwietnia 2023 r." – poinformowano w uzasadnieniu projektu.
Obecnie obowiązuje rozporządzenie zawieszające normy dla paliw stałych
Przypomnijmy, że normy jakości węgla zostały zawieszone już wcześniej. Uchwalona we wrześniu ustawa o wsparciu odbiorców ciepła pozwoliła na możliwość wprowadzenia odstąpienia na czas do dwóch lat od norm jakościowych dla paliw stałych, jeżeli "wystąpią na rynku nadzwyczajne zdarzenia".
Obecnie obowiązuje rozporządzenie zawieszające normy dla paliw stałych na 60 dni - od 28 sierpnia do 26 października. Teraz rząd chce wydłużyć tę decyzję.
Przeczytaj też: Jaki węgiel do ogrzewania domu? Rząd pozwolił na czasową sprzedaż węgla niskiej jakości
Zawieszenie norm jakości węgla rozwiąże problemy z rosnącymi kosztami i dostępnością surowca?
Resort klimatu i środowiska tłumaczy, że w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i wprowadzonych sankcji, w tym decyzji rządu polskiego oraz innych państw o zaprzestaniu importu paliw z Rosji, ceny węgla znacząco wzrosły.
"Obecna wyjątkowa sytuacja wpływa bezpośrednio na rynki energetyczne, co powoduje ryzyko braku możliwości nabycia przez obywateli węgla opałowego, co może się przyczynić do wzrostu ubóstwa energetycznego. Wydanie rozporządzenia ws. odstąpienia od stosowania wymagań określonych w przepisach rozporządzenia w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych pozwoli w krótkim czasie obniżyć cenę surowca i poprawi dostępność węgla dla m.in. gospodarstw domowych" – wskazano w rozporządzeniu.
Będzie można palić węglem złej jakości - co wróciło do legalnej sprzedaży?
Zawieszenie norm jakości węgla oznacza, że na składach będzie dopuszczony do sprzedaży węgiel bardziej zasiarczony, zawierający więcej popiołu i wilgoci. Co gorsze, mimo wysokich cen węgla, obywatele nie będą mieli żadnej gwarancji co do jego jakości. Gorsze paliwo oznacza zwiększone emisje spalin i – tym samym – wyższe stężenia szkodliwych pyłów i rakotwórczego benzoapirenu.
Zniesienie klasyfikacji węgla umożliwia m.in. sprzedaż miału węglowego. Decyzją rządu zniesiony został również zakaz sprzedaży węgla brunatnego gospodarstwom domowym, który do tej pory był niedostępny dla indywidualnych klientów z uwagi na złą jakość paliwa i zanieczyszczanie powietrza. Przypomnijmy, że w październiku PGE ruszyła ze sprzedażą węgla brunatnego: Węgiel brunatny wrócił do sprzedaży. Jest tani, ale szkodliwy! Czy warto nim ogrzewać?
Rząd znosi normy jakości węgla – czy to koniec walki ze smogiem?
Ostatnie działania rządu, czyli zawieszenie norm jakości węgla i bagatelizowanie spalania odpadów, jeszcze powiększą smog w Polsce, nie rozwiązując przy tym problemu wysokich kosztów ogrzewania. Jest to niebezpieczne przede wszystkim dla dzieci, osób starszych i schorowanych – ostrzegają przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego.
Odejście od normowania jakości węgla oznacza kapitulację polityki antysmogowej rządu i odejście od działań poprawiających jakość powietrza. Polska od dekad jest państwem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii Europejskiej. W związku z tym rocznie przedwcześnie umiera tu około 50 tysięcy osób. W nadchodzącym sezonie grzewczym ta liczba może ulec zwiększeniu.
Obecne decyzje rządu i Sejmu to nie tylko zatrzymanie walki ze smogiem, ale pełny odwrót od antysmogowych regulacji. Normy jakości węgla wraz z zakazem sprzedaży kopciuchów i uchwałami antysmogowymi są filarami polityki antysmogowej. Zamiast stabilnej polityki energetycznej wyznaczającej cele i realizującej, plan rząd wykonuje chaotyczne i doraźnie działania.
Zniesienie norm jakości węgla nie pozwala na palenie wszystkim w piecach
Organizacje i eksperci wskazują, że zawieszenie norm jakości dla węgla to cofanie się Polski w walce ze szkodliwym smogiem. W odpowiedzi na te zarzuty szefowa MKiŚ Anna Moskwa zaznaczyła, że "nie jest prawdą, że zniesienie norm jakości węgla pozwala na palenie wszystkim, bo pozostają jeszcze inne przepisy ogólne, które regulują normy dotyczące spalania."
Przeczytaj koniecznie: Czym tak naprawdę można palić w piecu po przedłużeniu zniesienia norm dla paliw, a czym absolutnie nie można?