Węgiel brunatny wrócił do sprzedaży. Jest tani, ale szkodliwy! Czy warto nim ogrzewać?

2022-10-14 10:55
Węgiel brunatny
Autor: Gettyimages Węgiel brunatny ma znacznie mniejszą wartość opałową niż kamienny

Szkodliwy węgiel brunatny wraca do sprzedaży. PGE GIEK rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Sejm zawiesił normy jakościowe dla węgla i zniósł zakaz sprzedaży węgla brunatnego gospodarstwom domowym do 30 kwietnia 2023 r. Węgiel brunatny z kopalni w Bełchatowie i Turowie, o którym niektórzy zdążyli już zapomnieć, może być wykorzystywany na potrzeby grzewcze. Jak kupić węgiel brunatny, jeśli nie uda się dostać lepszego węgla? Ile kosztuje?

Powrót szkodliwego węgla brunatnego do sprzedaży to efekt zmiany prawa. Sejm czasowo zawiesił normy jakościowe dla węgla na dwa lata. Oznacza to, że indywidualni odbiorcy do 30 kwietnia 2023 r. będą mogli legalnie kupić węgiel brunatny i nim palić w piecach. Mają być zawieszone kary za wprowadzanie takiego opału do obrotu i za łamanie uchwał antysmogowych w odniesieniu do węgla brunatnego.

Szkodliwy węgiel brunatny

Rząd dopuszcza do sprzedaży trujący węgiel, który był zakazany do spalania przez gospodarstwa domowe. Węgiel brunatny z kopalni w Turowie był do tej pory spalany wyłącznie przez elektrociepłownie. To bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia węgiel. Jest o wiele gorszym jakościowo opałem od węgla kamiennego. Wilgotny i ma trzy razy niższą wartość opałową. Zawiera dużo popiołu i jest trzy razy więcej zasiarczony od węgla kamiennego. Przy jego spalaniu w powietrze ulatuje pięć razy więcej rtęci w porównaniu z węglem kamiennym!

Jarosława Kaczyńskiego podczas wizyty w Puławach stwierdził, że w Bełchatowie, gdzie działa największa w Europie elektrownia na węgiel brunatny, "się pali, to dymi - jakoś ludzie tam żyją i jest to nawet najbogatsza gmina w Polsce".

Wicepremier Jacek Sasin polecił Polskiej Grupie Energetycznej (PGE) sprzedaż odbiorcom indywidualnym miału węglowego oraz węgla brunatnego. Chodzi o to, żeby zasypać lukę po 600 tys. ton węgla, które miała do Polski sprowadzić Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Oba te paliwa były wcześniej niedopuszczone do ogrzewania domów jednorodzinnych. Wobec kłopotów z zaopatrzeniem w węgiel będzie odstępstwo od przepisów, co jest uzasadnione w sytuacjach nadzwyczajnych. Węgiel brunatny i miał do domów będzie można kupić bezpośrednio w kopalniach Bełchatów i Turów. Do końca października ma ruszyć system sprzedaży wszystkich rodzajów węgla. 

Przeczytaj też: Kopciuchy zostają w Małopolsce na dłużej! Uchwała antysmogowa została zmieniona

Spis treści

 1. Szkodliwy węgiel brunatny
 2. PGE uruchomiał punkty sprzedaży węgla brunatnego
 3. Węgiel brunatny z kopalni Bełchatów i Turów
 4. Jak kupić węgiel brunatny w kopalni Turów i Bełchatów
 5. Węgiel brunatny cena za tonę
 6. Miał węglowy w ofercie PGG
 7. Uchylenie zakazu sprzedaży węgla brunatnego i miału
 8. Dlaczego nie warto kupować węgla brunatnego lub miału

PGE uruchomiał punkty sprzedaży węgla brunatnego

"Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku" - poinformowała w komunikacie PGE.

Węgiel brunatny z kopalni Bełchatów i Turów

Gospodarstwa domowa, które zgłosiło w deklaracji CEEB węgiel jako główne źródło ogrzewania, będzie mogło  kupić węgiel brunatny. Limit sprzedaży węgla brunatnego wynosi od 2 do 6 ton. Bedzie można go kupić tylko z dwóch kopalń PGE GiEK - w Turowie lub Bełchatowie. Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru opału z kopalni.

PGE podaje numery infolinii, pod którymi można zamawiać węgiel brunatny:

 • Kopalnia Bełchatów - tel. (44) 737 47 72 w godz. 8-16 w dni robocze
 • Kopalnia Turów - tel. (75) 773 57 83 w godz. 7-14 w dni robocze

Jak kupić węgiel brunatny w kopalni Turów i Bełchatów

Węgla Brunatnego Turów oferuje do sprzedaży węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych. Ma on wartość opałową nie mniejsza niż 9000 kJ/kg. W zamówieniu telefonicznym na węgiel brunatny należy podać:

 • imię i nazwisko nabywcy węgla,
 • adres zamieszkania nabywcy węgla oraz adres gospodarstwa domowego, w którym zostanie wykorzystany zakupiony węgiel (jeśli jest inny niż adres zamieszkania nabywcy),
 • numer telefonu kontaktowego,
 • zadeklarowaną ilość węgla brunatnego do zakupu oraz sortyment (limit 2-6 ton na sezon grzewczy). Istnieje możliwość zakupu różnych ilości w sezonie grzewczym z zachowaniem łącznego limitu do 6 ton na sezon grzewczy na jedno gospodarstwo domowe. Dopuszcza się odchylenie w ilości +/- 10% załadowanego węgla)
 • numer rejestracyjny pojazdu, którym zostanie odebrany zakupiony węgiel brunatny oraz w przypadku odbioru węgla przez przewoźnika - pełnomocnika należy podać imię i nazwisko pełnomocnika.

Zasady sprzedaży węgla brunatnego z Kopalni Bełchatów są takie same. Przy odbiorze węgla trzeba będzie pokazać deklarację zgłoszoną do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB), specjalne oświadczenie finalnego nabywcy węgla (wzór oświadczenia dostępny jest na stronie kopalni) i ewentualnie pełnomocnictwo udzielone przewoźnikowi. Płatności za węgiel brunatny dokonujemy na miejscu w kopalni.

Węgiel brunatny cena za tonę

Cena węgla brunatnego z kopalni Turów

 • Węgiel brunatny sortowany 0 mm-40 mm - cena 327,18 zł/t
 • Węgiel brunatny sortowany 40 mm-80 mm - cena 388,68 zł/t
 • Węgiel brunatny sortowany80 mm-300 mm - cena 494,46 zł/t

Cena węgla brunatnego z kopalni Bełchatów

 • Węgiel brunatny sortowany 0 mm-80 mm - cena 191,51 zł/t
 • Węgiel brunatny sortowany 80 mm-300 mm - cena 305,56 zł/t

Warto wiedzieć, że węgiel brunatny nie nadaje się do spalania we wszystkich typach pieców węglowych.Przed dokonaniem zakupu należy sprawdzić, czy nasza instalacja grzewcza jest przystosowana do bezpiecznego spalania węgla brunatnego. Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody z tego tytułu.

Jeśli nie mamy pieca przystosowanego do spalania węgla brunatnego, inny może skorodować. Węgiel brunatny jest o wiele bardziej zasiarczony i wilgotny w porównaniu w węglem kamiennym. Ponadto do ogrzania domu potrzeba go dwa-trzy razy więcej niż kamiennego.

Miał węglowy w ofercie PGG

Już kilka tygodni temu na stronie internetowej sklepu PGG pojawił się miał węglowy. Oczywiście mogą go kupować duzi odbiorcy, np. lokalne ciepłownie. Teraz będzie możliwe kupienie miału również w PGG przez indywidualnych odbiorców. Pisaliśmy o tym w artykule: Miał w sprzedaży w sklepie PGG? PGG wprowadzi go do sklepu, jeśli normy jakościowe węgla będą zawieszone na dłużej

Do końca października ma być uruchomiony system sprzedaż wszystkich rodzajów węgla dla klientów indywidualnych - właścicieli domów jednorodzinnych.

Sklep internetowy PGG uruchomił nowe dodatkowe sesje zakupowe w poniedziałki, środy i piątki od godz. 16. W tych dniach będzie można kupić wyłącznie miały węglowe (nie tylko luzem, ale też konfekcjonowane w jednotonowych opakowaniach typu big-bag). Miały węglowe w poniedziałki, środy i piątki kupić będzie można wyłącznie z opcją dostawy do składów Kwalifikowanych Dostawców Węgla, które zajmować się będą odbiorem miałów z kopalń.

Uchylenie zakazu sprzedaży węgla brunatnego i miału

Od 1 czerwca 2020 r. obowiązuje zakaz sprzedaży dla gospodarstw domowych w celach grzewczych węgla brunatnego oraz miałów węgla kamiennego o niskiej jego zawartości. Pod koniec czerwca bieżącego roku, ze względu kryzys energetyczny i problemy z zaopatrzeniem w węgiel, minister klimatu Anna Moskwa wydała rozporządzenie uchylające ten zakaz na 60 dni.

Przeczytaj też: Importowany węgiel trafił do sprzedaży. Obowiązuje limit 3 ton na osobę

Do 30 kwietnia 2023 roku sprzedaż węgla brunatnego oraz miału węglowego dla gospodarstw domowych będzie legalna. Nie będzie kar dla osób, które będą nim palić w tym sezonie grzewczym.

Dlaczego nie warto kupować węgla brunatnego lub miału

Węgiel brunatny i miał to rodzaje opału charakteryzujące się zdecydowanie mniejszą kalorycznością niż węgiel kamienny. Żeby ogrzać nimi określoną kubaturę, trzeba spalić ich więcej niż węgla kamiennego. Znając deklarowaną przez producentów wartość opałową surowca oraz sprawność urządzenia grzewczego, można policzyć, ile będzie nas kosztować ogrzanie domu przy użyciu każdego rodzaju opału.

Przeczytaj też jak kupić węgiel, gdzie indziej:

Jarosław Kaczyński cofnął Polskę o lata?

Eksperci ostrzegają: czeka nas sezon z rekordowym smogiem!

Listen to "J.Kaczyński: "Palcie wszystkim". Polski Alarm Smogowy: "Cofamy się o kilka lat"" on Spreaker.