Podniesione limity zużycia prądu - dla kogo i o ile? Poprawki Senatu do ustawy o zamrożeniu cen energii w 2023 r.

2022-10-06 18:46

Senatorowie zwiększyli limity zużycia prądu przyjęte w ustawie o zamrożeniu cen energii w 2023 r. i dodatku elektrycznym. Ustawa z senackimi poprawkami wraca do Sejmu. Jakie są nowe limity zużycia prądu i dla kogo?

poprawki do ustawy
Autor: Piotr Mastalerz Senatorowie wprowadzili poprawki do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Zaproponowali nowe, wyższe limity zużycia prądu

Sejm przyjął ustawę o zamrożeniu cen energii elektrycznej na poziomie tych z 2022 roku, ale jedynie dla pierwszych 2 MWh pobranych z sieci w 2023 roku. Wyjątkiem są gospodarstwa domowe z osobami z niepełnosprawnościami, dla których limit zużycia prądu wynosi 2,6 MWh, i te z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy, dla których limit to 3 MWh. Pisaliśmy o tym w artykule: Jak mieć wyższy limit 2600 i 3000 kWh z niższą stawką za prąd? Konieczne jest oświadczenie!

Kolejne kilowatogodziny po przekroczeniu limitu będą rozliczane według cen i stawek opłat, które będą obowiązywać w taryfie danego przedsiębiorstwa na 2023 r.

Nowe, wyższe limity zużycia prądu - poprawki Senatu do ustawy

Na dzisiejszym posiedzeniu (6 października) Senat przedstawił poprawki do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Przyjęte przez senatorów poprawki przewidują, żeby zamrożeniem cen energii elektrycznej w 2023 r. zostali dodatkowo objęci mikroprzedsiębiorcy, a także mali i średni przedsiębiorcy. Dla tych podmiotów limit zużycia prądu gwarantujący stałą cenę energii w przyszłym roku ustalono na poziomie - 20 MWh rocznie.

Kolejna poprawka w ustawie wprowadza limit zużycia prądu do 250 kWh - w przypadku zakupu energii elektrycznej w celu jej zużycia na potrzeby altan działkowych w rodzinnym ogrodzie działkowym, w których nie jest wykonywana działalność gospodarcza oraz administracji rodzinnego ogrodu działkowego - w przypadkach wspólnego pomiaru energii elektrycznej.

Pojawiła się też propozycja senatorów dotyczą podwyższenia limitu zużycia prądu do 6000 kWh dla gospodarstw domowych, w których źródłem ogrzewania jest pompa ciepła zasilana elektrycznie.

Kolejna poprawka do ustawy zmienia limit dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny. Senatorowie zaproponowali inne rozwiązanie. Ma być podniesiony limit zużycia 2000 kWh obowiązujący gospodarstwo domowe - o 500 kWh na każde uczące się dziecko w wieku do 26 lat.

Senat wprowadził też poprawkę do ustawy dotyczącą limitu zużycia energii elektrycznej, poniżej którego stosowane są ceny energii elektrycznej w 2023 r. według taryfy obowiązującej na dzień 1 stycznia 2022 r. dla zarządców budynków wielorodzinnych. W przypadku części wspólnych budynków wielolokalowych, limit zużycia prądu uzależniony jest od liczby lokali mieszkalnych oraz od wyposażenia budynku w dźwigi i wynosi:

  • 50 kWh na jeden lokal mieszkalny w przypadku budynku niewyposażonego w dźwig;
  • 50 kWh na jeden lokal mieszkalny i 3500 kWh na jeden dźwig w przypadku budynku wyposażonego w dźwig

Dodatek energetyczny do prądu

Ustawa wprowadza też dodatek elektryczny. Jest to jednorazowe wsparcie dla gospodarstw domowych korzystających z ogrzewania elektrycznego, w tym pompy ciepła. Tu też ważne są limity zużycia prądu, ale im wyższy tym większa dopłata. W ustawie przyjętej przez Sejm przewidziano dwa dodatki elektryczne:

  • 1000 zł do ogrzewania elektrycznego, w tym pompą ciepła, gdy roczny pobór prądu w 2021 r. nie przekroczył 5000 kWh;
  • 1500 zł do ogrzewania elektrycznego, w tym pompą ciepła, gdy roczny pobór prądu w 2021 r. przekroczył 5000 kWh;