Operator programu Czyste powietrze pomoże w uzyskaniu dotacji. Najpierw go sprawdź!

2024-11-04 18:40

W wielu miejscowościach odbywają się spotkania, podczas których oferowana jest pomoc w uzyskaniu dofinansowania z programu Czyste powietrze. Mowa o operatorach programu Czyste powietrze. Warto jednak zweryfikować firmę, która to proponuje. NFOŚiGW ostrzega przed nieuczciwymi praktykami.

Termomodernizacja
Autor: Małgorzata Góra, projekt elewacji: Radosław Byczkowski Elegancka elewacja to ostatni etap kompleksowego remontu, który obejmował wymianę instalacji i okien, przebudowę wnętrz, ocieplenie piwnicy, dachu oraz ścian zewnętrznych

Spis treści

  1. Gdzie sprawdzić firmę oferującą współpracę?
  2. Operatorzy programu Czyste powietrze - pilotaż

NFOŚiGW prowadzący program Czyste powietrze ostrzega przed firmami, które organizują spotkania z mieszkańcami w celu współpracy, jak skorzystać z dofinansowania i przeprowadzić termomodernizację domu. Bywa, że takie firmy przedstawiają się jako partnerzy lub operatorzy programu Czyste powietrze, posługują się znakami graficznymi programu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a spotkania odbywają się w budynku gminy.

Powołując się na takie umocowania, oferują doradztwo, jakie urządzenie grzewcze lub inne produkty wybrać, oraz współpracę z firmami wykonawczymi. Bywa, że uzyskują pełnomocnictwa w sprawie składania dokumentów i dokonywania rozliczeń finansowych z NFOŚiGW. Niestety, dochodzi do nieuczciwych praktyk, w efekcie których potencjalny beneficjent programu zostaje z nieodpowiednimi urządzeniami, wysokimi rachunkami za ogrzewanie, a nawet obowiązkiem zwrotu zaliczek, które w jego imieniu pobrała nierzetelna firma.

Gdzie sprawdzić firmę oferującą współpracę?

NFOŚiGW wyjaśnia, że nie współpracuje z firmami wykonawczymi czy instalacyjnymi ani nie rekomenduje takowych. Program Czyste powietrze jest prowadzony przez 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a te współpracują z gminami w całej Polsce. Zarejestrowano ponad 2 tys. jednostek samorządu terytorialnego, które prowadzą punkty konsultacyjno‐informacyjne o programie.

W sprawach kredytowych trwa współpraca z wybranymi bankami. Wszystkie instytucje współpracujące z programem można znaleźć na listach umieszczonych na oficjalnej stronie programu: czystepowietrze.gov.pl. Jeśli chcesz sprawdzić firmę organizującą spotkanie i oferującą pomoc w uzyskaniu dotacji, skonsultuj się z gminą, bankiem lub wojewódzkim oddziałem funduszu.

Operatorzy programu Czyste powietrze - pilotaż

Ponieważ skorzystanie z programu wiąże się z wieloma obowiązkami, np. dostosowaniem się do regulaminu, przestrzeganiem procedur, które mogą być trudne dla niektórych potencjalnych beneficjentów, NFOŚiGW uruchomił program pilotażowy operatorów Czystego powietrza, którzy są przeszkoleni i kompetentni, są oficjalnymi przedstawicielami programu zaopatrzonymi w odpowiednie identyfikatory i mają za zadanie prawidłowo poprowadzić beneficjentów podczas termomodernizacji i uzyskania dotacji. Jak informuje NFOŚiGW:

operatorzy są uprawnieni na podstawie stosownych umów lub porozumień do wspierania naszych beneficjentów w uzyskaniu dotacji, przeprowadzeniu i rozliczeniu przedsięwzięcia.

Jednak w tej chwili pilotaż trwa tylko w 2 województwach: małopolskim i świętokrzyskim.

Na terenie Małopolski w naszym imieniu działa 5 operatorów prywatnych ze specjalnymi identyfikatorami oraz 23 gminnych, z kolei w województwie świętokrzyskim mamy 28 gminnych operatorów.

Ogólnopolski system upoważnionych operatorów programu Czyste powietrze ma ruszyć w 2025 r.

Murator Google News
Autor:
Elewacja - mokra czy sucha. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii ocieplenia ścian zewnętrznych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, elewację mokrą czy suchą? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie