Koszt budowy domu 2024 - cena robocizny budowy domu za m²? Jaki koszt budowy domu pod klucz, jaki bez wykończenia?

2024-04-16 18:57

Czy opłaca się budować dom w 2024? Zawsze się opłaca, taniej nie będzie, a dom to spełnienie marzeń o własnych czterech ścianach i o ogrodzie. Jaki koszt budowy domu 2024? Jak można zmniejszyć koszt budowy domu?

Koszt budowy domu 2024. Ile kosztuje wybudowanie domu pod klucz, a ile bez wykończenia?
Autor: Getty Images Ile kosztuje wybudowanie domu w 2024 r.

Spis treści

 1. Koszty budowy wg GUS-u
 2. Koszt budowy domu wg Oferteo
 3. Koszt budowy domu wg Sekocenbudu
 4. Czy materiały budowlane drożeją?
 5. Ile za wykończenie wnętrz?
 6. Jakie są koszty prac wykończeniowych?
 7. Jak zmniejszyć koszt budowy domu?

Jeśli ktoś chce mieć własny dom, to nie ma co odkładać inwestycji na później. Ceny rosną i będą rosnąć. Inflacja, której średnia wartość w 2023 r. wyniosła 11,6%, w roku 2024 ma spaść do 5,1%. Po kryzysie powoli rusza rynek budowlany, budowy zawieszone kilka lat temu, teraz zaczynają być realizowane. Taniej więc nie będzie. Problemem może być zdobycie środków na budowę domu, dlatego dobrze jest móc zorientować się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Jest też wiele sposobów na obniżenie kosztów wzniesienia domu. Przede wszystkim trzeba poświęcić czas, żeby przygotować się do inwestycji i nie przepłacać. Warto to zrobić także, żeby nie zmarnować pieniędzy.

Koszty budowy wg GUS-u

Wg Głównego Urzędu Statystycznego koszt 1m² powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego w III kwartale 2023 r. wyniósł 6335 zł. Cena ta od roku stale rośnie – w III kwartale 2022 r. wynosiła 5295 zł. Wskaźnik ten dotyczy np. budów deweloperskich, a nie budynków jednorodzinnych wznoszonych indywidualnie. W tym wypadku ceny przeważnie są niższe.

Koszt budowy domu wg Oferteo

Osoby zainteresowane budową domu mogą szukać wykonawców w serwisie Oferteo, który łączy dwie strony użytkowników rynku. Na podstawie uśrednionych cen z cenników swoich partnerów Oferteo oszacowało koszty budowy domu (robocizna i materiał brutto) w 2023 r. Dla domu o powierzchni użytkowej 100 m² wzniesionego do stanu deweloperskiego należy przyjąć koszt od 3350 do 4850 zł/m².

Koszt budowy domu wg Sekocenbudu

Jaki jest koszt budowy domu o powierzchni użytkowej 151,6 m² z garażem jednostanowiskowym w bryle budynku, wzniesiony z bloczków silikatowych? Wycena została przygotowana przez Extradom na podstawie cen netto podawanych w Biuletynie cen regionalnych w budownictwie w IV kwartale 2023 r. Koszt budowy takiego domu wyniósł 783 219 zł, czyli 5166 zł/m². Jest to koszt wzniesienia budynku z wykończoną elewacją i instalacjami.

Warto zaznaczyć, że obecnie inwestorzy zdecydowanie częściej wybierają mniejsze domy, o powierzchni użytkowej ok. 100 m². Po przeliczeniu otrzymamy więc 516,6 tys. zł za wzniesienie 100-metrowego domu.

Czy materiały budowlane drożeją?

W ostatnich latach ceny materiałów budowlanych znacznie wzrosły, zwłaszcza w dobie kryzysu gospodarczego w następstwie pandemii i ataku Rosji na Ukrainę. W tamtym momencie ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę. Następnie zaczęły się spadki, ale nie ma powrotu do cen sprzed kryzysu.

Wg danych Grupy Polskie Składy Budowlane w pierwszych 3 kwartałach 2023 r. w stosunku do analogicznego okresu roku 2022 ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 5%. Najwyższy wzrost cen zanotowano w grupach produktów wykorzystywanych do prac wykończeniowych i remontowych: cement i wapno - 28%, farby i lakiery – 14%, chemia budowlana – 11%, sucha zabudowa – 11%. W tych grupach produktów zanotowano też największy wzrost sprzedaży. Ceny spadły w 3 grupach: płyty OSB, drewno – 19%, izolacje termiczne- 8%, dach, rynny – 3%. To odzwierciedla wyhamowanie nowych inwestycji budowlanych, które odnotowano na rynku.

Ile za wykończenie wnętrz?

W tym wypadku wiele zależy od standardu, jaki chcemy osiągnąć. Koszt wykończenia 1 m² domu może wynosić od 1 tys. zł w górę. Tysiąc złotych może wydawać się bardzo skromne, ale potwierdza to wiele informacji z forów budowlanych. Na przykład Monika pisze: dom 160 m², średnia półka, mieścimy się w ok. 1 tys. zł/m2 z robocizną zleconą firmom. Tak niską cenę udało się osiągnąć, dzięki poszukiwaniom tańszych materiałów w sklepach internetowych.

Na pytanie anonimowego członka grupy, czy możliwe jest wykończenie 65 m² domu (salon, kuchnia, 2 łazienki i toaleta) za 200 tys. zł, czyli 3 tys. zł/m², wielu członków forum odpowiedziało “tak”, ‘bez problemu”. Ale dom można wykończyć również znacznie drożej.

Jakie są koszty prac wykończeniowych?

Ekipy budowlane nie narzekają na brak zleceń. Dobry wykonawca, polecany przez inwestorów może mieć bardzo długie terminy, dlatego warto znacznie wcześniej szukać fachowców do prac wykończeniowych. Marta Kaleta-Domaradzka z serwisu Oferteo.pl stwierdza, że zapotrzebowanie na usługi budowlane w Polsce jest nadal silne, a ceny za te usługi różnią się w zależności od regionu i rodzaju świadczonych usług. Koszty usług budowlanych nieustannie się zmieniają.

Oto przykładowe ceny robót budowlanych w I kwartale 2024 r. (brutto za m2) :

 • wykonanie tynków cementowo-wapiennych – 45-60 zł,
 • tynki gipsowe (bez gładzi) – 45-63 zł,
 • wykonanie pojedynczej powierzchni gładzi gipsowej – 47-64 zł,
 • wykonanie wylewki samopoziomującej (do 4 cm grubości) – 45-57 zł,
 • montaż drewnianych paneli podłogowych (bez klejenia) – 43-54 zł,
 • układanie deski podłogowej (klejona) – od 103 zł,
 • malowanie ścian i sufitów – od 23 zł,
 • układanie glazury, gresu – 115-208 zł.

Jak zmniejszyć koszt budowy domu?

Jednym ze sposobów obniżenia kosztów budowy jest samodzielne budowanie i/lub wykańczanie domu. Nie każdy ma ku temu możliwości, ale wielu inwestorów poświęca na to swój wolny czas. Warto zacząć od wyboru projektu. Zamiast indywidualnego projektu za 20 i więcej tysięcy złotych można znaleźć gotowy w katalogu (za 5-6 tys. zł), który po podstawowej adaptacji będzie spełniał nasze wymogi. Warto samemu szukać materiałów budowlanych. Obecnie chyba wszystko można kupić w sklepach internetowych albo bezpośrednio od producenta. Ceny robocizny są bardzo wysokie i jeśli tylko potrafimy i chcemy wziąć sprawy w swoje ręce, możemy uzyskać duże oszczędności. Oczywiście murowanie ścian czy przygotowanie stropu może wymagać pomocy fachowców (albo chociaż szwagra), ale warto się o to pokusić.

Zdecydowanie łatwiej oszczędzać podczas wykańczania domu. Wystarczy pomnożyć podane wyżej stawki za robocizną przez kilkadziesiąt, a czasem i kilkaset metrów kwadratowych, a kwoty idą w tysiące. Wbrew pozorom tynkowanie, malowanie czy przyklejanie płytek nie jest tak bardzo trudne. Z pomocą filmów instruktażowych można się wszystkiego nauczyć.

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu