Ile kosztuje ocieplenie domu? Sprawdzamy ceny styropianu. Czy izolacja termiczna zdrożeje jesienią?

2022-08-29 15:35
Cena styropianu
Autor: Styropmin Latem ceny styropianu nieco spadły. Co się będzie działo jesienią, zobaczymy

Izolacja termiczna to podstawa utrzymania ciepła w domu. Ile kosztuje ocieplenie domu? Popularny styropian do ocieplenia domu tanieje. Zobacz, na jaki wydatek musisz się szykować, jeśli myślisz o izolacji termicznej budynku. To konieczność, jeśli chcesz mieć ciepło w domu i utrzymywać temperaturę, kiedy w nim nagrzejesz. W przypadku przerw w ogrzewaniu ocieplenie domu uratuje Cię przed utratą ciepła.

Ceny styropianu latem tego roku zaczęły ulegać obniżeniu. Niemniej nadal są bardzo wysokie, ponieważ wcześniej – już w 2021 r. i w I połowie 2022 r. - znacznie wzrosły. Do poziomu cen z 2020 r. jeszcze bardzo daleko i zgodnie z zasadami działania rynku, możemy nigdy do nich nie wrócić. Podobnie rzecz się ma z kosztami robocizny, które również zaczynają się zmniejszać.

Jesień to tradycyjny czas wykonywania ocieplenia domu i termomodernizacji. Właśnie teraz wielu inwestorów przystępuje do tych prac, by zdążyć ocieplić budynki przed zimą. Czy wpłynie to na zmiany cen izolacji termicznej, czy koszty ocieplenia zdrożeją?

Spis treści

 1. Ocieplenie domu - wzrost cen styropianu 2022
 2. Sierpień 2022 - ceny styropianu lekko w dół
 3. Izolacja termiczna - zmniejsza się popyt na styropian
 4. Styropian łatwo dostępny
 5. Styropian grafitowy cena
 6. Styropian biały cena
 7. Ocieplenie domu - koszty robocizny spadają
 8. Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem - cena za 1m2

Ocieplenie domu - wzrost cen styropianu 2022

Ceny styropianu, podobnie jak innych materiałów budowlanych, poszybowały w górę wiosną tego roku (rosły też już w 2021 r.). Styropian grafitowy o bardzo niskim współczynniku przewodzenia ciepła przekroczył cenę 400 zł/m3, a w kwietniu br. nawet 500 zł/m3.

Średnia cena styropianu w maju 2022 r. przekroczyła 300 zł/m3. Pod koniec tegorocznego lata średnia cena styropianu wynosi około 270 zł/m3.

Według danych Polskich Składów Budowlanych (PSB) ceny izolacji termicznych w I połowie 2022 r. wzrosły o 60% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Mimo bardzo wysokiego wzrostu cen sprzedaż też rosła – porównując dane za ten sam okres, w składach PSB zanotowano wzrost sprzedaży o 56%.

Sierpień 2022 - ceny styropianu lekko w dół

Na szczęście latem tego roku ceny styropianu nieco spadły. Nie jest to redukcja do poziomu cen sprzed roku, niemniej nastąpiła niewielka korekta w dół. Do poziomu cen z 2020 r. jeszcze daleko.

Według informacji uzyskanych w wielkich hurtowniach styropianu, jego ceny się stabilizują. W lipcu nastąpiły niewielkie, kilkuprocentowe, korekty cen w dół, w sierpniu 2022 r. wielu producentów utrzymało ceny styropianu z lipca.

Hurtowniastyropianu.pl monitoruje ceny styropianu od lat. Opracowuje tabelę pokazującą ceny styropianu na przykładzie produktu Swisspor LambdaPlus Fasada, czyli styropianu grafitowego o współczynniku przewodzenia ciepła 0,032 W/(m.K). To bardzo dobrze izolujący termicznie, ciepły styropian. Według ich zestawienia, ceny grafitowego styropianu najbardziej wzrosły od marca do maja 2022 r. W czerwcu ceny zostały obniżone, w lipcu i sierpniu nastąpiła również niewielka korekta w dół. Podobnie kształtowały się ceny styropianu innych producentów.

Przeczytaj też: Ocieplanie domu - jak je poprawnie wykonać i od czego zacząć? Poradnik

Jednocześnie nastąpiło wyhamowanie dynamiki zmian cen materiałów izolacyjnych. Wiosną tego roku wahania cen styropianu, związane także ze wzrostem cen surowca, były bardzo szybkie. Często kolejne dostawy surowca od producenta do hurtowni miały nowe, wyższe ceny. Obecnie producenci wystawiają cenniki styropianu co miesiąc. Niektóre firmy w sierpniu utrzymały ceny lipcowe, inne w minimalnym stopniu je zredukowały.

Dom na czasie, czyli... Przyszłość to energia elektryczna

Izolacja termiczna - zmniejsza się popyt na styropian

Ewa Stela, dyrektor handlowy firmy Termo Organika, wyjaśnia, że ceny styropianu spadają również z powodu zmniejszającego się popytu. Maleje liczba budów, wielu inwestorów, w tym wielkich deweloperów, wstrzymuje budowy. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że w Polsce działa kilkudziesięciu producentów styropianu, więc jest duża konkurencja o klienta.

Jednym z głównych powodów zatrzymywania prac budowlanych jest brak możliwości uzyskania kredytu na budowę domu, ponieważ maleje zdolność kredytowa. Również wobec bardzo wysokich stóp procentowych opłacalność prowadzenia budowy domu z kredytu nie jest atrakcyjna. Wielu inwestorów indywidualnych, którzy planowali szybko zbudować dom, teraz może realizować budowę etapami. Wobec rosnącej inflacji będą musieli dłużej poczekać na zgromadzenie środków na kolejny etap budowy domu, np. ocieplenie i wykończenie elewacji.

Styropian łatwo dostępny

Styropian w tej chwili jest łatwo dostępny. W hurtowniach i składach budowlanych czeka na klienta. Ponieważ jest to produkt, który w ciągu kilku miesięcy od produkcji powinien być wykorzystany i zabezpieczony, tj. przykryty warstwą masy szpachlowej, w wielu składach można trafić na okazje w postaci obniżki cen styropianu.

Przeczytaj też: Jak kupować styropian? Poradnik

Styropian grafitowy cena

Przedstawiamy ceny wybranych rodzajów styropianu fasadowego wykorzystywanego do ocieplenia domu. Ceny z 29 sierpnia 2022 r.:

 • Swisspor Lambda plus fasada 032 o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m.K) – 323,33 zł/m3, 96,99 zł za paczkę 0,3 m3
 • Genderka EPS 032 Fasada Extra o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m.K) - 332,10 zł/m3, 99,63 zł za paczkę 0,3 m3
 • Termo Organika Termonium Fasada o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m.K) – 356,70 zł/m3, 107,01 zł za paczkę 0,3 m3
 • Styropmin Passive λ PRO 31 70 o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,031 W/(m.K) – ok. 385 zł/m3, 115,50 zł za paczkę 0,3 m3

Styropian biały cena

 • Styropmin Fasada PRO o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,040 W/(m.K) - 292,73 zł/m3, 87,82 zł za paczkę 0,3 m3
 • Austrotherm EPS 040 Fassada o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,040 W/(m.K) – 301, 37 zł/m3, 90,41 zł za paczkę 0,3 m3
 • Termo Organika Silver Fasada o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,040 W/(m.K) – 309,96 zlm3, 92,99 zł za paczkę 0,3 m3
 • Swisspor EPS MAX fasada o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 040 W/(m.K) – 321,40 zł/m3, 90,02 zł za paczkę 0,28 m3

Ocieplenie domu - koszty robocizny spadają

W przypadku ocieplenia domu najczęściej wykonuje się jednocześnie całość prac wykończeniowych na elewacji, począwszy od przyklejenia styropianu, a skończywszy na ułożeniu tynku. Czasem inwestor umawia się także na zamocowanie parapetów i wykonanie podbitki, co bywa wyceniane dodatkowo. Wybór ekipy, która ociepli budynek i wykończy elewację jest bardzo ważny, ponieważ liczy się nie tylko staranność ułożenia materiału ociepleniowego, lecz także estetyka prac tynkarskich. Dlatego dobrze jest rozejrzeć się za doświadczoną i polecaną brygadą fachowców. Na dobrych wykonawców warto poczekać nawet pół roku, a czasem więcej.

Przeczytaj też: Dofinansowanie do ocieplenia domu - ile wynosi i jakie są dotacje

Obecnie jesteśmy w momencie wyhamowywania rynku budowlanego. Zmniejsza się liczba nowych budów. To przekłada się na wahadło cenowe. Są jeszcze ekipy, które za robociznę przy ociepleniu domu i wykończeniu elewacji żądają 100-130 zł/m2. Ale można też znaleźć brygady, które za takie same prace ociepleniowe chcą 50-60, czasem 80 zł/m2.

Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem - cena za 1m2

Obliczmy, ile może kosztować ocieplenie domu styropianem o grubości 20 cm. Przy podanych przykładach cen styropianu w hurtowniach okazuje się, za 1 m2 najcieplejszego grafitowego styropianu fasadowego o lambdzie 0,031-0,032 W/(m.K) trzeba zapłacić 97-115 zł. Takie ocieplenie pozwoli stworzyć bardzo dobrze izolowane ściany zewnętrzne.

W przypadku bardzo przeciętnego białego styropianu o lambdzie 0,040 W/(m.K) koszt 20-centymetrowej warstwy wyniesie 65-76 zł. Takie ocieplenie pozwoli stworzyć minimalnie ocieplone ściany zewnętrzne (zależnie od materiału murowego).

Jeśli dodamy do tego robociznę za ocieplenie domu od 50 do 130 zł/m2, to sam materiał i robocizna mogą kosztować od 115 do 245 zł/m2. Należy jeszcze pamiętać o kosztach kleju i siatki zbrojącej.

Dowiedz się więcej. Porady i artykuły na temat ocieplenia elewacji - CZYTAJ tutaj >>>