Dyrektywa budynkowa przyjęta przez UE! Wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a istniejące zmodernizowane

2024-03-13 13:11

Parlament Europejski 12 marca przegłosował nowelizację tzw. dyrektywy budynkowej. Oznacza to, że wszystkie nowe budynki w UE muszą być zeroemisyjne, a te już zbudowane zmodernizowane. Unia przyspiesza w ten sposób modernizację energetyczną budynków mieszkalnych i niemieszkalnych.

budynki zeroemisyjne
Autor: gettyimages Wszystkie nowe bydynki, zarówno mieszkalne, jak i użyteczności publicznej mają być zeroemisyjne - to jedno z założeń tzw. dyrektywy budynkowej

Spis treści

  1. Dyrektywa budynkowa zatwierdzona!
  2. Wszystkie budynki zeroemisyjne - od kiedy?
  3. Dyrektywa budynkowa, czyli wielka modernizacja budynków
  4. Cały cykl życia budynków
  5. Obowiązkowa fotowoltaika
  6. Odejście od paliw kopalnych

Dyrektywa budynkowa zatwierdzona!

We wtorek 12 marca Parlament Europejski przegłosował nowelizację dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive, EPBD, tzw. dyrektywa budynkowa), której celem jest modernizacja budynków – publicznych, prywatnych, mieszkalnych i niemieszkalnych – tak żeby zdecydowanie zmniejszyć koszty ogrzewania domów i produkcji ciepłej wody, ograniczyć zużycie energii elektrycznej, a także emisję gazów cieplarnianych.

To krok, który ma przyspieszyć osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej, a także odejście od paliw kopalnych (w dalszej perspektywie - uniezależnienie się od paliw kopalnych z Rosji). Nowelizacja dyrektywy stanowi etap wprowadzania w życie założeń projektu REPowerEU przyjętego w maju 2022 r. w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę i kryzys energetyczny. Kolejnym etapem prac nad dyrektywą budynkową będzie zatwierdzenie jej przez Radę UE. Wtedy dyrektywa wejdzie w życie.

Wszystkie budynki zeroemisyjne - od kiedy?

Unia Europejska szacuje, że 75% zasobów budowlanych w Europie jest "nieefektywnych energetycznie". Budynki odpowiadają za 40% zużywanej energii i 36% całkowitej emisji.

Dlatego konieczna jest wielka zmiana w budownictwie, które powinno stać się zeroemisyjne i energooszczędne. To dotyczy istniejących zasobów budowlanych i budynków, które będą powstawać. Pierwsza perspektywa czasowa do rok 2030. Ale do 2050 r. budownictwo w Unii Europejskiej ma być neutralne dla klimatu.

Od 2030 r. wszystkie nowo wznoszone budynki mają być zeroemisyjne.

W stosunku do budynków publicznych ma to się stać wcześniej. Od 2028 r. nowe budynki zajmowane przez władze publiczne lub będące ich własnością powinny być zeroemisyjne.

Dyrektywa budynkowa, czyli wielka modernizacja budynków

W przypadku budynków mieszkalnych i niemieszkalnych konieczne jest przeprowadzenie ich termomodernizacji, tak żeby zmniejszyć ich zapotrzebowanie na energię pierwotną do ogrzewania, chłodzenia wentylacji i klimatyzacji. Państwa członkowskie będą musiały wprowadzić środki, które pozwolą:

  • w przypadku budynków mieszkalnych

doprowadzić do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej o co najmniej 16% do 2030 r. i co najmniej 20–22% do 2035 r.

  • w przypadku budynków niemieszkalnych

do 2030 r. wyremontować 16% budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej, a do 2033 r. 26% takich budynków.

Żeby skutecznie przeprowadzić termomodernizację zasobów budynkowych należy określić minimalne wymagania dotyczące charakterystyki energetycznej budynków.

Cały cykl życia budynków

Określając udział budynków w emisji gazów cieplarnianych, należy brać pod uwagę współczynnik globalnego ocieplenia w cyklu życia budynku. Budynki bowiem odpowiadają za emisje gazów cieplarnianych przed okresem eksploatacji, w jego trakcie i po jego zakończeniu. Współczynnik globalnego ocieplenia obejmuje produkcję i utylizację produktów budowlanych użytych do jego wzniesienia budynku. Sposób zaprojektowania i użyte materiały wpływają na emisje budynku. Charakterystyka całego cyklu życia budynków powinna być brana pod uwagę nie tylko w przypadku nowych budynków, lecz także odnośnie do termomodernizacji.

Obowiązkowa fotowoltaika

Do 2030 r. instalacje fotowoltaiczne powinny być stopniowo montowane na budynkach publicznych i niemieszkalnych – zależnie od ich wielkości, a także na wszystkich nowych budynkach mieszkalnych. O szczegółowych warunkach i terminach będą decydować poszczególne państwa, zależnie czy będzie to wykonalne z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia.

Odejście od paliw kopalnych

Państwa należące do unii powinny przyjąć plany dekarbonizacji systemów grzewczych i wycofywania paliw kopalnych (węgiel, gaz ziemny i olej opałowy) w ogrzewaniu i chłodzeniu.

Do 2040 r. kotły na paliwa kopalne należy całkowicie wycofać z rynku.

Od 2025 r. nie będzie można dotować niezależnych kotłów na paliwa kopalne, czyli także kotłów gazowych.

Nadal będzie można dotować hybrydowe systemy grzewcze, na przykład łączące kocioł z instalacją wykorzystującą energię słoneczną lub pompą ciepła.

Pogad@ne: Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
Materiał sponsorowany