Ogrzewanie domu drewnem zamiast węglem. 60% Polaków, którzy nie kupili jeszcze węgla, chce go zastąpić drewnem

2022-12-28 15:10
drewno opałowe
Autor: Leroy Merlin Drewno jest popularnym materiałem opałowym w naszym kraju

Ogrzej dom drewnem zamiast drogim węglem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę decydując się na zakup drewna opałowego. Ceny opału wciąż są wysokie. Wiele osób nie stać na kupno węgla po 3000 zł za tonę na wolnym rynku, a nawet po 2000 zł od gminy. Mają zwykłe piece, w których mogą też palić drewnem. Tej zimy stawiają więc na ten rodzaj opału.

W wielu gospodarstwach domowych działają tradycyjne piece lub kotły, w których można palić zarówno węglem, jak i drewnem. Dużo domów ma ogrzewanie kominkowe. Wg badania przeprowadzonego na panelu Norstat dla INNPoland.pl wynika, że aż 28% Polaków ogrzewa domy węglem, a 27% drewnem (niektórzy łączą oba paliwa stałe).

Ogrzewanie domu drewnem jest tanie, znacznie tańsze niż węglem lub peletami. Dlatego drewno jest ważnym materiałem opałowym. Polska drewnem stoi. Ten rodzaj opału był zawsze tani. Bardzo wielu Polaków ma własny las, więc dla nich koszt opału to tylko robocizna, narzędzia i czas. Według statystyk 18% lasów w Polsce jest w rękach prywatnych.

Przeczytaj też: Piec na drewno i co jeszcze? Jakie są urządzenia grzewcze na drewno?

Kryzys energetyczny oraz niepewność zaopatrzenia w węgiel spowodowały duże zainteresowanie kupnem drewna opałowego. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przeprowadziło badania na temat, czym Polacy chcą zastąpić węgiel. Minister Anna Moskwa podała, że 60% Polaków, którzy nie kupili jeszcze węgla, chce go zastąpić drewnem. Jest to uzasadnione popularnością i dostępnością tego opału.

Spis treści

  1. Drewno zamiast węgla
  2. Ile kosztuje drewno opałowe
  3. Ogrzewanie domów drewnem jest popularne

Drewno zamiast węgla

W obecnej sytuacji wielkim plusem wykorzystywania drewna jako opału jest to, że przygotowuje się je z dużym wyprzedzeniem. Drewno musi być wysezonowane – powinno schnąć w przewiewnym miejscu co najmniej rok, a najlepiej 2 lata. Osoby palące drewnem mają więc zapasy opału. Obserwując, co dzieje się na rynku, nie wpadali w panikę, ponieważ mają pewną ilość drewna. Cena węgla jest dla nich nie do przyjęcia. Pani Magda, mieszkanka podwarszawskiej wsi, powiedziała wprost: - Nie zapłacę 3000 zł za węgiel. Ta cena jest z kosmosu! Mamy sporo drewna, dokupimy więc w razie potrzeby. 

Na pytanie, co zrobią, gdy przyjdą wielkie mrozy, odpowiedziała: - Jak będzie bardzo zimno, to ostatecznie kupimy trochę węgla, ale tylko na najzimniejszy czas.

W okolicy, w której mieszka pani Magda, jest dużo prywatnych lasów i to tam zwykle się zaopatrywali. W tym roku też skorzystają z oferty jednego z sąsiadów, który co roku sporo wycina.

Ile kosztuje drewno opałowe

Wobec kryzysu i paniki wokół zaopatrzenia w węgiel podrożało też drewno opałowe łupane. Na rynku jest bardzo dużo ofert, ale ceny są czasem astronomiczne. Sprzedawcy czekają chyba na osoby naiwne albo w kryzysie, które zapłacą za kubik drewna opałowego 1000 i więcej złotych. Znajdziemy też drewno opałowe w cenie 400-800 zł za metr przestrzenny. Trzeba być ostrożnym, wybierając ofertę. No i najważniejsze jest sprawdzenie, czy drewno jest naprawdę suche, ponieważ będzie wykorzystane jeszcze tej zimy.

Przeczytaj też: Jak palić drewnem bez dymu

Ogrzewanie domów drewnem jest popularne

Według badania przeprowadzonego przez portal sprzedaży nieruchomości Otodom 14,5% domów wystawionych do sprzedaży we wrześniu 2022 r. jest ogrzewanych kominkiem. Do tego można dodać 2,5% domów ogrzewanych piecami oraz biomasą, czyli m.in. drewnem. Jeśli weźmie się pod uwagę tylko domy sprzedawane z drugiej ręki, to aż 18,5% ma ogrzewanie kominkowe. Najwięcej domów wystawionych na sprzedaż (60%) jest ogrzewanych gazem. Wśród nich wiele domów wykorzystuje kilka źródeł ogrzewania. Gaz wspomagany przez kominek jest w 6,8% domów.

Przeczytaj też: Ile kosztuje drewno kominkowe? Ceny drewna opałowego do kominka - listopad i grudzień 2022

Co ciekawe, domy z ogrzewaniem kominkowym osiągają dobre ceny na rynku. Najdroższe są domy z ogrzewaniem gazowym lub miejskim – średnio odpowiednio 6938 i 6725 zł/m2, podczas gdy dla domów z ogrzewaniem kominkowym jest to średnio 6482 zł (za domy ogrzewane węglem średnia cena w ofertach w portalu Otodom wynosi 4262 zł/m2).

Do analizy wykorzystano ogłoszenia domów na sprzedaż aktywnych na portalu Otodom. Na ponad 69 tys. ofert domów 60% miało podaną informację na temat sposobu ogrzewania.