Piec na drewno i co jeszcze? Jakie są urządzenia grzewcze na drewno?

2022-11-16 14:34

Piec na drewno (prawidłowa nazwa kocioł) to nie jedyne urządzenie grzewcze, w którym można palić drewnem. Jakie są alternatywy? Sprawdź, jakie urządzenia możesz wybrać, jeśli chcesz ogrzewać dom drewnem opałowym. To bardzo dobra alternatywa dla pieców węglowych i ogrzewania węglem.

piec na drewno
Autor: Kratki.pl Piec wolnostojący na drewno może mieć obrotową komorę spalania, co pozwala ustawiać go pod takim kątem, żeby widzieć ogień z różnych stron

Drewno może stanowić paliwo głównego kotła w domu, wytwarzającego ciepło do grzejników i/lub podłogówki oraz wymiennika podgrzewającego wodę użytkową przez cały rok. Kominek, piec lub kuchnia opalane drewnem mogą być używane sezonowo albo okazjonalnie. Są miłośnicy palenia drewnem, którzy lubią widok naturalnego ognia i trzask płonących polan i nie chcą zrezygnować z tej przyjemności. Wyjaśniamy, jakie urządzenia na drewno można zastosować w domu.

W jakich piecach i kominkach na drewno można palić?

Kotły na drewno oraz kominki, kozy, czy kuchnie obecnie sprzedawane muszą spełniać wymogi dyrektywy unijnej, tak zwanego Ekoprojektu, pod względem wysokiej efektywności energetycznej oraz niskiej emisji zanieczyszczeń. Są to więc urządzenia nowoczesne, które zostały pod tym względem przebadane i zaopatrzone w etykietę energetyczną. Sporo urządzeń na drewno ma wysoką klasę energetyczną – A, a nawet A+. Dla wielu osób konieczność stałej obsługi pieca na drewno czy kominka jest dużym minusem. Trzeba pamiętać o regularnym dokładaniu opału, czyszczeniu paleniska i wymiennika, usuwaniu popiołu. Zawczasu należy przygotować drewno opałowe.

Przeczytaj też: Jakie drewno opałowe wybrać? Które drewno do kominka ma największą wartość opałową?

Żeby korzystać z urządzeń grzewczych na drewno, konieczne są także dodatkowe inwestycje. Piec na drewno wymaga osobnej kotłowni oraz tak zwanego bufora, czyli dużego zbiornika wody, w której będzie się akumulowało ciepło ze spalania. W budynku należy zbudować komin do odprowadzania spalin, bez względu na to, czy będzie się używać kotła, czy kominka lub kozy na drewno. Do kominka należy doprowadzić powietrze z zewnątrz, aby nie zasysał go z wnętrza pomieszczenia, w którym jest zainstalowany, zaburzając jego wentylację.

Najlepszy kocioł na drewno

Kotły zgazowujące drewno pozwalają najlepiej wykorzystać energię zmagazynowaną w drewnie. Koszty ogrzewania domu takimi urządzeniami są zdecydowanie niższe niż kotłami na pellety, które do niedawna były uznawane za tanie źródło ogrzewania. Kotły zgazowujące drewno nie są jednak popularne, ponieważ wymagają stałej obsługi - dokładania drewna, usuwania popiołu (te na pellety z podajnikiem są w wysokim stopniu zautomatyzowane). To może się zmienić za sprawą kotłów na dwa paliwa: drewno i pellety. W takich urządzeniach, kiedy wkład drewna się dopala, czujnik uruchamia spalanie pelletów, co pozwala wydłużyć odstęp czasu między kolejnymi doładowaniami paliwa. Na kotły zgazowujące drewno można uzyskać dofinansowanie w ramach programu „Czyste powietrze”. Muszą to być jednak urządzenia na drewno o klasie energetycznej co najmniej A+. Kiedy zainstaluje się taki kocioł na drewno w starym domu, można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Dlatego podczas remontu warto wymienić przestarzały kocioł na paliwo stałe na nowocześniejsze urządzenie grzewcze na drewno.

Przeczytaj też: Ile drewna opałowego potrzeba na zimę

Kotły zgazowujące drewno mogą być wyposażone w elektroniczny sterownik (także z modułem internetowym do zdalnej obsługi), system czujników temperatury, sondę lambda mierzącą poziom tlenu, tak żeby zoptymalizować proces spalania. Piece na drewno osiągają bardzo wysoką sezonową efektywność energetyczną, nawet ponad 90%. Dla zabezpieczenia przed zbyt wysoką temperaturą mogą być wyposażone w wężownicę schładzającą lub dodatkowe czujniki. Żeby zmniejszyć konieczną obsługę kotła na drewno, mogą mieć system ręcznego lub automatycznego czyszczenia wymiennika. Są fabrycznie przygotowane do wpięcia w system instalacyjny, mają moduł hydrauliczny.

Palenie w kominku - obsługa kominka w pytaniach i odpowiedziach
Kotły zgazowujące drewno
Autor: BLAZE HARMONY Kotły zgazowujące drewno mają komorę załadowczą wyłożoną blachą stalową, która zapewnia ich dłuższą trwałość. Wentylator chroni przed zadymieniem kotłowni podczas załadunku drewna

Kominek i koza na drewno

Kominek, koza, piec lub kuchnia na drewno pozwalają ogrzać pomieszczenie, w którym są zainstalowane - oddają ciepło przez promieniowanie. Dlatego warto zwrócić uwagę na materiał ich obudowy. Blacha stalowa szybko się nagrzewa i po maksymalnym rozpaleniu może być zbyt gorąca. Kominki, czy piece na drewno z żeliwa dobrze akumulują i długo oddają ciepło. Podobnie działają płyty ceramiczne lub kamienne – ze specjalnych materiałów o dobrych właściwościach termicznych, na przykład steatytu. Jeśli kominek na drewno lub kuchnia zostaną wyposażone w płaszcz wodny lub prostą wężownicę, dostarczą gorącą wodę do systemu ogrzewania całego domu oraz do kranów. Razem z systemem rozprowadzania gorącego powietrza są także w stanie ogrzewać wszystkie pomieszczenia. Jednak zgodnie z przepisami kominek na drewno czy koza nie mogą stanowić jedynego źródła ogrzewania w domu. Mogą być jednak z powodzeniem stosowane jako element uzupełniający.

Przeczytaj też: Koza grzewcza - kiedy warto zamontować piec typu koza w domu?

Kozy czy kominki na drewno mają często komorę z paleniskiem wyłożoną materiałem akumulującym ciepło, na przykład szamotem. Żeby sprawnie spalały drewno i dobrze oczyszczały spaliny, są wyposażane w deflektory, czyli półki wydłużające drogę spalin. To pozwala zmaksymalizować wykorzystanie ciepła podczas dopalania drewna. W czasie tego procesu ulega również zmniejszeniu ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. System nadmuchu powietrza na szybę pozwala dłużej utrzymać ją w czystości.

Piec na drewno w formie wysokiej kolumny

Innym sposobem na gotowe do użycia źródło ciepła w pokoju jest piec na drewno w formie wysokiej kolumny lub małej kozy. Piece na drewno można przyłączać do komina za pomocą czopucha tylnego lub górnego. W takim wypadku rura łącząca biegnąca do góry może być dość długa. Jest widoczna i może stanowić dodatkowy element oddający ciepło do pomieszczenia.

Jak palić w kominku na drewno

W przypadku kominków i pieców na drewno lub kuchni ważne jest także efektywne spalanie drewna. To, że musi być ono suche, jest oczywiste. Takie drewno nie kopci, więc szyba nie pokryje się sadzą. Najlepiej jest tak układać szczapy, żeby spalanie odbywało się od góry. Najpierw kładzie się grube polana, a na nich – na krzyż – kolejne warstwy złożone z cieńszych kawałków. Na górze umieszcza się drobne drzazgi oraz podpałkę. W momencie rozpalania trzeba dostarczyć dużą ilość powietrza, potem można ją regulować, na przykład za pomocą szybrów.

piec na drewno
Autor: SPARTHERM Piec na drewno czy kominek to urządzenia grzewcze, które mogą być bardzo przydatne podczas najbliższej zimy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie