Dodatek węglowy bez zgłoszenia pieca. Deklaracja CEEB nie jest już obowiązkowa? Gmina złoży ją za ciebie
To już ostatni miesiąc na składanie wniosków o dodatek węglowy. Od listopada są nowe zasady. Zyskają te osoby, które nie zgłosiły pieca na CEEB. Gmina na podstawie wywiadu środowiskowego może przyznać dodatek węglowy gospodarstwom, które mają piec węglowy, a nie zgłosiły tego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli spełniamy warunki otrzymania dodatku węglowego, wójt wpisze nasze źródło ogrzewania do CEEB i nie trzeba już składać deklaracji.
Od 3 listopada obowiązują nowe zasady wypłacania dodatku węglowego. Wraz z podpisaniem przez prezydenta ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych, nastąpiła też nowelizacja ustawy o dodatku węglowym.
Nastąpiła spora zmiana dotycząca głównego kryterium otrzymania dopłaty do węgla. Mianowicie o dodatek węglowy dotychczas mogły się ubiegać tylko te osoby, które zgłosiły piec węglowy do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r. Po tej dacie można było zgłosić źródło ogrzewania do CEEB w przypadku montażu w domu nowego kotła. Pisaliśmy o tym w artykule: Dopłata do opału a zmiana deklaracji CEEB. Po korekcie nie dostaniesz dopłaty! Od 3 listopada jest zniesiona ta regulacja. Dodatek węglowy może być przyznany gospodarstwom domowym, które nie dopełniły tego obowiązku. Kluczowe jest tu przeprowadzenie wywiadu środowiskowego przez urzędników i sporzadzenie służbowej notatki. Na tej podstawie, jeśli spełniamy kryteria otrzymania dodatku węglowego, wójt za nas wpisze źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków i nie będziemy już musieli wysyłać deklaracji.
Dodatek węglowy bez deklaracji CEEB
Obecna zmiana w ustawie o dodatku węglowym wprowadza regulację, że gmina będzie mogła przyznać dodatek węglowym gospodarstwom domowym, które w ustawowym terminie nie zgłosiły źródła ogrzewania do CEEB i samodzielnie nie złożyły wniosku o wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3000 zł.
Jak podano, w przypadku zdobycia informacji, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, a spełnia warunki jego przyznania wynikające z ustawy, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do tego dodatku. Z przeprowadzonego wywiadu środowiskowego sporządza się notatkę służbową.
Po sporządzeniu notatki wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie mógł przyznać dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej z urzędu. Czyli bez konieczności składania przez gospodarstwo domowe wniosku o wypłatę do węgla oraz bez składania odpowiedniej deklaracji dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), jeżeli piec węglowy nie był wcześniej zgłoszony do tej ewidencji.
W ustawie czytamy: "Wójt, burmistrz albo prezydent miasta dokonuje wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji".
Gmina źródła ogrzewania wpisze do CEEB za ciebie, pod warunkiem przeprowadzenia wywiadu środowiskowego
"Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym także wówczas, gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego, którym jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a w wyniku przeprowadzenia wywiadu środowiskowego ustalono, że źródłem ogrzewania tego gospodarstwa jest źródło ogrzewania wskazane powyżej".
Przypominamy, że dotychczas dodatek węglowy był przyznawany wyłącznie na podstawie wniosku o jego wypłatę składanego do gminy. Decyzja administracyjna była wydawana tylko w przypadku odmowy jego przyznania. Pisaliśmy o tym, w artykule: Kto nie dostanie dodatku węglowego. Kiedy wniosek zostanie odrzucony
Masz odrzucony wniosek o dodatek węglowy? Możesz złożyć go ponownie
Jeśli gmina odrzuciła twój wniosek o dodatek węglowy z powodu braku deklaracji CEEB lub niezgodności źródła ogrzewania masz prawo złożyć go ponownie. Masz na to czas do 30 listopada br.
Przeczytaj też: Można złożyć dwa razy wniosek o dodatek węglowy. Od listopada łatwiej o dopłatę do węgla
W ustawie zapisano: "W przypadku, gdy wójt, burmistrz albo prezydent miasta odmówił przyznania dodatku węglowego, zgodnie z art. 2 ust. 16 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym w przypadku zaistnienia wyżej wskazanych okoliczności wnioskodawca będzie mógł złożyć ponownie wniosek o wypłatę tego dodatku".