| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Fuga. Jak wybrać dobrą zaprawę do fugowania?

Fuga. Jak wybrać dobrą zaprawę do fugowania?

Rodzaj, kolor i dopuszczalna szerokość fugi – to trzy główne kryteria, którymi kierujemy się, wybierając zaprawę do fugowania płytek. Niby niewiele, ale wystarczy, żeby doprowadzić nas do bólu głowy przed sklepowym regałem. Czas więc wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące fug i ich układania.

Fugą, a właściwie spoina, jest wizualnym dopełnieniem ceramicznej lub kamiennej posadzki. Jej rola nie ogranicza się jednak tylko do ozdoby. Działa ona również jak bufor zmniejszający naprężenia powstające w posadzce, a więc chroni płytki przed pękaniem i odspajaniem się od podłoża. Fugi pozwalają też zniwelować niedokładności wymiarowe płytek.

Fuga a materiały wykończeniowe

Jedną masą spoinującą wykończymy okładzinę z ceramicznych płytek szkliwionych i nieszkliwionych, gresu, mozaikę ceramiczną lub szklaną, kamień odporny na przebarwienia, kamień sztuczny. Stosuje się do nich najczęściej zaprawy w postaci suchej mieszanki, pakowane w worki bądź – coraz częściej – w plastikowe wiaderka 1-, 5-, 10- lub rzadziej 25-kilogramowe. Wymagają rozrobienia odpowiednią porcją wody. Wybór koloru ułatwiają dostępne na stoisku wzorniki, do których można dostawić wybraną płytkę i przekonać się, czy barwa fugi dobrze do niej pasuje. Dostępne palety obejmują przeważnie od 10 do ponad 150 barw.

Fugi mogą być wzbogacone w substancje chroniące przed rozwojem pleśni (biocydy), utrwalające kolor (cement glinowy) lub zmniejszające nasiąkliwość i stwarzające efekt perlenia, czyli pojawianie się kropelek wody na spoinie (hydrofoby). Niektórzy producenci dodają też coś dla ozdoby, na przykład brokat. Fugi z brokatem mienią się i połyskują, zwłaszcza w świetle punktowym. Im szersza fuga, tym efekt ten jest wyraźniejszy.

Jeśli posadzkę zamierzamy wykończyć dużymi płytami, szerokie spoiny możemy zrobić ze specjalnej półpłynnej masy. Nalewa się ją z plastikowego dozownika wprost między płytki, nie brudząc przy tym całej powierzchni okładziny. Skraca to znacznie czas pracy. Półpłynna masa, ale już innego typu, to dobry pomysł na szybkie spoinowanie posadzek o dużej powierzchni. Wlewa się ją na płytki i rozprowadza szeroką pacą gumową zatkniętą na kij. Spoinowanie trwa wtedy krócej i nie wymaga pracy na kolanach. Tym sposobem dobrze się wypełnia wąskie lub nieregularne spoiny. Większość sprzedawanych obecnie mas nadaje się do wnętrz i na zewnątrz pomieszczeń. Nie brakuje i takich, które zapewniają bardzo szeroki zakres szerokości fug – na przykład od 2 do 20 mm.

Fuga między wzorzystymi płytkami może się wyróżniać kolorem lub też zgadzać z barwą płytek

Fuga do gresu i klinkieru

Takie płytki spoinuje się przeważnie zwykłymi zaprawami cementowymi lub masami epoksydowymi. Są one uniwersalne i dobrze sprawdzają się w przypadku wszystkich typów płytek, z wyjątkiem tych z kamienia podatnego na odbarwienia. Pojawiają się jednak produkty specjalnie przeznaczone do płytek o małej nasiąkliwości, a więc właśnie do gresu, klinkieru, mozaiki szklanej, betonu, kamionki, sztucznego kamienia. Mają większą elastyczność niż tradycyjne zaprawy. Szczególnie warto używać ich do płytek klinkierowych, gdy układamy je na zewnątrz domu. Nie zawierają wapna, więc nie przyczynią się do powstawania na klinkierze białych nalotów zwanych wysoleniami.

Fuga do kamienia

Płytki kamienne można spoinować tradycyjnymi masami – białymi i kolorowymi, pod warunkiem że dany kamień nie jest podatny na przebarwienia. Ulega im na przykład marmur. Do fugowania okładzin marmurowych będzie więc potrzebna specjalna masa zawierająca biały cement lub tras, które takich przebarwień nie powodują, albo tradycyjna masa, ale konieczne w kolorze białym. Masy do marmuru można układać także na zewnątrz.

WARTO WIEDZIEĆ

Fugi: oznaczenia fug

Zgodnie z normą PN-EN 13888 zaprawy do spoinowania płytek możemy podzielić na dwie grupy: takie, których spoiwem jest cement, i takie, których spoiwem są żywice reaktywne (epoksydowe). Pierwsze oznacza się symbolem CG, a drugie – RG. Jeśli przy znaczku CG widnieje cyfra 1, to znak, że zaprawa spełnia tylko wymagania podstawowe, jeśli 2 – spełnia też wymagania dodatkowe, czyli jest na przykład bardziej odporna na wilgoć. Zaprawy z oznaczeniem CG nie mogą mieć mniejszej wytrzymałości na zginanie niż 3,5 N/mm2 i mniejszej wytrzymałości na ściskanie niż 15 N/mm2. Wyraźnie określona jest też ich dopuszczalna chłonność, czyli absorpcja wody. Po 30 minutach zanurzenia nie może ona wynieść więcej niż 5 g (dla CG2 2 g), a po 240 minutach – 10 g (dla CG2 – 5 g). Odporność na ścieranie nie powinna przekroczyć 1000 mm3. W przypadku fug RG wymagania są o wiele surowsze. Minimalna wytrzymałość na zginanie i ściskanie to 30 i 45 N/mm2, minimalna dopuszczalna absorpcja to 0,1 g dla 240-minutowego zanurzenia. Wytrzymałość na ścieranie nie może przekroczyć 250 mm3.

Fugi do klinkieru i płytek kamiennych

Fuga. Jak wybrać dobrą zaprawę do fugowania?

Fuga. Jak wybrać dobrą zaprawę do fugowania?

Przeczytaj dodatkowo:
Ekotrendy – aranżacja wnętrza zgodnie z naturą

Aranżacja wnętrza nawiązująca do stylu eko i uwzględniająca naturalne materiały jest coraz bardziej...

Płytki betonowe na elewacje i do wnętrz

Płytki betonowe to pomysł na ciekawą aranżację zarówno ścian wewnętrznych, jak i elewacji. Zobacz...

Jaki kolor ścian wybrać, aby aranżacja salonu...

Każdy z nas marzy o tym, by jego salon był spokojny, cichy i harmonijny. W tym celu ważny jest dobór i...

Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z...

Płytki ścienne są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce (płytki...

Drewniane panele ścienne [INSPIRACJE]

Ściany wewnętrzne można pomalować, położyć na nich tapetę lub wykończyć drewnianymi panelami ściennymi. Taka...

Jakie cechy powinna mieć idealna farba do ścian?

Nowoczesna farba do ścian to farba hybrydowa, a więc łącząca wiele cech, dzięki którym malowane...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.