| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Jak urządzić poddasze pełne światła dziennego? Pomysł na aranżację sypialni i gabinetu na poddaszu

Jak urządzić poddasze pełne światła dziennego? Pomysł na aranżację sypialni i gabinetu na poddaszu

Po przebudowie domu poddasze w nowej aranżacji prezentuje się bardzo dobrze. Niewielkie, a do tego ciemne pomieszczenie jest jasne i przestronne. Taki efekt osiągnięto dzięki doświetleniu sypialni na poddaszu odpowiednimi oknami połaciowymi. Zobacz, jak urządzić poddasze, żeby wprowadzić do wnętrza większą ilość światła.

Partnerzy akcji „Jasno, ciepło i cicho w Twoim domu”.

Generalny remont dwóch kondygnacji domu

Zmiany dotyczyły obu kondygnacji: parteru oraz poddasza. To była przebudowa generalna – zrezygnowano ze wszystkich dawnych ścian działowych. Pozostawiono jedynie obwodowe.

Dolna, dzienna, część domu jest teraz przestrzenią otwartą z salonem i aneksem kuchenno-jadalnianym. Oddzielone ścianami są jedynie łazienka dla gości i mały przedsionek. Z kolei górne piętro – pod dachem – jest częścią kameralną, z sypialnią gospodarza. Obie kondygnacje zróżnicowano kolorystycznie. Na parterze ściany oraz posadzka (z płyt marmurowych) są w jasnych kolorach, na poddaszu zastosowano zdecydowanie ciemniejszą kolorystykę.

Poddasze po przebudowie pełne światła

Po przebudowie poddasze, choć niewielkie, nie sprawia wrażenia ciasnego, między innymi dlatego że zostało doświetlone oknami połaciowymi. Architekci rozmieścili je tak, by rozjaśniały także dolną część domu. Stało się to możliwe dzięki otwartej klatce schodowej z ażurowymi schodami wspornikowymi. Sprytnie też wykorzystali niewielką przestrzeń pod szczytem dachu. Mieszczący się tam maleńki składzik zmienili w wygodny gabinet gospodarza.

Ile powinna wynosić powierzchnia okien na poddaszu

Zgodnie z warunkami technicznymi w pomieszczeniach na poddaszu przeznaczonym na pobyt ludzi powierzchnia okien w świetle ościeżnic powinna wynosić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Oznacza to, że we wnętrzu wielkości 80 m² należy zamontować okna dachowe o łącznej powierzchni przeszklenia minimum 10 m². Zaleca się, by powierzchnia okien w pomieszczeniach zlokalizowanych od południa stanowiła co najmniej 20% powierzchni podłogi, a od północy – 10%. Natomiast w tych usytuowanych od wschodu i zachodu – 10-20% powierzchni podłogi, w zależności od funkcji pomieszczeń.

UWAGA! Nie należy mylić powierzchni okna z powierzchnią przeszklenia. Okno o wymiarach 78 x 140 cm ma powierzchnię szyby 0,69 m² – wystarczy więc tylko do oświetlenia wnętrza o powierzchni podłogi 5,5-5,9 mkw.

Jak łączyć i montować okna połaciowe

Okna połaciowe można łączyć w zestawy (nawet po 12 sztuk) – montować bezpośrednio obok siebie lub jedno nad drugim dzięki specjalnym kołnierzom uszczelniającym. Standardowo przy ustawianiu okien obok siebie odstęp między ościeżnicami w świetle wynosi 10 cm. Gdy okna są jedno nad drugim i mają być wyposażone w rolety zewnętrzne, odległość tę trzeba zwiększyć do 25 cm. Możliwe jest także zamontowanie dwóch okien w odległości 1,8 cm, bez krokwi pomiędzy nimi (wtedy nie da się zamocować rolet zewnętrznych).

Sposób na wprowadzenie do wnętrza większej ilości światła

Sposobem na wprowadzenie do wnętrza większej ilości światła może być także montaż naświetla nad albo pod oknem. Naświetla nie są otwierane. Te montowane powyżej okna połaciowego mogą być półokrągłe, trójkątne, prostokątne i nawiązywać do stylistyki elewacji. Okna połaciowe można też uzupełniać kolankowymi (jak na zdjęciu powyżej). Te pierwsze są otwierane, natomiast kolankowe nie muszą takie być.

WARTO WIEDZIEĆ

Szerokość okna a konstrukcja dachu

Jeśli okno dachowe ma być szersze niż odległość między krokwiami lub dwa okna mają być obok siebie, trzeba w tym miejscu wyciąć odcinek krokwi i wstawić nad otworem tak zwany wymian, czyli poziomą belkę, która przeniesie obciążenia na dwie sąsiednie krokwie. Należy sprawdzić, czy są one odpowiednio wytrzymałe, i ewentualnie wzmocnić je przez dobicie lub przykręcenie dodatkowych belek lub profili stalowych. Pod otworem wstawia się drugi wymian (i ewentualnie belkę opartą na murłacie), łącząc w ten sposób dolny odcinek przeciętej krokwi i ułatwiając oparcie okna. Okna montuje się najczęściej do krokwi i wymianów ocynkowanymi kotwami typu Z rozmieszczonymi na całym obwodzie otworu.

Jaki odkurzacz piorący? Odkurzacz z funkcją prania!

Odkurzacz z funkcją prania odkurza i pierze - dywany, wykładziny, obicia mebli. Bardzo przydatne...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaki odkurzacz piorący? Odkurzacz z funkcją...

Odkurzacz z funkcją prania odkurza i pierze - dywany, wykładziny, obicia mebli. Bardzo przydatne urządzenie,...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Aranżacja wnętrza: dom przyjazny dzieciom i...

Jak przygotować przestrzeń domu, aby spełnianie rodzinnych obowiązków nie oznaczało tylko ciężkiej...

Malowanie ścian w salonie. Jakie kolory ścian...

Zobacz aranżacje salonu, które zainspirują Cię do pozytywnej zmiany. Podpowiadamy jakie kolory w...

Małe mieszkanie. Jak wykorzystać każdy metr...

Ciasne, ale własne – tak często mówi się o pierwszym mieszkaniu. Jeśli dobrze przemyślimy jego...

Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.