| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Pokój na poddaszu pełen światła dziennego? Aranżacja sypialni na poddaszu

Pokój na poddaszu pełen światła dziennego? Aranżacja sypialni na poddaszu

Po przebudowie domu, pokój na poddaszu w nowej aranżacji prezentuje się bardzo dobrze. Niewielka i ciemna sypialnia na poddaszu stała się jasna i przestronna. Taki efekt osiągnięto dzięki doświetleniu odpowiednio zaprojektowanymi oknami połaciowymi. Zobacz, jak urządzić poddasze, żeby wprowadzić do wnętrza większą ilość światła.

Generalny remont dwóch kondygnacji domu

Zmiany dotyczyły obu kondygnacji: parteru oraz poddasza. To była przebudowa generalna – zrezygnowano ze wszystkich dawnych ścian działowych. Pozostawiono jedynie obwodowe.

Dolna, dzienna, część domu jest teraz przestrzenią otwartą z salonem i aneksem kuchenno-jadalnianym. Oddzielone ścianami są jedynie łazienka dla gości i mały przedsionek. Z kolei górne piętro – pod dachem – jest częścią kameralną, z sypialnią gospodarza. Obie kondygnacje zróżnicowano kolorystycznie. Na parterze ściany oraz posadzka (z płyt marmurowych) są w jasnych kolorach, na poddaszu zastosowano zdecydowanie ciemniejszą kolorystykę.

Pokój na poddaszu po przebudowie pełen światła

Po przebudowie poddasze, choć niewielkie, nie sprawia wrażenia ciasnego, między innymi dlatego że zostało doświetlone oknami połaciowymi. Architekci rozmieścili je tak, by rozjaśniały także dolną część domu. Stało się to możliwe dzięki otwartej klatce schodowej z ażurowymi schodami wspornikowymi. Sprytnie też wykorzystali niewielką przestrzeń pod szczytem dachu. Mieszczący się tam maleńki składzik zmienili w wygodny gabinet gospodarza.

Ile powinna wynosić powierzchnia okien na poddaszu

Zgodnie z warunkami technicznymi w pokoju na poddaszu przeznaczonym na pobyt ludzi powierzchnia okien w świetle ościeżnic powinna wynosić nie mniej niż 1/8 powierzchni podłogi. Oznacza to, że we wnętrzu wielkości 80 m² należy zamontować okna dachowe o łącznej powierzchni przeszklenia minimum 10 m². Zaleca się, by powierzchnia okien w pomieszczeniach zlokalizowanych od południa stanowiła co najmniej 20% powierzchni podłogi, a od północy – 10%. Natomiast w tych usytuowanych od wschodu i zachodu – 10-20% powierzchni podłogi, w zależności od funkcji pomieszczeń.

UWAGA! Nie należy mylić powierzchni okna z powierzchnią przeszklenia. Okno o wymiarach 78 x 140 cm ma powierzchnię szyby 0,69 m² – wystarczy więc tylko do oświetlenia wnętrza o powierzchni podłogi 5,5-5,9 mkw.

Jak łączyć i montować okna połaciowe

Okna połaciowe można łączyć w zestawy (nawet po 12 sztuk) – montować bezpośrednio obok siebie lub jedno nad drugim dzięki specjalnym kołnierzom uszczelniającym. Standardowo przy ustawianiu okien obok siebie odstęp między ościeżnicami w świetle wynosi 10 cm. Gdy okna są jedno nad drugim i mają być wyposażone w rolety zewnętrzne, odległość tę trzeba zwiększyć do 25 cm. Możliwe jest także zamontowanie dwóch okien w odległości 1,8 cm, bez krokwi pomiędzy nimi (wtedy nie da się zamocować rolet zewnętrznych).

Sposób na wprowadzenie do pokoju na poddaszu większej ilości światła

Sposobem na wprowadzenie do pokoju na poddaszu większej ilości światła może być także montaż naświetla nad albo pod oknem. Naświetla nie są otwierane. Te montowane powyżej okna połaciowego mogą być półokrągłe, trójkątne, prostokątne i nawiązywać do stylistyki elewacji. Okna połaciowe można też uzupełniać kolankowymi (jak na zdjęciu powyżej). Te pierwsze są otwierane, natomiast kolankowe nie muszą takie być.

WARTO WIEDZIEĆ

Szerokość okna a konstrukcja dachu

Jeśli okno dachowe ma być szersze niż odległość między krokwiami lub dwa okna mają być obok siebie, trzeba w tym miejscu wyciąć odcinek krokwi i wstawić nad otworem tak zwany wymian, czyli poziomą belkę, która przeniesie obciążenia na dwie sąsiednie krokwie. Należy sprawdzić, czy są one odpowiednio wytrzymałe, i ewentualnie wzmocnić je przez dobicie lub przykręcenie dodatkowych belek lub profili stalowych. Pod otworem wstawia się drugi wymian (i ewentualnie belkę opartą na murłacie), łącząc w ten sposób dolny odcinek przeciętej krokwi i ułatwiając oparcie okna. Okna montuje się najczęściej do krokwi i wymianów ocynkowanymi kotwami typu Z rozmieszczonymi na całym obwodzie otworu.

Pokój na poddaszu z łazienką? Zobacz, jak urządzić łazienkę pod skosami

Przeczytaj dodatkowo:
Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Remont łazienki – poradnik remontującej kobiety

Podczas remontu mieszkania lub domu, pomieszczeniem, które trzeba wyjątkowo dobrze rozplanować jest...

Aranżacja sypialni - barwy sprzyjające dobremu...

Jak stworzyć nastrój w sypialni? Kolory ścian, które poprawiają samopoczucie, dodają energii...

Urządzamy małą łazienkę – 4 projekty łazienki o...

Jak zaaranżować przestrzeń niedużej łazienki, by była wygodna i atrakcyjna? Pokazane projekty przekonują, że...

5 pomysłów na cegłę klinkierową we wnętrzu

Klinkier to nie tylko tradycyjne, ceglane elewacje domów i murowane ogrodzenia. To materiał bardziej...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...