| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dzienne, jadalnie » Salon idealnie zaplanowany. Czy łączyć go z kuchnią?

Salon idealnie zaplanowany. Czy łączyć go z kuchnią?

Zaplanowanie salonu w domu jest bardzo ważne. Salon jako najważniejsza część strefy dziennej powinien być najlepiej doświetlony, dlatego najczęściej umieszcza się go w południowej lub zachodniej części domu. Przez dobrze zaplanowany salon nie przechodzą ciągi komunikacyjne, np. do sypialni czy gabinetu. W małych domach warto otworzyć pokój dzienny na kuchnię i przedpokój.

Autor: Radosław Wojnar

Idealny salon to taki, który jest łatwo dostępny, usytuowany w centrum domu, ale przez który nie przechodzą ciągi komunikacyjne do innych pomieszczeń

Jakie miejsce w domu najlepsze na salon?

Wejście do salonu powinno być dobrze widoczne z holu. Godne polecenia jest reprezentacyjne i wygodne rozwiązanie, gdy na osi wejścia do salonu znajdują się okna i drzwi prowadzące na taras. Wówczas już od progu witają nas przestrzeń i ładny widok, ale także w sposób naturalny tworzy się przejście, które nie wchodzi w konflikt z ustawieniem mebli.

Idealny salon to taki, który jest łatwo dostępny, usytuowany w centrum domu, ale przez który nie przechodzą ciągi komunikacyjne do innych pomieszczeń – sypialni czy gabinetu. Przed wyborem projektu warto się zastanowić, czy salon naszych marzeń ma być przede wszystkim otwarty i przestronny, czy też zaciszny i przytulny, służący głównie domownikom.

Przeczytaj koniecznie:

Kiedy salon otwarty?

Otwarty salon to rozwiązanie szczególnie odpowiednie w małych domach. Połączenie różnych funkcji strefy dziennej pozwoli cieszyć się przestronnym wnętrzem, którego nie dałoby się uzyskać, dzieląc ją na zamknięte pomieszczenia. Jest na to kilka sposobów.

W wielu projektach łączy się salon z holem – pozwala to zaoszczędzić miejsce na komunikację, która zostanie włączona do części mieszkalnej. Kolejną propozycją jest łączenie salonu z otwartą kuchnią. Jest to rozwiązanie znane już od lat i wciąż popularne, choć są tacy, którzy go nie akceptują. Zestawienie otwartej kuchni i salonu umożliwia swobodniejszą komunikację, a przede wszystkim wizualnie powiększa oba pomieszczenia. Dodatkowym plusem jest większa integracja rodziny. Decydując się na projekt domu z otwartą strefą dzienną, warto sprawdzić, czy poszczególne funkcje są ze sobą wygodnie powiązane, a komunikacja między nimi jest prosta.

Kiedy salon zamknięty?

Salon zamknięty, oddzielony od kuchni i jadalni może mieć charakter bardziej prywatny, będzie pokojem, w którego zaciszu domownicy mogą swobodnie wypocząć. Ponieważ z biegiem lat preferencje mogą się zmieniać, warto wybrać projekt, który mógłby uwzględnić zmiany w aranżacji wnętrza.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Salon otwarty na przestrzał – Projekt domu Murator M36a (31,5 mkw.) Dobry projekt, w którym wejście do domu, wejście do salonu oraz jedno z wyjść na taras są usytuowane w linii prostej. Odpowiednia liczba pełnych ścian umożliwia ustawienie mebli tak, aby nie blokowały przejścia. Dobrze widoczny kominek znalazł się na najdłuższej ścianie salonu

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Salon daleko od kuchni – Projekt domu Murator C235 (46,8 mkw.) Przykład stosunkowo dużego domu, w którym wielki salon zajmuje całe skrzydło domu. Jest całkowicie odizolowany od innych funkcji strefy dziennej. Powierzchnia podłogi salonu pozwoliła na ustawienie kompletu wypoczynkowego w centrum pokoju, tworząc jednocześnie dogodne miejsce przy kominku. Salon jest dobrze doświetlony, ma odpowiednie proporcje ścian pełnych i przeszkleń

Obejrzyj projekty domów z idealnie zaplanowanym salonem:

Przeczytaj dodatkowo:
Dom przyjazny alergikom

Zdrowe tynki, sprawna wentylacja, czysta klimatyzacja, bezpieczne farby i materiały wykończeniowe. Zobacz,...

Aranżacja salonu w nowym wydaniu. Prosty sposób...

Ten salon przed metamorfozą nie wyróżniał się niczym szczególnym. Dzięki drobnym zmianom aranżacja nabrała...

Jak urządzić salon? Zaprojektuj ładny i wygodny...

Współcześnie salon lub pokój dzienny -  miejsce, w którym odpoczywasz i przyjmujesz...

Projekt salonu. Jak powinien wyglądać wygodny...

Salon to miejsce, w którym będziesz wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Projekt...

Sofa stylowa czy nowoczesna? Meble wypoczynkowe...

Salon to miejsce przeznaczone do wypoczynku. To tu relaksujemy się siedząc na kanapie i czytając dobra...

Różowy salon - 8 pomysłów na inspirujące...

Marzy ci się różowy salon - bardzo romantyczny albo wprost przeciwnie: nieco drapieżny? Jeśli podoba Ci się...