| muratordom.pl » Wnętrza » Pokoje dla dzieci » Pokój dziecięcy na poddaszu. Jak urządzić miejsce do zabawy i kącik do nauki na poddaszu?
Pomysł na adaptację poddasza

Pokój dziecięcy na poddaszu. Jak urządzić miejsce do zabawy i kącik do nauki na poddaszu?

Ciemny, nieużytkowy strych zmienił się w przestronny pokój dziecięcy. Na poddaszu zagospodarowano nie tylko miejsce do zabawy, ale także wydzielono kącik do nauki. Przed adaptacją poddasze było niemal całkowicie pozbawione światła dziennego. Teraz to jasne i przestronne wnętrze. Zobacz, jak uzyskano taki efekt.

Jak zmienić ciemny strych w przestronny pokój dla dzieci 

O adaptacji poddasza właściciele myśleli od zawsze. Jednak w pewnym momencie dom zupełnie przestał być funkcjonalny. Starsze dziecko poszło do szkoły i potrzebowało wydzielonego miejsca do nauki. Przebudowy nie można już było dłużej odkładać. Wiekowy dom z 1937 roku miał strych nieużytkowy (40 mkw. przy podłodze). Ponieważ budynek jest objęty nadzorem konserwatora, konieczna była jego zgoda na remont.

Pomieszczenie było niemal całkowicie pozbawione światła dziennego. Duży spadek dachu (bez ścianki kolankowej) sprawiał, że było też dość ciasne. Jakby tego było mało, przestrzeń dodatkowo ograniczał na środku wielki komin. Okazał się on jednak atutem. Świetnie odgrodził część do nauki od tej do zabawy. A między obu strefami znalazło się miejsce na wygodną kanapę. Siedząc na niej, można się relaksować i cieszyć ładnymi widokami za oknami w dachu.

Z ciemnego, nieużywanego strychu powstał przestronny pokój z kącikiem do nauki dla starszego dziecka i „placem zabaw” dla obojga rodzeństwa. Pokój ma tylko jedną wadę – piękne widoki z dużych okien. Trudno się skupić na nauce.

Jak zapewnić odpowiednią ilość naturalnego światła w pokoju dziecięcym na poddaszu 

Pokój dziecięcy na poddaszu jest wielofunkcyjny, więc trzeba zapewnić mu odpowiednią ilość naturalnego światła. Jeśli w pomieszczeniu jest tylko okno w ścianie szczytowej lub lukarna, warto uzupełnić je oknem połaciowym, które lepiej doświetli np. miejsce do pracy. Okno musi być bezpieczne w korzystaniu (ze szkła bezpiecznego), a uchwyt do otwierania zamontowany w górnej części skrzydła, aby dziecko nie miało do niego dostępu.

Okna połaciowe wpuszczają niemal dwukrotnie więcej światła niż okna pionowe o tych samych wymiarach i przy takich samych warunkach atmosferycznych. Jeżeli w pomieszczeniu jest jedno okno, najlepiej zamontować je pośrodku najdłuższej ściany – wtedy światło rozchodzi się równomiernie.

Jak dobrać odpowiednią liczbę okien

Dobierając liczbę okien, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj pomieszczenia, w którym mają one być zamontowane. W sypialni np. potrzeba znacznie mniej światła niż w pokoju dzieci, łazience czy gabinecie. Długość okna trzeba dobrać do kąta nachylenia dachu – im jest bardziej płaski, tym dłuższe powinno być skrzydło. Kilka równomiernie rozmieszczonych mniejszych okien dachowych lepiej doświetla wnętrze niż jedno większe okno.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak uniknąć zbytniego nagrzewania się pomieszczeń na poddaszu

Żeby poddasze, a zwłaszcza pokój dziecięcy, uchronić przed nadmiarem światła słonecznego i zbytnim nagrzewaniem się, pomyśl o roletach (lub żaluzjach) do okien dachowych. Jeśli poddasze jest szczególnie silnie nasłonecznione, sprawdzą się rolety ze specjalną powłoką, dzięki której w upalne dni da się obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopni Celsjusza (zimą zapobiegną też stratom ciepła). Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem są markizy zewnętrzne. Podobnie jak rolety stosowane od wewnątrz pomieszczenia nie utrudniają obrotu skrzydła.

W pokoju najmłodszych dzieci przyda się roleta zaciemniająca. Dzięki niej we wnętrzu nawet w dzień zapanuje całkowity mrok. Nic więc nie przeszkodzi malcom w popołudniowej drzemce. Osłony okienne – zarówno te wewnętrzne, jak i zewnętrzne – mogą być obsługiwane ręcznie lub elektrycznie – za pomocą klawiatury bądź pilota. Współpracują też z czujnikami reagującymi na deszcz, światło itp. Coraz popularniejsze jednak stają się rolety na baterię słoneczną, która nie wymaga żadnego dodatkowego źródła zasilania.

Jak zagospodarować przestrzeń 

Gdy dziecko jest małe, potrzebuje niskich sprzętów – stolików, krzesełek – a te bez problemu zmieszczą się pod skosami. Kłopot z zagospodarowaniem przestrzeni może się pojawić, gdy malec podrośnie, bo konieczne wtedy będą meble standardowej wysokości. Na poddaszu rozwiązaniem są sprzęty zrobione na wymiar. Można dzięki nim wykorzystać nawet takie zakamarki, które wydawały się bezużyteczne, np. montując w nich półki na książki czy zabawki albo robiąc w nich schowki. Przestrzeń pod połacią dachu można zagospodarować przeznaczając ją na pojemną garderobę. Można je zamknąć typowymi drzwiami przesuwnymi, bez uchwytów, by nie stanowiły dla dzieci zagrożenia w czasie zabawy.

Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka na poddaszu

W pokoju maluchów ważne są kolory, ponieważ twórczo je pobudzają, ożywiają, inspirują. Pod skosami jednak należy ich używać dość ostrożnie, żeby nie wprowadzić wrażenia bałaganu. Unikniesz go, decydując się na neutralne kolory podłogi oraz połaci i stosując jedynie dwie, trzy żywsze barwy jako akcenty aranżacyjne.

Dom dla dzieci. Pomysły na aranżację pokoju dziecka

To z myślą o dzieciach zwykle buduje się dom. Co robią inwestorzy, żeby z ich wymarzonego domu...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Farba tablicowa na ścianie w pokoju dziecka....

Zastosowanie farby tablicowej w pokoju dziecięcym to świetne rozwiązanie. Ściana, po której można bez...

Meble i dodatki do pokoju dziecięcego. Wybieramy...

Urządzamy pokój dziecka w wieku przedszkolnym. Jakie meble dziecięce sprawdzą się najlepiej? Jak...

Tapicerowany zagłówek do łóżka. 10 modnych...

Miękki zagłówek do łóżka to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w sypialni, ale nie...

Jak dobrać dodatki do pokoju dzieciecego?...

Zobacz co powinieneś wiedzieć o tworzeniu wystroju pokoju dziecięcego. Pomyśl o praktycznych i funkcjonalnych...

Jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu?...

Podpowiadamy, jak urządzić pokój dla dziecka na poddaszu. Zobacz, jak pod skosami stworzyć oryginalną...