| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Materiały wykończeniowe na podłogę: lite drewno

Materiały wykończeniowe na podłogę: lite drewno

Podłoga z litego drewna szczególnie jest polecana osobom, które  ponad wszystko cenią trwałość. Wiek wykonanych z niego posadzek można liczyć w dziesiątkach, a niekiedy nawet setkach lat.  Zobacz, co wiąże się z wyborem podłogi z litego drewna.

Lite drewno jest niezwykle trwałym materiałem wykończeniowym, ale i drogim

Niestety podłoga z litego drewna, którą mogą cieszyć się następne pokolenia, ma swoją cenę. Lite drewno jest znacznie bardziej wymagającym materiałem niż drewniane elementy warstwowe. Więcej decyzji przed Tobą.

Wybierając lite drewno na podłogę, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim gatunek drewna – trzeba go dostosować do warunków panujących w pomieszczeniu, w którym będzie układane. Z kolei wybór gatunku wpływa na sposób ułożenia. Natomiast konsekwencją decyzji dotyczącej wielkości drewnianych elementów jest wybór rysunku słojów. I wreszcie rodzaj wybranego materiału wykończeniowego przesądza o tym, jaki klej i sposób zabezpieczenia drewna należy zastosować. To jednak jeszcze nie wszystkie efekty uboczne decyzji, które trzeba wziąć pod uwagę. Osoby decydujące się na lite drewno muszą się liczyć także z tym, że konieczne będzie zatrudnienie wykwalifikowanych fachowców, których umiejętności mogą być gwarancją późniejszej trwałości i urody drewna.

Podłoga z litego drewna jest bardzo wymagająca – prace przebiegają wieloetapowo (w przypadku warstwowych elementów wiele z tych etapów można pominąć). Zaczynają się od odpowiedniego przygotowania drewna i podłoża, a kończą na szlifowaniu i ułożeniu powłoki zabezpieczającej. Właśnie dlatego trwają długo – co najmniej 17 dni, a niekiedy nawet trzy miesiące. Jest jeszcze jedna konsekwencja wyboru litego drewna – wykonane z niego posadzki są z reguły najdroższe, ponieważ do ceny surowego materiału należy jeszcze doliczyć koszt kleju, powłoki zabezpieczającej i robocizny, czyli od około 70 nawet do 150 zł/m2.

Zobacz także:

Różne drewno w różnych pomieszczeniach

To podstawowy wymóg, o którym nie można zapomnieć. Lite drewno w znacznie większym stopniu niż warstwowe reaguje na zmiany wilgotności, ponieważ w drewnianych elementach nie ma kilku warstw, które wzajemnie ograniczałyby swoją pracę. Dlatego nie wszystkie gatunki drewna nadają się do układania w tak zwanych pomieszczeniach wilgotnych – kuchniach i łazienkach albo na ogrzewane podłogi. W łazience i kuchni lepiej zrezygnować z posadzki z drewna krajowego – wyjątkiem jest jedynie to poddawane obróbce termicznej – tak zwane thermodrewno. Także nie wszystkie gatunki egzotyczne dobrze zniosą tak ekstremalne warunki. W łazience najlepiej sprawdzi się drewno o małym skurczu, bogate w naturalne oleje, które nie odbarwiają się pod wpływem wody i stanowią ochronę przed wilgocią, na przykład tek i iroko. W kuchni panują nieco łagodniejsze warunki dla drewna, dlatego można tu ułożyć na przykład bambus, badi, jatobe, doussie czy merbau.

Pomieszczenia narażone na intensywną eksploatację także mają swoje wymagania. Ułożony w nich gatunek drewna powinien być nie tylko stabilny, ale również twardy. Lakiery nanoszone bezpośrednio na posadzkę mają bowiem mniejszą twardość niż te nakładane fabrycznie i utwardzane promieniami UV. Dlatego w holu najlepiej sprawdzą się merbau, ipe, bambus, a z krajowych gatunków dąb i jesion.

Lite drewno na podłodze a ogrzewanie podłogowe

Dużym wyzwaniem jest układanie litego drewna na ogrzewanym podkładzie. Tym razem trzeba wybrać któryś z gatunków stabilnych, które w małym stopniu reagują na zmianę temperatury i wilgotności oraz powoli osiągają równowagę higroskopijną. Takie są doussie, merbau, iroko, tek i nasz krajowy dąb. Istotny jest także kolor drewna – przy ciemnych gatunkach szczeliny powstające w wyniku pracy będą najmniej widoczne.  Oczywiście posadzka na ogrzewanej podłodze nie może być zbyt gruba – najwyżej 15-milimetrowa. Przy zastosowaniu grubszych elementów dojdzie do obniżenia wilgotności względnej powietrza nad podłogą do 25%, a to doprowadzi do powstawania dużych szczelin.

Jak układać lite drewno?

Tylko wtedy, gdy zdecydujemy się na gatunki drewna, które w małym stopniu zmieniają swoje wymiary pod wpływem wahań temperatury i wilgotności, na przykład dąb, iroko, tek, doussie, będziemy mogli wybrać dowolny wzór. Układając posadzkę z pracujących gatunków, na przykład buku, klonu, grabu, wybór wzoru jest znacznie ograniczony. Nie zaleca się wzoru pokładowego ani cegiełki. Chcąc zminimalizować efekty skurczu czy rozkurczu drewna i uniknąć pokaźnych szczelin w posadzce, należy zdecydować się na jodełkę lub wzór w kwadraty – wtedy praca drewna rozłoży się na cztery strony.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Wykładziny dywanowe. Jakie są ich największe...

Wykładzina dywanowa daje poczucie ciepła i przytulności. Jest miękka w dotyku i potrafi tłumić dźwięki,...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...