| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Podłoga z litego drewna. Jak przygotować drewno?

Podłoga z litego drewna. Jak przygotować drewno?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na podłogę z litego drewna, powinniśmy wiedzieć, że przygotowanie litego drewna wymaga znacznie więcej wysiłku niż przygotowanie elementów warstwowych. Konieczne jest bowiem dostosowanie wilgotności litego drewna do wilgotności względnej powietrza.

Przed układaniem posadzki: sprawdź wilgotność litego drewna

W przypadku litego drewna konieczne jest dostosowanie jego wilgotności do wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu. Ułożenie zbyt suchego drewna spowoduje wykrzywienie bocznych krawędzi lub nawet całych płaszczyzn drewnianych elementów. Jeżeli wilgotność drewna jest za wysoka, między deszczułkami powstaną szczeliny. Przed kupieniem litego drewna trzeba przede wszystkim sprawdzić jego wilgotność. Za optymalną w naszej strefie klimatycznej uznawane jest 9%±2%.

Wilgotność drewna może zmierzyć parkieciarz, używając miernika elektrycznego. Może to zrobić także przedstawiciel firmy sprzedającej drewno, ale wtedy wynik pomiaru powinien być wpisany do faktury. Wilgotność drewna na poziomie 7% jest dopuszczalna wtedy, gdy w budynku jest sucho – są szczelne okna i dobra izolacja, a wilgotność względna powietrza wynosi około 35%. Jednak optymalnym rozwiązaniem byłoby podniesienie wilgotności powietrza do 50% i ułożenie drewna o wilgotności 9%.

Gdy powietrze w domu ma wilgotność około 60%, wilgotność drewna może osiągnąć nawet 11%. Drewno, które jest zbyt suche, powinno być klimatyzowane w pomieszczeniu, w którym ma być układane. Niestety, może to trwać nawet kilka tygodni – przykładowo podniesienie o 2% wilgotności drewnianych elementów o grubości 16 mm trwa do pięciu tygodni. Jeśli drewno ma zbyt dużą wilgotność w stosunku do wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu, nie należy go kupować.

Zobacz także:

Autor: Barlinek

W przypadku litego drewna konieczne jest dostosowanie jego wilgotności do wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podkład pod posadzkę z litego drewna

I tym razem wymagania przy układaniu posadzki z litego drewna są większe niż przy elementach warstwowych. Podkład musi być suchy, równy, spójny i twardy. Ten, który nie jest wystarczająco suchy, może doprowadzić do odkształcenia posadzki, a nawet jej odspojenia. Do poszczególnych rodzajów podkładów dopuszczalna jest różna wilgotność – cementowych nie może być wyższa niż 1,8%, anhydrytowych – 0,3%. Przyklejanie posadzki do podłoża o nierównościach większych niż 2 mm na 2 m po pewnym czasie eksploatacji doprowadzi do jej odspojenia. Tak samo stanie się, gdy podkład jest niewystarczająco twardy.

WAŻNE

Gdy podłoże jest nierówne lub osłabione, drewno można ułożyć na macie polietylenowej z elipsowatymi otworami na klej albo na legarach. Jednak te sposoby są zarezerwowane tylko dla dyli podłogowych.

Ile czasu zajmuje układanie posadzki z litego drewna

Na ułożenie drewnianej posadzki na powierzchni 50 mkw. trzeba zarezerwować co najmniej 17 dni, z czego zaledwie dwa przeznaczone są na jej przyklejenie. Potem przed szlifowaniem powinna ona leżakować przez co najmniej 14 dni. Jednak optymalny czas to sześć tygodni dla pracujących gatunków drewna i osiem dla stabilnych. Jeśli kupiliśmy drewno, które wymaga klimatyzacji, prace mogą się przedłużyć o kilka tygodni. Zabezpieczenie posadzki olejem może zająć jeden dzień (tłustego gatunku drewna), lakierowanie co najmniej dwa dni. Podłogę olejowaną można zacząć delikatnie eksploatować po kilkunastu godzinach, a lakierowaną dopiero po jednym do trzech dni od zakończenia prac. Pełne użytkowanie pierwszej będzie możliwe najszybciej po siedmiu dniach, drugiej – po pięciu dniach do dwóch tygodni.

Materiały wykończeniowe na podłogę: lite drewno

Podłoga z litego drewna szczególnie jest polecana osobom, które  ponad wszystko...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Panele podłogowe: za czy przeciw? Panele...

Panele podłogowe mają zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają posadzkę z...

Podłoga w wielkim stylu. Wybieramy drewnianą...

Podłoga to kluczowy element aranżacji. Nie tyle jej tło, co fundament, który przesądza o klasie i...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...