| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Jaka podłoga drewniana lepsza: olejowana czy lakierowana? Zabezpieczenie drewna

Jaka podłoga drewniana lepsza: olejowana czy lakierowana? Zabezpieczenie drewna

Aby odpowiedzieć na pytanie: jaka podłoga drewniana, nie wystarczy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie drewna i podłogi. Jeżeli zdecydowałeś się na lite drewno na podłodze, sprawdź, co bardziej się opłaca: podłoga olejowana czy lakierowana, jakie ograniczenia wiążą się z olejowaniem, a jakie z lakierowaniem.

Lakierowanie podłogi drewnianej

Lakier, który ma chronić drewno drzew liściastych, powinien być elastyczny – tak, by nie pękał podczas pracy drewna. Takiemu zadaniu sprostają lakiery poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe. Wyjątkiem od tej reguły jest lakierowanie kwaśnego drewna (zawierającego kwasy i garbniki). Naniesiony na jego powierzchnię lakier poliuretanowy przyciemniłby posadzkę. Dlatego przed lakierowaniem konieczne jest zabezpieczenie drewna specjalnym podkładem.

Do gatunków drewna silnie pracujących, takich jak buk, nie są zalecane lakiery wodne bez wcześniejszego zastosowania odpowiednich podkładów, które nie sklejają brzegów lamelek drewna i nie pękają podczas jego pracy.

Na posadzkach z drewna drzew iglastych najlepiej sprawdzają się lakiery alkidowe, uretanowe i uretanowo-alkidowe. Jednak przed lakierowaniem drewno należy przemyć acetonem lub benzyną, aby usunąć żywicę, a potem podkładem dostosowanym do lakieru wypełnić miejsca, w których wcześniej były torebki żywiczne.

Drewno egzotyczne przed nałożeniem warstwy lakieru powinno zostać zabezpieczone podkładem neutralizującym olejki eteryczne. Potem można je malować dowolnym lakierem. W przypadku tak zwanych trudnych gatunków drewna, na przykład ipe i iroko, zawierających inhibitory spowalniające działanie utwardzaczy zawartych w lakierach, trzeba najpierw użyć specjalnego podkładu odcinającego, a następnie zastosować lakier zalecany przez producenta do określonego gatunku. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek, na przykład tłuste drewno ipe pod wpływem lakieru może zmienić kolor z zielonego na czerwony.

Choć na ogół wielkość drewnianych elementów nie wpływa na wybór lakieru, w dwóch sytuacjach także to należy wziąć pod uwagę. Do zabezpieczenia drewnianego bruku trzeba wybrać lakier, który nie sklei kantów drewnianych elementów – uretanowo-alkidowy. Podłoga z desek musi być zabezpieczona lakierem, który na dużej powierzchni drewna może pracować pod wpływem zmian temperatury i wilgotności – najlepiej poliuretanowym.

Olejowanie drewna

Oleje, woski, olejowoski mają mniej przeciwwskazań – nie nadają się do zabezpieczania gatunków drewna zawierających krzemionkę czy węglan wapnia, na przykład doussie. Na takim drewnie olej lub wosk doprowadziłyby do powstania białej mydlanej wydzieliny.

Zobacz także:

Autor: Radosław Wojnar

W przeciwieństwie do lakierów oleje, woski, olejowoski mają mniej przeciwwskazań, jeśli chodzi o możłiwości zastoswania

WAŻNE

Uwaga! Niektórzy producenci oferują lakierowane lite drewniane elementy. Do takiego drewna należy stosować bezwodne kleje przeznaczone do przyklejania drewna zabezpieczonego lakierem.

Podłoga olejowana czy lakierowana? Ważna jest funkcja pomieszczenia

O ile oleje i olejowoski mają zastosowanie uniwersalne, o tyle w przypadku lakierów sprawa jest bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji warto dostosować lakier do sposobu eksploatacji posadzki. Jednak wybranie różnych lakierów do poszczególnych pomieszczeń w domu wiąże się z nieco innym podbarwieniem podłóg. Nie ma to znaczenia, gdy podłogi są wykonane z różnych gatunków drewna. Jeśli kolorystyka podłóg ma być w całym domu taka sama, musimy znaleźć złoty środek – zastosować lakier wybrany do  najtrudniejszego pomieszczenia, na przykład do kuchni.

Podłoga z litego drewna. Jak przygotować drewno?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na podłogę z litego drewna, powinniśmy wiedzieć, że przygotowanie litego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Panele podłogowe: za czy przeciw? Panele...

Panele podłogowe mają zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają posadzkę z...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...