| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Jaka podłoga drewniana lepsza: olejowana czy lakierowana? Zabezpieczenie drewna

Jaka podłoga drewniana lepsza: olejowana czy lakierowana? Zabezpieczenie drewna

Aby odpowiedzieć na pytanie: jaka podłoga drewniana, nie wystarczy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Bardzo istotne jest odpowiednie zabezpieczenie drewna i podłogi. Jeżeli zdecydowałeś się na lite drewno na podłodze, sprawdź, co bardziej się opłaca: podłoga olejowana czy lakierowana, jakie ograniczenia wiążą się z olejowaniem, a jakie z lakierowaniem.

Lakierowanie podłogi drewnianej

Lakier, który ma chronić drewno drzew liściastych, powinien być elastyczny – tak, by nie pękał podczas pracy drewna. Takiemu zadaniu sprostają lakiery poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe. Wyjątkiem od tej reguły jest lakierowanie kwaśnego drewna (zawierającego kwasy i garbniki). Naniesiony na jego powierzchnię lakier poliuretanowy przyciemniłby posadzkę. Dlatego przed lakierowaniem konieczne jest zabezpieczenie drewna specjalnym podkładem.

Do gatunków drewna silnie pracujących, takich jak buk, nie są zalecane lakiery wodne bez wcześniejszego zastosowania odpowiednich podkładów, które nie sklejają brzegów lamelek drewna i nie pękają podczas jego pracy.

Na posadzkach z drewna drzew iglastych najlepiej sprawdzają się lakiery alkidowe, uretanowe i uretanowo-alkidowe. Jednak przed lakierowaniem drewno należy przemyć acetonem lub benzyną, aby usunąć żywicę, a potem podkładem dostosowanym do lakieru wypełnić miejsca, w których wcześniej były torebki żywiczne.

Drewno egzotyczne przed nałożeniem warstwy lakieru powinno zostać zabezpieczone podkładem neutralizującym olejki eteryczne. Potem można je malować dowolnym lakierem. W przypadku tak zwanych trudnych gatunków drewna, na przykład ipe i iroko, zawierających inhibitory spowalniające działanie utwardzaczy zawartych w lakierach, trzeba najpierw użyć specjalnego podkładu odcinającego, a następnie zastosować lakier zalecany przez producenta do określonego gatunku. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek, na przykład tłuste drewno ipe pod wpływem lakieru może zmienić kolor z zielonego na czerwony.

Choć na ogół wielkość drewnianych elementów nie wpływa na wybór lakieru, w dwóch sytuacjach także to należy wziąć pod uwagę. Do zabezpieczenia drewnianego bruku trzeba wybrać lakier, który nie sklei kantów drewnianych elementów – uretanowo-alkidowy. Podłoga z desek musi być zabezpieczona lakierem, który na dużej powierzchni drewna może pracować pod wpływem zmian temperatury i wilgotności – najlepiej poliuretanowym.

Olejowanie drewna

Oleje, woski, olejowoski mają mniej przeciwwskazań – nie nadają się do zabezpieczania gatunków drewna zawierających krzemionkę czy węglan wapnia, na przykład doussie. Na takim drewnie olej lub wosk doprowadziłyby do powstania białej mydlanej wydzieliny.

Zobacz także:

Autor: Radosław Wojnar

W przeciwieństwie do lakierów oleje, woski, olejowoski mają mniej przeciwwskazań, jeśli chodzi o możłiwości zastoswania

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WAŻNE

Uwaga! Niektórzy producenci oferują lakierowane lite drewniane elementy. Do takiego drewna należy stosować bezwodne kleje przeznaczone do przyklejania drewna zabezpieczonego lakierem.

Podłoga olejowana czy lakierowana? Ważna jest funkcja pomieszczenia

O ile oleje i olejowoski mają zastosowanie uniwersalne, o tyle w przypadku lakierów sprawa jest bardziej skomplikowana. W takiej sytuacji warto dostosować lakier do sposobu eksploatacji posadzki. Jednak wybranie różnych lakierów do poszczególnych pomieszczeń w domu wiąże się z nieco innym podbarwieniem podłóg. Nie ma to znaczenia, gdy podłogi są wykonane z różnych gatunków drewna. Jeśli kolorystyka podłóg ma być w całym domu taka sama, musimy znaleźć złoty środek – zastosować lakier wybrany do  najtrudniejszego pomieszczenia, na przykład do kuchni.

Przeczytaj dodatkowo:
Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki...

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć...