| muratordom.pl » Wnętrza » Meble » Jak zaprowadzić porządek w rzeczach?

Jak zaprowadzić porządek w rzeczach?

Wszyscy przez lata obrastamy w przedmioty, nie mówiąc o urodzonych zbieraczach i kolekcjonerach wszystkiego, co „kiedyś na pewno się przyda”. Podpowiadamy, jakie meble i sprzęty pozwolą opanować nieład w ubraniach, co służy utrzymaniu porządku w zabawkach oraz gdzie trzymać rower, odkurzacz i środki czystości.

Ubrania i buty – konieczna segregacja

Te noszone i chwilowo nieużywane, do prania, na inny sezon, do oddania potrzebującym i trzymane dla młodszych dzieci – potrafią zdominować dom. Gdy nie mają własnego miejsca, grożą bałaganem. Aby go uniknąć, trzeba je systematycznie segregować i określać dla nich miejsce w zależności od ich funkcji użytkowej. Ważne jest, by każdy domownik miał wydzielone miejsce do przechowywania swoich rzeczy – najlepiej, gdy jest to własna szafa lub garderoba. Jeśli musimy ją dzielić z innymi, należy ściśle określić „terytorium” każdego członka rodziny.

Autor: Krzysztof Zasuwik

Pojemna szafa z rozbudowanym systemem półek zagwarantuje nam porządek wśród rzeczy

Codzienna garderoba

Na używane na co dzień okrycia i buty znajdujemy miejsce w wiatrołapie i holu. Na mokre i brudne konieczne są wieszaki i otwarte półki. Jeśli chcemy je przechowywać w zamykanych szafach i szafkach, to tylko w wentylowanych. Oprócz szafek i półek dla wszystkich członków rodziny trzeba też pomyśleć o dodatkowych wieszakach i miejscach na buty dla gości. Często bałagan tworzą szaliki, czapki i rękawiczki – z myślą o nich warto ustawić w wiatrołapie lub holu komodę z szufladami. Ubrania wierzchnie oraz buty używane sporadycznie w sezonie można przechowywać w szafie lub garderobie usytuowanej w strefie komunikacyjnej – będą w zasięgu ręki, gdy zechcemy je założyć, nie „zagracając” wiatrołapu. Na rzeczy, w które ubieramy się najczęściej – bieliznę, ulubione bluzki, koszule, spódnice czy garnitury – najwygodniej przeznaczyć szafę lub garderobę położoną w sypialni, w jej pobliżu lub obok łazienki.

Sezonowe zmiany

Odzież i buty na inny sezon, a także odziedziczone po znajomych dzięcięce rzeczy, które czekają na swoją kolej, można trzymać w pomieszczeniach oddalonych od centrum domowego życia lub w miejscach trudniej dostępnych, na przykład w garderobie rodzinnej lub na strychu. W utrzymaniu porządku pomogą pudła różnej wielkości, czytelnie poopisywane. Ubrań i butów nie wolno przechowywać w miejscach pozbawionych wentylacji. Jeśli nie ma wolnych przewodów wentylacyjnych, można wentylować garderobę przez sąsiednie pomieszczenie – wystarczą tulejki w drzwiach i kratka wentylacyjna w ścianie między garderobą a innym pomieszczeniem wentylowanym. Pamiętajmy też, że pod wpływem światła słonecznego ubrania płowieją, jeśli więc garderoba ma okno, zasłaniajmy je roletami nieprzepuszczającymi światła.

Porządek w butach

To duże wyzwanie, szczególnie gdy dotyczy to tych używanych na co dzień. W przedsionku warto mieć szafki z przegródkami lub specjalnie zaprojektowaną szafkę do przechowywania butów. Powinna mieć ona półki z przegródkami umożliwiające łatwe dotarcie do każdej pary butów lub uchylne drzwiczki. Buty na inny sezon można przechowywać w pudełkach, pamiętając o wkładaniu do nich prawideł. Jeśli szafki lub pudełka na buty są zamykane, powinny być wentylowane.

Tkaniny dla domu

W uporządkowaniu bielizny pościelowej, ręczników i obrusów najbardziej pomocna jest osobna bieliźniarka. Jeśli nie mamy na nią miejsca, dobrym rozwiązaniem jest również segregacja: ręczniki trzymajmy w szafce w łazience, pościel w szafie lub garderobie w sypialni, a obrusy w kredensie w jadalni.

WARTO WIEDZIEĆ

Porządek rzeczy w szafie

  • Ubrania leżące na półkach nie powinny być układane w wysokie stosy. Trudno wtedy wyjmować te leżące pod spodem, a poza tym najczęściej używamy tych leżących na wierzchu. Mniejszy stos na półce gwarantuje też lepszą wentylację odzieży. Dlatego półki nie powinny być zbyt wysokie. Na składane bluzy, koszulki i swetry potrzebujemy półek o szerokości 45-60 cm i wysokości 30 cm. Wygodne półki na pościel i ręczniki mają szerokość 50-100 cm i wysokość 30-40 cm.
  • Rzeczy wiszące na wieszakach powinny być zawieszone luźno – minimum 3 cm jedna od drugiej. Na koszulę, sukienkę, bluzkę potrzebujemy około 7 cm drążka. Na drążku o długości 100 cm zmieścimy 14-15 sztuk odzieży. Na płaszcz, marynarkę i żakiet potrzebujemy 11-12 cm drążka. Na drążku o długości 100 cm możemy zatem zawiesić jedynie 8-9 sztuk.
  • Rozstaw drążków na wiszące ubrania trzeba dopasować do długości ubrań. Na krótkie sukienki, koszule potrzebujemy miejsca o wysokości 100 cm. Spódnice i płaszcze wieszamy na drążkach zamocowanych na wysokości 140 cm, długie męskie płaszcze – 175 cm, spodnie składane – 80 cm, nieskładane – 120-130 cm.
  • Drobną odzież, ścierki i ręczniki lepiej przechowywać w pojemnikach, szufladach lub koszach niż na półkach. Szuflady na bieliznę i krawaty nie powinny być głębsze niż 12 cm, na ręczniki – 30-40 cm.
Autor: IKEA

Wielofunkcyjne pomieszczenie gospodarcze to idealne miejsce do przechowywania rowerów, nart, piłek i sprzętu do sportów wodnych

Sprzęt sportowy, turystyczny i zabawki – według potrzeb

Często używany sprzęt sportowy powinien być łatwo dostępny i mieć swoje stałe miejsce. Wyciąganie roweru zza sterty narzędzi ogrodniczych albo nieustanne poszukiwanie piłki, rakietek, dresów i adidasów zniechęca do sportu i ruchu. Z kolei sprzęt turystyczny powinien być składowany w określonym miejscu. Zwykle przed podróżą brakuje czasu na jego szukanie i kompletowanie.

Sport na co dzień

Blisko wejścia możemy przechowywać mniejsze sprzęty: deskorolki, hulajnogi, piłki, buty sportowe, rakiety do badmintona. Jednak nie powinny one zakłócać funkcji komunikacyjnej – swobodnego poruszania się, zmieniania ubrań i butów. Nie łudźmy się – nie upchniemy łyżworolek w typowych szafkach na buty. Piłki układane na półkach nad wieszakami będą spadały. Na niewymiarowy sprzęt konieczne są szerokie otwarte półki. Na rzeczy, które można powiesić – wieszaki i haczyki na ścianie. Dobrym rozwiązaniem jest wnęka zasłonięta drzwiami przesuwnymi wyposażona w półki i wieszaki. Pamiętajmy też, że wraz ze sprzętem wnosi się piasek i błoto, zadbajmy więc, aby półki i schowki łatwo było czyścić.

Garaż z zapleczem   

Rowery można powiesić na specjalnych uchwytach. Taki sposób sprawdza się wtedy, gdy korzystamy z nich rzadko lub po sezonie. Trzeba je zawieszać i zdejmować tak, aby nie uszkodzić lakieru samochodu. Najlepiej, aby odległość między ścianą a samochodem wynosiła około 90 cm. Pod sufitem garażu można podwiesić deskę surfingową albo bagażnik samochodowy. Trzeba zwrócić uwagę, aby sprzęty nie kolidowały z otwierającą się bramą garażową (dotyczy to bram uchylnych i bram segmentowych górnych). Zwykle więc można zawiesić sprzęt pod sufitem w odległości od 150 do 200 cm od bramy (w zależności od jej rodzaju). Ze względu na zapach spalin i olejów w garażu nie przechowujmy śpiworów, karimat, butów i ubrań trenigowych.

W zakamarkach domu

Głębokie pawlacze (60-80 cm) możemy wykorzystać na sprzęt o większych gabarytach – duże walizki, torby, śpiwory i namioty. Sprzęt o mniejszych wymiarach można przechowywać w pawlaczach płytszych (do 40 cm). Ważny jest też dostęp do zawartości pawlaczy – znoszenie sprzętu z miejsc trudno dostępnych będzie kłopotliwe. Pawlacze nad drzwiami wymagają użycia drabinek. Na niskie stryszki można sięgać, używając wysuwanych schodków. Pamiętajmy, że znoszenie sprzętu o dużych wymiarach z miejsc trudno dostępnych będzie kłopotliwe. Na drobny sprzęt sportowy wystarczy wydzielić osobne miejsce, na przykład szafę w domu. Wysoką część można przeznaczyć na narty, rakiety tenisowe i kije golfowe, drobniejsze rzeczy zawiesić na wieszakach po wewnętrznej stronie drzwi szafy, a na górnej półce ułożyć adidasy, dresy, stroje kąpielowe. Na piłki czy rakietki do tenisa stołowego dobre są wysuwane kosze.

Odkurzacz, mop i domowa chemia – nieład ujarzmiony

Sprzęt do sprzątania i środki czystości mogą być estetyczne, ale nie są na pokaz. Służąc porządkowi, mogą być – paradoksalnie – źródłem bałaganu. Warto zapewnić im właściwe miejsce nie tylko ze względu na ład i wygodę, ale także bezpieczeństwo domowników.

Dyskretnie schowane

Do przechowywania sprzętu do sprzątania i domowej chemii najlepiej wybrać miejsca, do których nie zaglądają goście – oprócz osobnych pomieszczeń gospodarczych dobre będą wnęki w ścianach zasłonięte drzwiami lub roletami i zamykane szafki. Wystarczy przestrzeń, która będzie miała 60x60 cm w podstawie i 180 cm wysokości. Może to być niewielka wnęka w ścianie zasłonięta drzwiami przesuwnymi lub roletą albo wąska, wysoka szafka gospodarcza. Szczotki, mopy, rury od odkurzacza wieszajmy na ścianie. Na środki czystości, szczotki do odkurzania i zapasowe ściereczki przeznaczmy wewnętrzną stronę drzwi, mocując do nich specjalne metalowe koszyczki. Odkurzacz można umieścić na podłodze albo na półce nie wyżej niż na wysokości kolan. Zapasy środków czystości można przechowywać na górnych półkach. Zabudowane wnęki i wolno stojące szafy, do których chcemy chować mokre ścierki i mopy, koniecznie powinny być wentylowane. Środki czystości nie powinny mieć kontaktu z ubraniami, butami i jedzeniem ze względu na zapachy i związki lotne, jakie wydzielają, a także bezpieczeństwo domowników, szczególnie dzieci. Unikajmy więc przechowywania ich w spiżarni i garderobie. W pralni nie trzymajmy środków wrażliwych na wilgoć, w kotłowni – łatwopalnych.

Łazienka dla ładu

Choć współczesna łazienka coraz częściej służy relaksowi i staje się pomieszczeniem reprezentacyjnym, nadal jest miejscem przechowywania domowej chemii czy wiadra z mopem. Nie powinny one jednak zakłócać wypoczynkowej funkcji ani kolidować z estetyką wnętrza. Najczęściej przeznaczamy na nie wnęki w ścianach powstałe w wyniku zabudowy urządzeń na stelażach. W wiszącej szafce lub pawlaczu nad drzwiami można przechowywać zapas proszku do prania i papieru toaletowego. Pod umywalką – podręczne środki czystości. Szafka pod umywalką nie powinna być głębsza niż 40 cm – do nisko położonych głębokich półek sięga się bardzo trudno. W dolnej części powinna mieć podcięcie umożliwiające wsunięcie stóp.

Autor: KOMANDOR

Wnękę gospodarczą można wygospodarować nawet w salonie. Zasłaniające ją drzwi przesuwne to ważny element jego aranżacji

Kuchnia opanowana

W sklepach półki się uginają, ale nie oznacza to, że skończyły się czasy robienia zapasów. Często jest wręcz przeciwnie – mając coraz mniej czasu, robimy zakupy rzadko, ale za to w dużych ilościach. A wtedy trzeba je gdzieś przechowywać.  

Porządek w zapasach

Owoce i warzywa, domowe przetwory, produkty o przedłużonej trwałości najlepiej przechowywać w chłodnej spiżarni. Najlepszym rozwiązaniem jest spiżarnia z wejściem w kuchni. Lokalizacja między wejściem a kuchnią pozwala na szybkie rozpakowanie zakupów, a na trasie garaż-kuchnia przeniesienie ich wprost z samochodu. Spiżarnia w piwnicy gwarantuje niską temperaturę, ale jest zbyt oddalona od kuchni. Wielofunkcyjne pomieszczenie gospodarcze nadaje się do przechowywania jedynie produktów o przedłużonej trwałości. Zapasy żywnościowe powinny być dobrze widoczne i umieszczone na przeznaczonych tylko na nie, łatwo dostępnych półkach. W kuchni znacznie lepsze niż tradycyjne szafki nad i pod blatami są szafy-spiżarnie. Półprodukty – mąki, makarony, kasze, przyprawy – umieszczajmy pod blatami w głębokich szufladach lub wysuwanych koszach.

Sprzęty w ukryciu

W nowoczesnej kuchni na wierzchu stoją jedynie te sprzęty, których używamy na co dzień – ekspres do kawy, krajalnica, toster. Inne, jak mikser czy młynek do kawy, chowajmy w szafkach.

Oryginalny regał na książki: galeria nietypowych projektów regałów

Jeśli w domu przewidziano miejsce do pracy, trzeba pomyśleć o półkach i regale na książki....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stoły rozkładane- pomysł na aranżację małego...

Idealne rozwiązanie dla małego mieszkania to meble składane. Mają sprytne, dostawki i ukryte blaty....

Personalizacja nowoczesnego wnętrza - system...

Systemy mebli do salonu skrojone na miarę czasów. Nowoczesna forma zestawiania mebli i kreowania...

Renowacja mebli. Jak naprawić zniszczony fornir...

Ładne, stare drewniane meble pokryte naturalnym fornirem mają dużą wartość. Na aukcjach internetowych...

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Zobacz nowoczesne...

Aranżując pokój młodzieżowy powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych zasad, tak, by nasze dorastające...

5 praktycznych porad, jak wybrać narożnik do...

Narożnik to obecnie najpopularniejsze wyposażenie klasycznych i nowoczesnych salonów. Zdecydowanie w...