| muratordom.pl » Wnętrza » Kominek » Czyszczenie szyby kominka - sprawdzone sposoby na brudną szybę w kominku

Czyszczenie szyby kominka - sprawdzone sposoby na brudną szybę w kominku

Brudna szyba w kominku nie wygląda estetycznie i zasłania to, co najważniejsze, czyli ogień. Jak zatem dbać o szybę kominkową? Czym ją czyścić i jak? Poznaj domowe sposoby na czyszczenie szyby kominka. 

W żadnym katalogu żadnego producenta kominków nie znajdziemy zdjęcia z szybą w takim stanie, w jakim ona jest, gdy w kominku się pali. Nawet kominki z kurtyną powietrzną lub pirolizą nie chronią szyb przed brudzeniem, jeśli będziemy w kominku palić po swojemu, a nie według zaleceń producenta.

W pierwszym przypadku (kurtyna powietrzna) zwiększa się ilość drewna potrzebna do ogrzania domu lub pomieszczenia, w drugim trzeba utrzymywać wysoką temperaturę (około 300° C), w obu – używania bardzo wysokiej jakości suchego drewna, co wpływa na koszt ogrzewania.

Sadza - główny powód zabrudzeń szyby kominkowej

To, co osadza się na szybkie kominkowej nazwa się sadza (albo kopeć) i powstaje w wyniku niepełnego spalania produktów zawierających w swoim składzie znaczne ilości węgla. Sadza jest czarna, brzydka, tłusta i dość odporna na działanie wielu czynników chemicznych. Dlatego między innymi ważny jest dobór odpowiedniego preparatu, który pomoże ją usunąć z kominkowej szyby.

Delikatne zabrudzenia

Jeśli sadza tylko delikatnie powleka szybę kominkową do jej usunięcia wystarczyć może nawet zwykły, ale dobrze rozpuszczający tłuszcze płyn do mycia naczyń. Niewielką ilość płynu (kilka kropel) wyciskamy na wilgotną i miękką ściereczkę i przecieramy szybę. Na koniec polerujemy ją starymi gazetami (gazeta to nie to samo, co kolorowy magazyn, tych ostatnich do tego celu nie używamy, tak samo, jak nie spalamy ich w kominku). Powinno wystarczyć. Jeśli nie – czynność należy powtórzyć.

Większe smugi

Gdy szyba jest bardziej zabrudzona – kupujemy specjalistyczny płyn do czyszczenia szyb kominkowych. Nadają się także płyny do czyszczenia piekarników oraz grilli (trzeba jednak uważać, by czyścić nimi tylko szkło, a nie także metalową ramę drzwiczek – mogą powstać nieusuwalne plamy), a także płyny do czyszczenia płyt ceramicznych.

Niewielkie ilości preparatu nanosimy na szybę, a później delikatnie zbieramy – miękką i ledwie wilgotną ściereczką lub gazetami. Do skutku. Jeżeli na szybie są uporczywe zabrudzenia – można je próbować usunąć skrobakiem (takim samym, jak do płyt ceramicznych).

Autor: Barbara Sokołowska

Brudna szyba w kominku zasłania to co najważniejsze w kominku - ogień

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czy woda to dobry pomysł?

Do czyszczenia szyb kominkowych nie powinno się używać wody, dlatego preparaty z ich powierzchni zbieramy gazetami lub ledwie wilgotnymi ściereczkami, a także wszelkie środki chemiczne zawierające elementy ścierne. To samo dotyczy ściereczek – muszą być miękkie i chłonne.

Czyszczenie popiołem – czy to mam sens?

Ma, pod warunkiem, że my mamy pewność, że w popiele nie ma nawet drobinki, która może porysować, a tym samym uszkodzić szybę. Jak się czyści szybę popiołem? Prosto, ale uciążliwie – niewielką ilość popiołu rozrabia się z odrobiną wody na gęstą papkę, nakłada na ściereczkę lub gazetą i dotąd przeciera szybę, aż będzie czysta. Warto to robić w rękawiczkach, bo sadza świetnie się osadza na tym, na czym tylko może.

Czyszczenie szyby w kominku nie może powodować zabrudzenia innych przedmiotów w domu, a zwłaszcza podłóg. Dlatego jeśli będzie to czynność wymagająca (bardzo zabrudzona szyba) warto zdjąć drzwiczki i szybę czyścić na zewnątrz, w garażu albo piwnicy. W innym przypadku wystarczyć może rozłożenie pod kominkiem folii, a na niej gazet, w które będzie wsiąkał mokry brud i osadzał się pył. Warto też – przed czyszczeniem szyby – dokładnie usunąć z kominka popiół, by się nie roznosił po całym domu. Wystarczy bowiem delikatny nawet ruch powietrza (na przykład wydychanego przez nos), by otoczenie kominka pokryło się szarym kurzem.

A czy wiesz, jak wybrać wkład kominkowy? Zobacz film z Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Biokominek, czyli światło i ciepło ognia w...

Biokominek to rozwiązanie do każdego mieszkania – nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego ani ...

Pomysł na nowoczesny kominek. Galeria

Marzysz o nowoczesnym kominku, którego zaskakująca forma będzie wzbudzać zachwyt? Podsuwamy kilka...

Galeria kominków. Zobacz, jak tradycyjny kominek...

Kominki w dawnym stylu wciąż rozpalają wyobraźnię. Nawiązywanie do tradycji często daje lepsze efekty niż...

Kominki kaflowe - pomysł do niesztampowych...

Kominki kaflowe wracają do łask. Kafle kominkowe to znakomity materiał do wykonania obudowy kominka. Są nie...

Tradycyjny kominek we wnętrzu. INSPIRACJE

Tradycyjny kominek nadaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Wiele zależy także od aranżacji jego otoczenia....