| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone? Do łazienki, sypialni i pokoju dziecka

Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone? Do łazienki, sypialni i pokoju dziecka

Drzwi wewnętrzne pełne stosujemy, aby zasłonić lub wyciszyć jakieś pomieszczenie w domu. Drzwi te znakomicie sprawdzą się w dostępnej z holu łazienki czy sypialni. Drzwi przeszklone również zasłonią wnętrze, ale pokażą, co jest za nimi. Rozwiązaniem pośrednim są drzwi wewnętrzne z częściowym przeszkleniem.

Gdy podejmujemy decyzję o wyborze drzwi wewnętrznych, kierujemy się przede wszystkim ich urodą. Jednak trzeba także pamiętać, że drzwi powinny być nie tylko ładne i zharmonizowane z aranżacją wnętrza. Jeśli mają być skuteczną barierą przed hałasem i zapewniać intymność, równie ważne są ich właściwości techniczne.

Drzwi wewnętrzne pełne

Drzwi wewnętrzne pełne stosuje się często tam, gdzie przynajmniej jedno z pomieszczeń, które oddzielają, wymaga zasłonięcia lub wyciszenia.

Najczęściej pozostają zamknięte, tworząc barierę dla komunikacji, chroniąc przed dźwiękami lub niepożądanym wzrokiem innych domowników czy gości. Oddzielają strefy domu: prywatną od publicznej, suchą od mokrej, dzienną od nocnej. Są stosowane w rodzinnej, dostępnej z holu łazience, sypialni małżeńskiej czy gabinecie, w którym zależy nam na ciszy.

Zobacz także:

Autor: Daniel Rumiancew

Odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne pozwolą zapewnić domownikom poczucie komfortu

Drzwi wewnętrzne przeszklone

Kompromisem między chęcią otwierania przestrzeni a koniecznością zamykania niektórych pomieszczeń są drzwi przeszklone. Zastosowanie przeszkleń nie musi zaburzać naszej prywatności, jeśli użyjemy odpowiedniego szkła.

Intymność, a jednocześnie światło zapewni wypełnienie z nieprzezroczystych gatunków szkła, na przykład ornamentowego czy mlecznego. Stosuje się je w modnych drzwiach z dużymi taflami szkła w drewnianej albo metalowej ramie.

Jeśli zastosujemy przeszklenia ze szkła mrożonego lub piaskowanego, może być widoczny zarys postaci i przedmiotów. Te gatunki szkła nie tylko przepuszczą światło i doświetlą wnętrze, ale także stworzą efekt gry świateł i wrażenie głębi. Trzeba też pamiętać, że wprawdzie zasłonią one sąsiadujące pomieszczenie, ale jednocześnie pobudzą ciekawość, bo pokazują, co jest dalej – przynajmniej częściowo wskazują funkcję ukrytego za nimi wnętrza.

Drzwi wewnętrzne z częściowym przeszkleniem

Jeśli trudno nam pokonać psychologiczną barierę, poczucia, że szkło bardziej odkrywa niż zasłania, można wybrać drzwi wewnętrzne z częściowym przeszkleniem.

Drzwi z okienkiem lub przeszkleniami w górnej części skrzydła przepuszczają światło, a jednocześnie nie odsłaniają całego wnętrza. Warto je stosować w łazienkach bez okien. Są mniej narażone na stłuczenia, dlatego sprawdzą się również w pokojach dziecięcych. Do tych pomieszczeń możemy też wybrać drzwi z przeszklonymi otworami umieszczonymi na różnej wysokości o różnych kształtach – od tradycyjnych szerokich szprosów po nowoczesne przeszklenia w kształcie regularnych figur geometrycznych albo fantazyjnych wzorów.

Przeczytaj dodatkowo:
Dodatki do drzwi: zawiasy, okucia, zamki

Jakie dodatki mogą mieć drzwi?  

Drzwi przesuwne chowane w ścianie zaplanuj już na...

Drzwi przesuwne chowane w ścianie to idealne rozwiązanie do wnętrz, w których liczy się każdy...

Jak zaprojektować przedpokój i drzwi, aby nie...

Projektując przedpokój i korytarz w domu, w którym mieszka osoba poruszająca się na...

Drzwi jak parawan

Są podobne do parawanów. Praktyczne, nie zajmują miejsca – mogą schować się w ścianie lub...

Drzwi przesuwne chowane w ścianie i ukryte...

Wybór drzwi wewnętrznych nie jest łatwy. Szczególnie, gdy chcemy, by spełniały one nasze...

Wygodne otwieranie drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne otwieramy i zamykamy wiele razy dziennie, dlatego otwieranie drzwi powinno być wygodne i...