| muratordom.pl » Wnętrza » Drzwi wewnętrzne » Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone? Do łazienki, sypialni i pokoju dziecka

Drzwi wewnętrzne pełne czy przeszklone? Do łazienki, sypialni i pokoju dziecka

Drzwi wewnętrzne pełne stosujemy, aby zasłonić lub wyciszyć jakieś pomieszczenie w domu. Drzwi te znakomicie sprawdzą się w dostępnej z holu łazienki czy sypialni. Drzwi przeszklone również zasłonią wnętrze, ale pokażą, co jest za nimi. Rozwiązaniem pośrednim są drzwi wewnętrzne z częściowym przeszkleniem.

Gdy podejmujemy decyzję o wyborze drzwi wewnętrznych, kierujemy się przede wszystkim ich urodą. Jednak trzeba także pamiętać, że drzwi powinny być nie tylko ładne i zharmonizowane z aranżacją wnętrza. Jeśli mają być skuteczną barierą przed hałasem i zapewniać intymność, równie ważne są ich właściwości techniczne.

Drzwi wewnętrzne pełne

Drzwi wewnętrzne pełne stosuje się często tam, gdzie przynajmniej jedno z pomieszczeń, które oddzielają, wymaga zasłonięcia lub wyciszenia.

Najczęściej pozostają zamknięte, tworząc barierę dla komunikacji, chroniąc przed dźwiękami lub niepożądanym wzrokiem innych domowników czy gości. Oddzielają strefy domu: prywatną od publicznej, suchą od mokrej, dzienną od nocnej. Są stosowane w rodzinnej, dostępnej z holu łazience, sypialni małżeńskiej czy gabinecie, w którym zależy nam na ciszy.

Zobacz także:

Autor: Daniel Rumiancew

Odpowiednio dobrane drzwi wewnętrzne pozwolą zapewnić domownikom poczucie komfortu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Drzwi wewnętrzne przeszklone

Kompromisem między chęcią otwierania przestrzeni a koniecznością zamykania niektórych pomieszczeń są drzwi przeszklone. Zastosowanie przeszkleń nie musi zaburzać naszej prywatności, jeśli użyjemy odpowiedniego szkła.

Intymność, a jednocześnie światło zapewni wypełnienie z nieprzezroczystych gatunków szkła, na przykład ornamentowego czy mlecznego. Stosuje się je w modnych drzwiach z dużymi taflami szkła w drewnianej albo metalowej ramie.

Jeśli zastosujemy przeszklenia ze szkła mrożonego lub piaskowanego, może być widoczny zarys postaci i przedmiotów. Te gatunki szkła nie tylko przepuszczą światło i doświetlą wnętrze, ale także stworzą efekt gry świateł i wrażenie głębi. Trzeba też pamiętać, że wprawdzie zasłonią one sąsiadujące pomieszczenie, ale jednocześnie pobudzą ciekawość, bo pokazują, co jest dalej – przynajmniej częściowo wskazują funkcję ukrytego za nimi wnętrza.

Drzwi wewnętrzne z częściowym przeszkleniem

Jeśli trudno nam pokonać psychologiczną barierę, poczucia, że szkło bardziej odkrywa niż zasłania, można wybrać drzwi wewnętrzne z częściowym przeszkleniem.

Drzwi z okienkiem lub przeszkleniami w górnej części skrzydła przepuszczają światło, a jednocześnie nie odsłaniają całego wnętrza. Warto je stosować w łazienkach bez okien. Są mniej narażone na stłuczenia, dlatego sprawdzą się również w pokojach dziecięcych. Do tych pomieszczeń możemy też wybrać drzwi z przeszklonymi otworami umieszczonymi na różnej wysokości o różnych kształtach – od tradycyjnych szerokich szprosów po nowoczesne przeszklenia w kształcie regularnych figur geometrycznych albo fantazyjnych wzorów.

Przeczytaj dodatkowo:
Drzwi chowane w ścianie

Jeśli chcemy, aby drzwi wewnętrzne swobodnie się otwierały i zamykały, a jednocześnie zależy nam na...

Drzwi przeszklone. Jakie wybrać drzwi wewnętrzne...

Przeszklone drzwi wewnętrzne porządkują i kształtują przestrzeń wnętrz, pozwalając uzyskać efektowną oś...

Przesłony zamiast drzwi

By nadać lekkości wnętrzu, zrezygnujmy z drzwi i zastąpmy je ciekawymi przesłonami.

Wybór drzwi wewnętrznych. Co trzeba wiedzieć...

Dzielą nasz domowy świat. Mogą być najbardziej wyrafinowanym elementem aranżacji albo dyskretnie wtapiać się...

Jak wybrać drzwi do nowoczesnej kuchni

Projektując kuchnię zwracamy uwagę głównie na funkcjonalność i estetykę, ale czy pamiętamy o...