Szklane fantazje
Szklane kompozycje coraz częściej pojawiają się w prywatnych domach. Zastosowanie dekoracyjnego szkła lub witrażu ożywia wnętrze, wzbogaca o efekty gry światła, które w zależności od natężenia zmieniają nastrój.
Zastosowanie i wzory
Witraże zwykle dopasowywane są do charakteru i stylu wnętrza. Pasują zarówno do klasycznych mebli i pełnych powagi tradycyjnych wnętrz, jak i ascetycznych, nowoczesnych form i pomieszczeń w stylu techno. Witraże, jako samodzielna kompozycja, mogą dekorować ściany niczym obraz. Najczęściej jednak wykorzystywane są jako dekoracyjne przeszklenie drzwi, okien czy świetliki. Ozdobne tafle zwykle wstawiane są pomiędzy szybami zespolonymi. Zewnętrzne szyby mogą być wykonane ze szkła odpornego na uderzenia, które ochroni witraż przed rozbiciem. Także witryny mebli, również kuchennych mogą być ciekawymi witrażami.
Autor: Piotr Mastalerz
Autor: Piotr Mastalerz
Inspiracje do tworzenia szklanych kompozycji często czerpane są ze świata roślin i zwierząt. Nawiązuje się również do motywów secesyjnych. Nie brakuje także abstrakcyjnych, geometrycznych wzorów. Zestawiać można szkło przejrzyste z nieprzejrzystym, barwione z bezbarwnym, gładkie z ornamentowym. Kolorowe kompozycje, przez które delikatnie przesącza się światło, są unikatowym elementem dekoracyjnym. Wprowadzenie nawet prostych, ale barwionych tafli, zmienia nastrój wnętrza. Harmonijnym uzupełnieniem są lampy, których kolorystyka i detal nawiązują do wyglądu witrażu. Do nowoczesnych wnętrz odpowiednia będzie dekoracja wykonana z piaskowanej, półmatowej szyby. Może być ona barwiona, choć najczęściej stosuje się przezroczystą, bezbarwną. Przykładem oryginalnego detalu mogą być bezramowe drzwi szklane z abstrakcyjnym wzorem uzyskanym techniką piaskowania.