| muratordom.pl » Wnętrza » Dekoracje i dodatki » Materiały do dekoracji ścian. Jak kupować tapety?

Materiały do dekoracji ścian. Jak kupować tapety?

Tapety wciąż są modne, jako material do wykończenia i do dekoracji ścian. Wzory tapet pojawiające się na ścianach pasują do wnętrz o różnych stylach – nie tylko tradycyjnych.

Wybór wzorów jest tak duży, że zwolennicy tapet z pewnością znajdą odpowiedni dla siebie. Trudniejsze może być dobranie tapety pod względem możliwości użytkowych do warunków panujących w pomieszczeniu. Najpopularniejsze rodzaje tapet – papierowe, winylowe, akrylowe, korkowe, tekstylne, z włókna szklanego i fizelinowe – różnią się trwałością. Tak więc decyzję co do tego, którą wybrać, należy uzależnić przede wszystkim od tego, do jakiego pomieszczenia ma być przeznaczona tapeta. Poza tym jej rodzaj trzeba dostosować do stopnia równości podłoża. Istotne jest także to, czy łatwo będzie ją utrzymać w czystości.

Różne tapety do różnych pomieszczeń

  • Łazienka - najodporniejsze na działanie wody i wilgoci są tapety z włókna szklanego i winylowe.
  • Sypialnia - wybierając tapetę do sypialni, możesz zwracać uwagę przede wszystkim na to, jak wygląda. Z reguły sprawdzą się tu nawet najmniej trwałe jednowarstwowe tapety papierowe.
  • Pokój dzienny - w przypadku tapety do pokoju dziennego czy jadalni sprawa nie jest już tak oczywista. Jeśli chcesz wytapetować tylko jedną ścianę, która nie jest narażona na uszkodzenia, nie musisz wybierać bardzo trwałej tapety – możesz się kierować estetyką. Jeżeli jednak ma się pojawić w miejscach w większym stopniu narażonych na uszkodzenia lub zabrudzenie, nie wybieraj takiej, którą łatwo uszkodzić. Gdy chcesz kupić tapetę papierową, niech będzie dwuwarstwowa (jest trwalsza od jednowarstwowej). Możesz też zdecydować się na którąś z tapet z włókien naturalnych – rafii, trawy morskiej, sitowia czy bambusa.
  • Hol lub kuchnia - tapeta, którą chcesz wykończyć hol albo kuchnię musi być jeszcze trwalsza. We wszystkich tych pomieszczeniach sprawdzą się tapety z włókna szklanego i płaskiego winylu – są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, zalanie wodą, działanie wysokiej temperatury, a nawet przypalenie. Możesz tu ułożyć także tapety nieco bardziej podatne na uszkodzenia – z korka i spienionego winylu. Ta, którą zamierzasz wykończyć hol, powinna być przede wszystkim odporna na zarysowania i rozerwanie, na przykład może to być tapeta tekstylna, najlepiej zabezpieczona przed zaplamieniem warstwą teflonu.

tapety nie tylko na gładkie podłoża

Jeśli ściany nie są idealnie gładkie, zamiast wyrównywać podłoże, lepiej zdecydować się na tapetę, która zniweluje nierówności. Niektóre tapety papierowe, winylowe oraz tekstylne są podklejane warstwą fizeliny doskonale kryjącej nierówności. Poza tym układa się je bardzo szybko, bo klej jest nanoszony tylko na ścianę. Równie dobrze maskują nierówności tapety z warstwą spienionego winylu albo strukturalne, na przykład typu rauhfaser. Wyrównywanie nierówności ścian jest głównym atutem tapet przeznaczonych do malowania.

Które można czyści?

Najłatwiejsze do utrzymania w czystości są tapety odporne na wodę – tapety winylowe, z włókna szklanego albo z korka. Można je wielokrotnie zmywać. Gorsze pod tym względem są tapety tekstylne, a najgorsze – papierowe. Można je jedynie delikatnie przetrzeć wilgotną szmatką. Sposobem na odświeżenie niektórych niezmywalnych tapet, na przykład typu rauhfaser (z dwóch warstw papieru połączonych z drewnianymi wiórkami tworzącymi fakturę) czy akrylowych, jest ich pomalowanie farbą. Jednak decydując się na taką tapetę, warto sprawdzić, ile razy będzie można ją pomalować. Niektórzy producenci w karcie technicznej informują o możliwości aż siedmiokrotnego pomalowania.

Tapicerowany zagłówek do łóżka. 10 modnych pomysłów na ścianę - INSPIRACJE

Miękki zagłówek do łóżka to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Stroik na Boże Narodzenie. Jak zrobić...

Stroiki na Boże Narodzenie mogą być oryginalną ozdobą świątęczną. Zamiast kupować stroik świąteczny w...

Popularne szkodniki roślin pokojowych – jak je...

Rośliny doniczkowe uprawiane w mieszkaniach w zdecydowanej większości pochodzą z rejonów o klimacie...

Bombki styropianowe z cekinami. Jak zrobić ozdoby...

Bombki styropianowe to świetny materiał na oryginalne ozdoby choinkowe. Zobacz, jak zrobić bombki ze...

Wielkanocne kieszonki na sztućce

Pokazujemy jak w prosty i oryginalny sposób wykonać dekorację stołu wielkanocnego. Dzięki filcowym...

Rośliny oczyszczające powietrze, które powinny...

Rośliny oczyszczające powietrze powinny znaleźć się w każdym domu. Wiele roślin doniczkowych działa jak...

Jak kolory we wnętrzu poprawiają nastrój?

Zobacz, jak poprawić sobie nastrój otaczające się odpowiednimi kolorami we wnętrzu. Obudź w sobie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.