| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Pozwolenie na budowę konieczne na połączenie 2 mieszkań w bloku

Pozwolenie na budowę konieczne na połączenie 2 mieszkań w bloku

Prawo budowlane stanowi, że na połączenie 2 mieszkań w bloku konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Prace, które trzeba przeprowadzić są kwalifikowane jako przebudowa, a na tę już potrzebujesz zezwolenia.

W celu zgodnego z prawem połączenia sąsiadujących ze sobą mieszkań niezbędne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Wynika to z tego, że podejmowane przez nas prace będą stanowiły tzw. przebudowę.

Połączenie obu mieszkań wiąże się z przebudową

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie prawo budowlane (art. 3 pkt 7 PrBud) przez przebudowę należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.

Twoje przyszłe działania czyli: wyburzenie części ściany nośnej, wykucie dodatkowych drzwi wejściowych czy zamurowanie obecnych, spowoduje m.in. zmianę parametrów użytkowych i technicznych.

Co do wniosku o pozwolenie na budowę

Wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, oczywiście poza kompletem innych wymaganych dokumentów, należy także złożyć m.in. odpowiednią ilość egzemplarzy projektu budowlanego oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Należy pamiętać, aby już wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę przedłożyć organowi zgodę wspólnoty na połączenie dwóch mieszkań w jedno. Unikniesz wtedy braków i zbędnego przedłużania postępowania. Bez okazania zgody wspólnoty, zgody na przebudowę nie uzyskamy.

Polecamy: Zgoda wspólnoty na połączenie 2 mieszkań

Dysponując ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę i następnie po zgłoszeniu zamiaru prowadzenia robót budowlanych, możemy rozpocząć inwestycję.

Zaświadczenie o samodzielności utworzonego mieszkania

Bardzo ważne jest, aby po ukończonej przebudowie pozyskać zaświadczenie o samodzielności utworzonego lokalu mieszkalnego. Z zaświadczenia będzie wynikać, że nowo utworzone mieszkanie jest samodzielne i w pełni odpowiada przepisom ustawy o własności lokali (art.2).

W celu uzyskania takiego zaświadczenia należy złożyć stosowny wniosek w starostwie. Opłata od wniosku wynosi 17 zł. Uzyskanie zaświadczenia będzie potrzebne do sprawnego założenia nowej księgi wieczystej.

Czy potrzebna zgoda wspólnoty mieszkaniowej na połączenie 2 mieszkań w bloku?

Kupiłeś 2 sąsiadujące mieszkania w bloku i planujesz je połączyć w jedno. Zanim zabierzesz się za...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowe zasady nabywania ziemi. Sprawdź, co się...

1 maja 2016 r. weszła w życie ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego. Najważniejszą zmianą jest zezwolenie na...

Budowa studni głębinowej. Wymagane jest...

Formalności związane z budową studni głębinowej nie są jednoznaczne. Nie określają jednolicie czy inwestycja...

Zmiany w odrolnieniu gruntów – co przewidują...

Proponowane zmiany dotyczące odrolnienia gruntów, weszły w życie 10 października br. Kiedy zatem...

Najważniejsze zasady programu Mieszkanie dla...

W programie Mieszkanie dla Młodych wprowadzono zmiany, co przyczyniło się do zwiększenia jego popularności....

Odległości od granicy działki. Co można wybudować...

Odległość domu od granic działki określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Opisują one...

Przyłącze wodociągowe - kto ponosi koszty...

Przyłącze wodociągowe to odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.