Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie. Czy wybudujesz dom bez pozwolenia na budowę?
28 czerwca 2015 r. weszła w życie nowelizacja prawa budowlanego. Dla inwestorów indywidualnych najważniejszą zmianą jest stworzenie możliwości budowy domu jednorodzinnego bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Jakie formalności budowlane musisz teraz spełnić, aby wybudować dom?
Inwestorzy długo musieli czekać na nowelizację prawa budowlanego, która znosi konieczność uzyskiwania pozwolenia na budowę. Cierpliwość się opłaciła – 28 czerwca 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane.
Budowa domu teraz bez pozwolenia na budowę
Zmiany w ustawie Prawo budowlane miały na celu przede wszystkim skrócenie uporczywych procedur związanych z rozpoczęciem budowy domu. Po wejściu w życiu nowych przepisów będą możliwe dwa sposoby rozpoczęcia prac budowlanych: rozpoczęcie budowy zgodnie ze starą procedurą (z pozwoleniem na budowę) lub z nową (bez pozwolenia, ale ze zgłoszeniem). Już ta jedna zmiana sprawi, że inwestorzy będą mogli zaoszczędzić nawet kilka tygodni. Pozwolenie będzie wymagane przy budowie bliźniaków oraz domów szeregowych. Dodatkowo z obowiązku uzyskania pozwolenia zostali zwolnieni inwestorzy, którzy dokonują przebudowy domów.
Co więcej, został zniesiony również siedmiodniowy termin zawiadomienia organu o planowanym terminie rozpoczęcia robót budowlanych – są to kolejne zaoszczędzone dni w procesie inwestycyjnym. Teraz możesz rozpocząć budowę po upływie 30 dni od zgłoszenia budowy i złożeniu odpowiedniej dokumentacji – jeżeli właściwy organ w tym czasie nie wniesie sprzeciwu.
Zobacz też:
Kiedy jeszcze nie potrzebujesz pozwolenia na budowę?
Wniosku o wydanie pozwolenia na budowę nie musisz również składać, jeżeli planujesz budowę:
- wolno stojącego, parterowego budynku gospodarczego
- garażu
- altany
- przydomowego ganku i oranżerii
- wolno stojącego, parterowego budynku rekreacji indywidualnej (np. niewielkie domki letniskowe (sezonowe))
- basenu lub oczka wodnego.
Dotyczy to obiektów, których powierzchnia nie przekracza 35 m2 (poza basenem i oczkiem wodnym – tu powierzchnia nie może przekroczyć 50 m2)
Zwolnienia z uzyskania pozwolenia na budowę doczekały się również zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3.
Rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego - dwie procedury | |
Co wystarczy zgłosić, ale możesz teżwystąpić o pozwolenie |
Co wymaga pozwolenia na budowę |
|
|
Kiedy nie musisz składać nawet zgłoszenia prac budowlanych?
W nowelizacji prawa budowlanego przedstawiono również katalog obiektów, które zwolnione są z jakichkolwiek weryfikacji przez organy administracji architektoniczno-budowlanej. Uwzględniono w nim między innymi następujące inwestycje:
- budowę altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2, wysokości do 5 m (dachy strome) i 4 m (dachy płaskie)
- budowę obiektów małej architektury na prywatnych działkach
- budowę ogrodzeń o wysokości do 2,2 m
- docieplenie budynków na wysokości do 12 m (do 25 m wymagane zgłoszenie)
- montaż pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o mocy do 40 kW.
Zobacz też:
Jak teraz wygląda procedura zgłoszenia budowy domu?
Zgłoszenia trzeba dokonać minimum 30 dni przed planowanym rozpoczęciem robót budowlanych – tyle czasu właściwy organ ma na zajęcie stanowiska w sprawie. W tym czasie może zostać zgłoszony sprzeciw w drodze decyzji. Jeżeli po 30 dniach nie ma odzewu ze strony urzędu, możemy rozpocząć prace.
Warto dodać, że termin, w którym można przystąpić do rozpoczęcia budowy domu według zgłoszonego projektu, został wydłużony do 3 lat (wcześniej wynosił 2 lata).
Jeżeli organ stwierdzi braki w dokumentacji projektowej, wzywa inwestora do ich uzupełnienia w określonym terminie. W razie braku takiego uzupełnienia organ wnosi sprzeciw w drodze decyzji, a procedurę rozpoczyna się od początku.
Budowa domu jednorodzinnego. Porównanie dwóch możliwych procedur | |
Pozwolenie na budowę | Zgłoszenie z projektem |
|
|
Projekt budowlany bez oświadczeń na dostawy mediów
Wraz ze zgłoszeniem budowy domu do urzędu należy dostarczyć cztery egzemplarze projektu budowlanego oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Należy również dołączyć decyzję o warunkach zabudowy (jeżeli nie ma planu miejscowego). Takiej decyzji nie trzeba składać, jeżeli planujesz przebudowę domu jednorodzinnego.
Zmieniła się nieco sama zawartość projektu budowlanego. Nie trzeba już do niego dołączać oświadczeń przedsiębiorstw sieciowych o dostawie mediów i warunkach przyłączenia oraz zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą gminną lub powiatową. Weryfikowanie podłączeń sieciowych będzie miało miejsce podczas oddawania budynku do użytku.
Do projektu trzeba jednak dołączyć informację o obszarze oddziaływania obiektu. Jeżeli nie będzie sprzeciwu urzędu, dwa ostemplowane projekty wracają do inwestora.
Obszar oddziaływania obiektu
To teren w otoczeniu domu (lub innego budynku czy budowli) wyznaczony na podstawie przepisów, które wprowadzają ograniczenia w zagospodarowaniu związane z tym domem (lub innym obiektem). Zależy od parametrów projektowanego domu i jego usytuowania. Wyznacza go projektant. Prawidłowe określenie tego obszaru jest warunkiem ustalenia, czy w sprawie danej inwestycji sąsiedzi będą stroną postępowania i czy będzie konieczne pozwolenie na budowę.
Szybsze odbiory domu po nowelizacji prawa budowlanego
Od 28 czerwca 2015 r. użytkowanie domu można rozpocząć po upływie 14 dni od momentu zawiadomienia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy. Zakończenia przebudowy domu oraz zakończenia budowy stacji transformatorowych nie trzeba zgłaszać.