| muratordom.pl » Prawo » Formalności budowlane » Koszt budowy domu. Jakie ceny podają geodeci, kierownicy budowy i inni wykonawcy?
Budowa domu - średnie ceny

Koszt budowy domu. Jakie ceny podają geodeci, kierownicy budowy i inni wykonawcy?

Użytkownicy Forum Muratordom.pl podają, jakie koszty trzeba dodatkowo uwzględnić w finansowym planie budowy domu. Sprawdź, ile kosztuje badanie geotechniczne gruntu, kierowanie budową i przyłącza. Podajemy średnie stawki związane z urządzaniem ogrodu, ułożeniem kostki brukowej na podjeździe czy ubezpieczeniem budowy.

Menadżer projektu "Własny dom"Koszty budowy, które trzeba uwzględnić

Z informacji, którymi wymieniają się inwestorzy na Forum MURATORA, wynika, że w planie finansowym budowy trzeba uwzględnić również kwoty potrzebne na:

 • badanie geotechniczne gruntu – 1-1,5 tys. zł (zależy od liczby odwiertów i głębokości);
 • projekt domu – gotowy będzie kosztował 2-3 tys. zł plus drugie tyle za adaptację do konkretnej działki. Za projekt indywidualny zapłacimy 10-15 tys. zł;
 • przyłącza – ich koszt zależy od odległości działki od poszczególnych sieci.

  Za gazowe i elektryczne, jeśli tylko w pobliżu przebiegają odpowiednie sieci, zapłacimy według taryfy danego przedsiębiorstwa, czyli jedną czwartą rzeczywistych kosztów przyłączenia. Opłata obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej i przyłącza. Średnio wynosi 2-3 tys. zł za każde. Czasami, żeby nie czekać na podłączenie, trzeba zapłacić za całość z własnej kieszeni, a dopiero później odzyskać część wydatków, rozliczając faktury.

  Gorzej będzie, jeśli sieć jest daleko i przedsiębiorstwo nie zgodzi się na opłatę taryfową; wówczas koszty doprowadzenia prądu mogą wzrosnąć do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

  Inaczej jest z przyłączami wodnymi i kanalizacyjnymi. Tu zawsze właściciel nieruchomości płaci całość kosztów, czyli średnio 500-1000 zł za projekt i 200-400 zł za 1 m przyłącza. W każdym przypadku musimy też doliczyć koszt dociągnięcia instalacji od granicy działki do budynku (przyłącza to odcinki od sieci do ogrodzenia);
 • rozwiązania zastępcze, jeśli nie ma możliwości przyłączenia albo byłoby ono zbyt kosztowne – studnia (120- 500 zł/m za wiercenie, 3-5 tys. zł za osprzęt), budowa szamba (3,5-4,5 tys. zł), zbiorniki na olej opałowy (2 tys. za zbiornik 1 m3 z oprzyrządowaniem);
 • usługi geodety – za mapę do celów projektowych około 700 zł, podobnie za wytyczenie budynku, za inwentaryzację powykonawczą do 1000 zł;
 • projekt zjazdu z drogi – 1000-1500 zł;
 • ułożenie kostki brukowej na podjeździe – 120-190 zł/m2 z materiałem;
 • nadzór nad budową albo kierowanie nią – 3-5 tys. zł za całość albo określona stawka za każdą wizytę (300 zł);
 • ogrodzenie działki – zależnie od rodzaju, przykładowo od 90 zł/m za siatkę z podmurówką do 700 zł/m ogrodzenia z elementów kutych; łącznie z bramą i furtką kosztuje średnio 30-50 tys. zł; automatyka do bramy wjazdowej – 1,5-3 tys. zł;
 • dokumenty konieczne do zakończenia budowy (odbiory, świadectwo energetyczne) – około 2 tys. zł;
 • urządzenie ogrodu – tu koszt zależy od nakładu własnej pracy, liczby i wielkości przewidzianych do posadzenia roślin; przykładowo na system automatycznego nawadniania 500 m2 ogrodu możemy wydać od 3 tys. (wykonany samodzielnie) do 5 tys. zł (zlecony firmie), a za 1 m2 trawy w rolce zapłacimy około 10 zł (z przygotowaniem podłoża i ułożeniem trawy przez firmę cena wzrośnie do 25 zł/m2);
 • ubezpieczenie budowy – zależy od zakresu ochrony i wartości mienia, przykładowo od 300 zł za same zdarzenia losowe do 1300 zł za polisę obejmującą również OC i kradzież z włamaniem.

Polecamy: Czy stać cię na budowę domu?

Ceny w zależności od regionu

Pamiętajmy, że wymienione prace są wyceniane według stawek rynkowych, mogą się więc znacznie różnić w zależności od regionu, miejscowości, technologii, firmy czy terminu wykonania. W typowych sytuacjach mogą łącznie kosztować od 50 do 90 tys. zł.

Przed podsumowaniem czekających nas wydatków na całość inwestycji musimy więc przeprowadzić wywiad wśród lokalnych dostawców i wykonawców.

Ponieważ nie sposób przewidzieć z góry wszystkich wydatków, trzeba dysponować rezerwą w wysokości przynajmniej 15% podsumowanych realnych kosztów. Przy dobrze przygotowanym kosztorysie różnica nie powinna być większa, zwłaszcza że ceny materiałów i robocizny są w ostatnim czasie dość stabilne. Kwoty przysługującego zwrotu VAT za materiały budowlane (można odzyskać do 40 tys. zł) będą jak znalazł, gdy zaczniemy meblować dom.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Pozwolenie na wycinkę drzew na własnej działce...

Od 1 stycznia 2017 roku nie potrzebujesz już pozwolenia na wycinkę drzew i krzewów na własnej działce....

Czym jest projekt budowlany zamienny? Co powinien...

Projekt budowlany zamienny należy sporządzić gdy zaszło odstąpienie od warunków określonych w...

Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...

Co to jest elektrownia wiatrowa i gdzie można ją...

Od 16 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa, która określa warunki i tryb lokalizacji elektrowni wiatrowych,...

Instalacja paneli fotowoltaicznych - czy jest...

Zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych to poważna inwestycja. Montaż powinien być realizowany przez...