| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Przesadzanie krzewów. Czy można przesadzać starsze krzewy?

Przesadzanie krzewów. Czy można przesadzać starsze krzewy?

Przesadzanie krzewów to zabieg, który może wpływać na ich dalszy wzrost. Warto wiedzieć, że niektóre gatunki krzewów źle znoszą przesadzanie. Inne zaś, dobrze zniosą przeprowadzkę i szybko zaadaptują się w nowym, lepszym miejscu. Dowiedz się, jak zaplanować przesadzanie krzewów. Zasady przesadzania starszych krzewów.

Krzewy ozdobne należy przesadzać w październiku, gdy opadną im liście (młode i niewielkie, można przesadzać także wczesną wiosną, zanim ruszą soki). Iglaki i rośliny zimozielone liściaste najlepiej natomiast przesadzać we wrześniu. Rośliny te nie zapadają w zimowy spoczynek, lecz cały czas (zimą bardzo wolno) rosną. Jeśli przesadzimy je zbyt późno, nie zdążą przed nadejściem mrozów ukorzenić się w nowym miejscu i mogą zginąć.
Na nowe miejsce najlepiej przenosić krzewy z korzeniami otoczonymi bryłą starej ziemi.

Większości krzewów (jeśli nie są bardzo rozrośnięte) nawet dorosłych, nie trzeba wcześniej specjalnie przygotowywać do przesadzania.

Zasady przesadzania starszych krzewów

W przygotowanym wcześniej dole (na którego dno należy nasypać warstwę ziemi urodzajnej), umieszczamy krzew z bryłą korzeniową. Ostrożnie zdejmujemy tkaninę z bryły korzeniowej i zasypujemy dół ziemią urodzajną, którą udeptujemy, tworząc wokół szyjki korzeniowej krzewu miskę. Obficie podlewamy.

Przez pierwszy sezon, zanim korzenie nie przerosną nowego podłoża, rośliny powinny być regularnie podlewane. Dobrze jest wyściółkować ziemię wokół nich, na przykład korą – zmniejszy się parowanie wody z podłoża. Krzewy po posadzeniu na nowym miejscu można przyciąć, nie wszystkie jednak lubią ten zabieg. Lepiej nie ciąć: azalii, wawrzynków, kalin, rokitników, sumaka octowca, perukowca podolskiego i złotokapu.

Jeśli roślina, którą chcemy przesadzić jest bardzo rozrośnięta, powinniśmy wcześniej przygotować ją do przeprowadzki. Wczesną wiosną, zanim wypuści liście, ostrym szpadlem obkopujemy ją w miejscu, gdzie pada rzut korony. Przetniemy w ten posób największe korzenie i zmusimy roślinę do wypuszczenia blisko pnia nowych. Tak przygotowany krzew można już jesienią przenieść na nowe miejsce. Wiosną następnego roku przycinamy pędy o 2/3 długości – spowoduje to szybszy wzrost korzeni, a roślina wypuści wkrótce nowe pędy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Które krzewy źle znoszą przesadzanie

Niektóre gatunki krzewów bardzo źle znoszą przesadzanie – należą do nich między innymi budleje i magnolie, których mięsiste korzenie są wrażliwe na mechaniczne uszkodzenia, a także oczary, irgi i lilaki – szczególnie wrażliwe na przesuszenie. Krzewy te mogą nie przeżyć przeprowadzki, w najlepszym razie będą długo chorować. Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na ich przesadzanie, to w nowym miejscu (niezależnie od wieku rośliny) skracamy wszystkie pędy o 2/3 długości i roślinę przez cały następny sezon bardzo regularnie podlewamy.

Które krzewy dobrze znoszą przesadzanie

Natomiast tawuły, głogi, a zwłaszcza pigwowce, dobrze zniosą przeprowadzkę i na pewno szybko zaadaptują się w nowym, lepszym miejscu.

Polecamy film: Pielęgnacja ogrodu - przycinanie krzewów ozdobnych. Więcej filmów na Murator.tv

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Róże w ogrodzie: odmiany i uprawa. Najpiękniejsze...

Które odmiany róż warto wybrać? Zadbane, odpowiednio pielęgnowane róże w ogrodzie to...

Łąka kwietna czy wiejski ogródek? Łąka kwiatowa...

Łąka kwiatowa zamiast zwykłego trawnika. Przy domu letnim warto posadzić sprawdzone, przystosowane do...

Iglaki do ogrodu. Przegląd roślin iglastych:...

Iglaki do ogrodu: zdjęcia, gatunki, kompozycje. Iglaki to żywe dekoracje spotykane niemal w każdym ogrodzie....

Pnącza: rośliny wieloletnie, które otulą twój...

Wybieramy pnącza do ogrodu. Jeśli masz mały ogród i chcesz stworzyć zielone osłony zapewniających...