| muratordom.pl » Ogród » Rośliny do ogrodu » Hortensja. Jak zmienić barwę kwiatów hortensji ogrodowej

Hortensja. Jak zmienić barwę kwiatów hortensji ogrodowej

Hortensja ogrodowa to często uprawiany w ogrodach krzew o efektownych, kulistych kwiatostanach. Kwiaty mogą mieć barwę białą, óżową, niebieską lub czerwoną. Dowiedz się, od czego zależy zabarwienie kwiatostanów hortensji i jak zmienić barwę kwiatów hortensji z różowych na niebieskie.

Hortensja ogrodowa to krzew liściasty, którego największą ozdobą są liczne kuliste kwiatostany. W  zależności od odmiany mogą mieć różne kolory: od bialego przez różne odcienie różowego i czerwonego, aż do liliowego i niebieskiego. Ich wielkość też jest zależna od odmiany i może osiągać nawet 25 cm srednicy. Hortensje ogrodowe kwitną od czerwca do września. 

Barwa kwiatów hortensji ogrodowej (łac. Hydrangea macrophylla) zależy od zawartości glinu w ziemi. Pierwiastek ten wchodzi w reakcję chemiczną z barwnikiem w kwiatach hortensji i zmienia ich kolor. Na glebach ubogich w glin hortensja ma kwiaty różowe, na glebach bogatych w ten pierwiastek — kolor kwiatów jest niebieski.

Jak zmienić kolor kwiatów hortensji

Dzięki dodaniu do ziemi preparatów zawierających glin można zatem zmienić kolor kwiatów hortesnji ogrodowej. Najczęściej stosuje się w tym celu roztwór ałunu potasowego (siarczan glinowo-potasowy). Można też stosować ałun sodowy lub amonowy: 10 g ałunu rozpuszcza się w 2 l wody. Aby uzyskać wielobarwne, różowo-fioletowo-niebieskie kwiaty, hortensję podlewa się roztworem ałunu od wiosny do pojawienia się kwiatów na krzewie, w odstępach dwutygodniowych.

Można zmienić kolor kwiatów hortensji z różowego na niebieski dodając do gleby preparaty zawierające glin (ałun potasowy, sodowy lub amonowy) – 10 g ałunu rozpuszcza się w 2 l wody. Roślinę należy podlewać tym roztworem co dwa tygodnie, od wiosny aż do pojawienia się kwiatów.

W sprzedaży są też gotowe nawozy: Hortensja Niebieska firm Agrecol, Biopon, Intermag w cenie około 5 zł za 200-250 g lub około 15 zł za kg.

Rozmnażanie magnolii z nasion i przez szczepienie

Magnolia jest krzewem, który spotkamy nie tylko w Azji Wschodniej czy Ameryce. Magnolia to...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wierzba mandżurska: sadzenie, uprawa, cięcie....

Wierzba mandżurska (Lalix babylonica var pekinensis) to jedno z najefektowniejszych drzew liściastych...

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Najcenniejsze zioła do ogrodu. Zioła i ich...

Zioła i ich właściwości lecznicze: wybieramy najlepsze rośliny. Zioła warto uprawiać w ogrodzie z kilku...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Róże w ogrodzie: odmiany i uprawa. Najpiękniejsze...

Które odmiany róż warto wybrać? Zadbane, odpowiednio pielęgnowane róże w ogrodzie to...