| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Jak przeprowadzić aranżację ogrodu na skarpie?

Jak przeprowadzić aranżację ogrodu na skarpie?

Pofałdowany teren działki ułatwia wprawdzie wykreowanie interesującego ogrodu przydomowego, ale może też stwarzać wiele problemów w aranżacji ogrodu. Są jednak sposoby na ograniczenie pojawiających się niedogodności. Zobacz jak wykorzystać skarpę ogrodową.

Płaski teren często wydaje się monotonny. Pofałdowany wygląda efektownie, można też często wykorzystać jego walory, by funkcjonalnie podzielić przestrzeń, stworzyć kameralne wnętrza ogrodowe, wyeksponować najpiękniejsze rośliny czy optycznie powiększyć działkę. Rośliny sadzone na wzniesieniach wydają się większe i starsze, dzięki czemu cały ogród przydomowy nabiera charakteru. Jednak jeśli skarpy zajmują znaczną część działki, utrudniają komunikację, a stoki o dużym spadku łatwo ulegają erozji pod wpływem wiatru, deszczu, słońca i mrozu.

Dobre przekształcenia

Jeżeli urządzamy działkę położoną w pofałdowanym terenie, warto – po wyznaczeniu miejsca na dom – zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać jej konfigurację, by pozostałe elementy zagospodarowania (podjazd i dojście do domu, plac gospodarczy, śmietnik, taras, część rekreacyjną i fragmenty dekoracyjne) odpowiednio wyeksponować lub ukryć. Często okazuje się, że skarpy są zbyt wysokie albo zajmują zbyt wiele miejsca i trudno jest między nimi racjonalnie poprowadzić ścieżki czy znaleźć miejsce na placyki, zaś pokonywanie wzniesień wyraźnie utrudnia codzienną egzystencję. W takiej sytuacji możemy wprowadzić korektę ukształtowania terenu, „ścinając” u podstawy skarp fragmenty stoków lub dzieląc je na tarasy, dzięki czemu powiększone zostają płaskie fragmenty terenu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Urozmaicona konfiguracja terenu pozwala stworzyć ogród, w którym zacierają się granice między iluzją a rzeczywistością

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Murowane podparcie

Przydatnym elementem w kreowaniu przestrzeni ogrodowej są murki i ścianki. Można wykorzystywać je do wydzielania określonych miejsc na terenie posesji, do podtrzymywania mas ziemi po „ścięciu” skarpy lub podzieleniu jej na tarasy, a także do tworzenia zagłębionych w ziemi placyków oraz podwyższonych rabat. Dwa ostatnie rozwiązania są szczególnie przydatne w małych miejskich ogrodach.

Dzięki nim można tworzyć kameralne wnętrza otoczone zielenią. Oprócz zalet funkcjonalnych mają też walory estetyczne, wynikające z rodzaju użytych materiałów i sposobu ich łączenia. Do wyboru mamy murki suche i murowane. Te pierwsze powstają z kamieni układanych bez spoiwa, warstwami. Stosuje się je tam, gdzie masy ziemi nie wywierają znacznego nacisku, np. do dzielenia łagodnych stoków na tarasy lub ograniczania niewielkich podwyższonych rabat. Wyglądają efektownie, zwłaszcza wtedy, gdy w spoinach między kamieniami posadzimy rośliny. Murki murowane, czyli takie, których elementy (kamienie, cegły klinkierowe, bloczki betonowe) łączone są zaprawą wzmacniającą konstrukcję, nadają się do podtrzymywania większych mas ziemi w podwyższonych rabatach, ogrodach tarasowych oraz przy „ścinaniu” stoków wysokich lub stromych skarp.

Ziemia za ścianką

Podobną funkcję jak murki pełnią drewniane i betonowe ścianki. Można je wznosić z płyt lub palisad betonowych, z desek, krawędziaków i palisad drewnianych. Są stosunkowo cienkie, co jest zaletą, gdy do dyspozycji mamy mało miejsca (na przykład gdy działka jest niewielka).

Autor: Elżbieta Borkowska-Gorączko

Murki oporowe dzielą skarpę na niewielkie tarasy obsadzone roślinami

Autor: Andrzej Szandomirski

Przy betonowej ściance wystarczy posadzić rośliny o zwisających pędach, a nabierze ona lekkości i wdzięku

Na kilku poziomach

Wielopoziomowy ogród może powstać na terenie falistym, gdy stok zostanie podzielony na tarasy i ujęty w ramę murków lub ścianek albo można go sztucznie wykreować. W tym drugim przypadku wykorzystuje się pozostałe po budowie masy ziemi z wykopów pod fundamenty, gruz rozbiórkowy i ziemię urodzajną (najlepiej zdjętą wcześniej z powierzchni przeznaczonej pod budowę). Zakładając ogród na stokach czy tarasach, pamiętajmy, że im wyżej, tym więcej dociera słońca i bardziej suche jest podłoże. Należy brać to pod uwagę, gdy dobieramy rośliny i w wyższych partiach sadzić mało wymagające i odporne na okresową suszę.

Wygodniej po stopniach

W terenie pofałdowanym ścieżki prowadzone po pochyłości mogą przysparzać kłopotów. Korzystanie z nich jest męczące, łatwo można się też pośliznąć. Warto zatem na stokach budować schody. Pozwalają wygodnie pokonywać różnicę wysokości terenu, a przy tym są elementem decydującym o charakterze otoczenia. Często wystarczy choćby kilka stopni, by ożywić wnętrze ogrodowe i dodać mu uroku. Jeśli schody muszą być długie, ich bieg nie powinien być prosty. Trzeba podzielić go spocznikami (większymi płaskimi powierzchniami) i zaprojektować tak, by się skręcał, załamywał lub wił wśród grup roślin. To przysporzy całej konstrukcji lekkości i naturalnego wyglądu. Warto też zadbać o brzegi schodów. Można je wykończyć tak zwanymi policzkami, czyli murkami ograniczającymi szerokość stopni, lub obsadzić po bokach roślinami.

Jakie rośliny warto sadzić przy murkach i skarpach? Z czego zrobić murek oporowy, żeby skutecznie podtrzymywał skarpę i jednocześnie był ozdobą ogrodu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w sierpniowym numerze "Zbuduj dom". Dowiesz się z niego także, jak zbudować wygodne schody w ogrodzie.

Skalniak to nie tylko kamienie. Jak stworzyć odpowiednie warunki dla roślin w ogrodzie skalnym?

Założenie skalniaka wymaga oprócz dobrych chęci i wysiłku fizycznego, także poczucia...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Ogród rustykalny. Jak wykorzystać stare meble i...

Ogród rustykalny to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu, jak urządzić...

Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....

Dzieci w ogrodzie przydomowym - czego dzieci mogą...

Przydomowy ogród to dla dzieci nie tylko miejsce zabaw, ale także szansa na kontakt z naturą i...

Pomysły na skalniaki. Jak zrobić skalniak i jak...

Skalniaki to ciekawy element aranżacji ogrodu. Pokazujemy, jak zrobić skalniak. Jak dobierać skały i kamienie...