| muratordom.pl » Ogród » Pomysły na ogród » Kiedy zamówić projekt ogrodu przydomowego i jaka jest jego cena

Kiedy zamówić projekt ogrodu przydomowego i jaka jest jego cena

Rozpoczynamy budowę domu. W przyszłości zamierzamy urządzenie i aranżację ogrodu. Ponieważ zupełnie się na tym nie znamy, postanowiliśmy zwrócić się o poradę do projektanta. Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu przydomowego, co powinien on zawierać i jakie poniesiemy koszty związane z projektem?

Autor: Piotr Mastalerz

Projekt ogrodu warto zamówić już wtedy, gdy powstaje projekt domu lub gdy zaczynamy jego budowę. Niestety, o urządzeniu ogrodu zwykle myślimy w najtrudniejszej finansowo fazie budowy – kiedy budynek już stoi, jest częściowo wykończony i możemy się wprowadzić, ale do całkowitego jego wykończenia jest jeszcze długa droga. Wiemy, ile pieniędzy pochłonęły dotychczasowe działania i ile ich jeszcze potrzeba do zakończenia wszystkich prac. W tym czasie zwykle najskrupulatniej liczymy pieniądze i szukamy oszczędności. Trudno się wtedy zdecydować na wydanie pieniędzy na projekt ogrodu. Często więc podejmujemy decyzję o rozwiązaniu tymczasowym, czyli urządzeniu działki bez projektu. Po latach może się okazać, że są konieczne poprawki, a to znaczy, że tracimy nie tylko pieniądze na modernizację, ale też cenny czas potrzebny na wzrost roślin (szczególnie wolno rosnących drzew). Bywa też, że sadzimy drzewa w przypadkowym miejscu. Gdy urosną, utrudniają zagospodarowanie ogrodu, na przykład budowę oczka wodnego lub miejsca do grillowania. Jest to szczególnie istotne na małych działkach.

Korzyści z projektowania ogrodu na etapie budowy domu

Według Agnieszki Duc, z Pracowni Sztuki Ogrodowej, pieniądze wydane na projekt ogrodu w początkowej fazie budowy mogą się nam wielokrotnie zwrócić, ponieważ unikniemy niepotrzebnych działań i zapobiegniemy późniejszym poprawkom, czyli dodatkowym kosztom.

  • Ziemia. Projekt ogrodu gotowy już na początku budowy pozwala oszacować ilość potrzebnej ziemi, którą można sukcesywnie kupować, korzystając z nadarzających się okazji. Można też tak zaprojektować ogród, by wykorzystać ziemię z wykopów pod fundamenty, co zaoszczędzi kosztów związanych z jej wywózką.
  • Rośliny. Na podstawie projektu możemy posadzić rośliny we właściwym miejscu już w czasie budowy albo jeszcze przed jej rozpoczęciem (jeśli nie kolidują z budową). Dotyczy to zwłaszcza drzew i niektórych krzewów, które rosną wolno, a często tylko duże dają komfort wypoczynku w cieniu lub odosobnieniu od nieatrakcyjnego otoczenia. Sadząc rośliny zgodnie z planem, zapobiegamy konieczności ich późniejszego przesadzania czy usuwania, jeżeli zostały posadzone zbyt gęsto.
  • Elementy architektoniczne. Na etapie budowy najlepiej ustalić kształt tarasu, schodów, podjazdu i wejść do domu, wygląd ogrodzenia oraz rodzaj zastosowanych materiałów wykończeniowych. Gdy dom jest już ukończony, rodzaj i kolor materiałów użytych na taras, schody i ogrodzenie ogranicza wybór i kolorystykę materiałów do budowy elementów małej architektury, a także kolorystykę roślin.
  • Instalacje. Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie należy zaprojektować ujęcie wody do podłączenia nawadniania  i rozprowadzenie kabli do oświetlenia ogrodu. Często pochopnie wybudowany podjazd uniemożliwia doprowadzenie kabli do oświetlenia lub rur nawadniających. Wówczas trzeba go rozbierać lub przeprowadzać instalacje okrężną drogą, co oznacza dodatkowy koszt. Zdarza się, że źle zaplanowana instalacja elektryczna powoduje, iż wszystkie lampy muszą być uruchamiane jednym włącznikiem (uniemożliwia to tworzenie oświetleniem nastroju w ogrodzie i jest nieekonomiczne). Częstym błędem jest także wyprowadzenie wody na zewnątrz budynku rurą o zbyt małym przekroju, co bez kosztownej przeróbki uniemożliwia sprawne działanie automatycznego nawadniania.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Agnieszka Sternicka , Marek Sternicki

Koszt projektu ogrodu

W projekcie ogrodu oprócz układu i doboru roślin są informacje dotyczące sposobu ukształtowanie terenu, przebiegu komunikacji, wyboru nawierzchni, lokalizacji i wyglądu elementów małej architektury (altana, tarasy, staw, grill, murki oporowe), placu zabaw, lokalizacji kompostownika albo miejsca dla psa. Projekt może określać wygląd ogrodzenia lub śmietnika, system oświetlenia i automatycznego nawadniania, zawiera też projekty techniczne elementów małej architektury (przykładowo murowanego grilla).
Cenę projektu kształtuje głównie zakres jego opracowania i wielkość działki.

Projekt ogrodu to nie tylko zestawienie roślin, ale też kompleksowe, funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni. Wielu rzeczy na pewnym etapie urządzania działki już się nie da zrobić lub ich wykonanie jest bardzo kosztowne, dlatego należy przewidzieć je wcześniej.

Gdy szacowany koszt urządzenia ogrodu przekracza tymczasowo nasze możliwości finansowe, warto pomyśleć o wykonaniu go w kilku etapach. To lepsze rozwiązanie niż zagospodarowywanie działki bez koncepcji, z myślą, że za kilka lat w przypływie gotówki przeprowadzimy modernizację.

Dobry projekt przewiduje rozwój potrzeb właściciela ogrodu, na przykład określa miejsce na plac zabaw dla dzieci, który będzie potrzebny dopiero za kilka lat, lub przeciwnie – zawiera propozycje zagospodarowania miejsca po jego rozebraniu.

Uwaga!  Zamawiając projekt ogrodu, lepiej umówić się na jego opracowanie z wyłączeniem projektów technicznych małej architektury, która nie zawsze pojawia się w początkowym etapie zakładania ogrodu lub zostaje zastąpiona elementami gotowymi (na przykład pergolami). Szczegółowe projekty tych elementów można zamawiać później, w zależności od posiadanych środków finansowych.

Od projektu do realizacji

Wykonanie projektu ogrodu poprzedza zebranie informacji (rozmowa z właścicielami, wizja lokalna). Na tej podstawie architekt przedstawia co najmniej dwie koncepcje zagospodarowania działki. W trakcie kolejnych spotkań dopracowywane są pomysły i powstaje szczegółowy projekt realizacyjny.

Podlewanie ogrodu - co wybrać: podlewanie tradycyjne czy systemy nawadniania

Podlewanie ogrodu to jeden z niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych w sezonie. To, jaki system...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rośliny na skalniak. Jakie rośliny sadzić na...

Podpowiadamy, jakie rośliny najlepiej posadzić na skalniaku. Skalniak to jeden z najpopularniejszych...

Nietypowe skalniaki. Najciekawsze pomysły na...

Skalniak to oryginalny element w ogrodzie. Wystarczy odrobina fantazji, by ogród skalny zyskał ciekawy...

KONKURS ''Strefa relaksu'' - przedstawiamy...

Konkurs rozstrzygnięty. Jury wybrało 11 najlepszych pomysłów spośród setek nadesłanych...

Poradnik Ogrodowy

Podobają nam się bujne ogrody pełne dorodnych roślin rozwijających się na tle soczyście zielonego trawnika....

Ogród rustykalny. Jak wykorzystać stare meble i...

Ogród rustykalny to ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają pomysłu, jak urządzić...