| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Sposób na komary: fumigatory, repelenty, preparaty na komary

Sposób na komary: fumigatory, repelenty, preparaty na komary

Rój komarów może Ci zepsuć wypoczynek w ogrodzie. Wybierz najlepszy sposób na komary: fumigatorm, repelenty lub rozmaite preparaty na komary. Wybór środków do odstraszania komarów jest przebogaty. Poznaj całą ofertę preparatów na komary.

Komarom wystarczy byle kałuża, żeby rozmnażały się w rekordowym tempie. Woda w jeziorach jest wręcz wymarzonym lęgowiskiem. Naukowcy przypuszczają, że komary lokalizują swoją ofiarę za pomocą węchu. Przyciąga je zapach człowieka i wydychany przez niego dwutlenek węgla, którego zwiększone stężenie wyczuwają nawet z odległości kilku kilometrów. Poznaj skuteczne sposoby na komary.

Co najskuteczniej odstrasza komary?

Właśnie zapach, tyle że taki, którego komary nie lubią. W sklepach jest duży wybór preparatów na komary - do stosowania w pomieszczeniach, na balkonach oraz bezpośrednio zabezpieczających naszą skórę (do smarowania czy spryskiwania). Warto się zaopatrzyć w odpowiednie środki nie tylko wtedy, gdy jedziemy na urlop, lecz także jeśli zostajemy w domu.

  • elektrofumigatory – to urządzenia służące do zwalczania owadów, podłączone do kontaktu. Składają się z płytek owadobójczych oraz elektrycznego odparowywacza.
  • fumigatory – nazwa pochodzi od słowa „fumigacja” oznaczającego zwalczanie szkodników w pomieszczeniach zamkniętych za pomocą trucizn w postaci gazów, dymów lub par; należą do nich preparaty do spryskiwania pomieszczeń, płytki oraz spirale owadobójcze.
  • repelenty – środki odstraszające owady poprzez wydzielanie specjalnie dobranych substancji zapachowych.
Autor: Piotr Mastalerz

Środki odstraszające komary

Należą do nich preparaty nasączone specjalnie dobranymi substancjami zapachowymi (olejki eteryczne, ekstrakty ziołowe), które parując, tworzą w powietrzu strefę zapachową odstraszającą komary. Są to świece zapachowe, drewniane kwiaty do postawienia w wazonie lub balkonowej doniczce. Skutecznym sposobem na komary są także plastry z mikrokapsułką zawierającą roślinny olejek citronella. Po zgnieceniu mikrokapsułki przyklejamy plaster na meblach, ubraniu lub obroży psa. Zapachowa warstwa ochronna zabezpiecza przed atakiem komarów na odległość metra. Przeciętny czas działania tych środków wynosi ok. 8 godzin. Plastry są najbardziej skuteczne przez 6-8 godzin. Ich działanie można trochę przedłużyć naciskając mikrokapsułkę, żeby wyparowały resztki oleju.

Środki zapachowe można stosować bez obaw, że wywołają skutki uboczne. Tylko w nielicznych wypadkach niektóre substancje wchodzące w ich skład wywołują niepożądane reakcje u osób ze skłonnościami do alergii. Zupełnie nieszkodliwe są pod tym względem plastry, które zaleca się do naklejania także na skórę. Można je stosować do ochrony przed komarami niemowląt i osób z poparzeniami lub chorobami skóry.

Środki zabijające komary

Fumigatory. Zalicza się do nich powodujące śmierć komarów preparaty w postaci trujących gazów, dymów lub pary. W sklepach można kupić płyny owadobójcze do spryskiwania pomieszczeń, płytki układane w kilku miejscach mieszkania oraz spirale, które nadają się na balkon. Spirale są osadzone na stojaczku. Żarząc się, wydzielają trujące opary, które zabijają komary i inne owady.

Elektrofumigatory. Składają się z zapasu płytek owadobójczych i odparowywacza. Sposób użycia jest prosty: płytkę nasączoną specjalnym preparatem wkłada się pod kratkę odparowywacza, który następnie umieszcza się w gniazdku elektrycznym. Po włączeniu do sieci 220 V opary preparatów ulatniają się. Niektóre urządzenia mają lampkę kontrolną, która zapalając się informuje, że elektrofumigator jest podłączony do prądu.

Lampka
. Ma małą żarówkę, którą osłania metalowa siatka lub gęsto rozmieszczone pionowe pręciki. Przez metalowe części płynie prąd, śmiertelnie porażając owady, które zwabione światłem dotkną metalu. Natężenie prądu jest śmiertelne tylko dla owadów, nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Lepiej jednak zachować niezbędne środki ostrożności i umieścić lampkę na odpowiedniej wysokości, z dala od łóżek domowników. Żeby urządzenie spełniło swoje zadanie, trzeba wyłączyć wszystkie inne źródła światła (również telewizory), owady bowiem zawsze wabi najsilniejsze z nich.

Owadobójcze płytki zabezpieczają pomieszczenie o powierzchni 16 m2 przez 4 miesiące. Spirale żarzą się około 6 godzin. Jeżeli z elektrofumigatora korzystamy przez ok. 8 godzin dziennie, to wystarczy on na 25 dni, a nawet miesiąc.

Po środki owadobójcze sięgajmy w ostateczności, gdyż w ich skład wchodzą insektycydy, substancje szkodliwe dla zdrowia. Przed użyciem przeczytajmy dokładnie instrukcję obsługi. Nie wolno ich używać w pokojach, w których przebywają niemowlęta, małe dzieci i osoby chore, zwłaszcza alergicy. Nie można ich stosować w pobliżu żywności, nie opakowanych artykułów spożywczych. Trzeba uważać, żeby preparaty nie miały kontaktu z otwartym ogniem ani nie dostały się do wody. Szczególną ostrożność zaleca się przy stosowaniu płytek do zwalczania owadów, gdyż są nasączone silną substancją owadobójczą. Po ich użyciu trzeba dokładnie umyć ręce.

Kret w ogrodzie: zwalczanie kreta

Kret w ogrodzie bywa częstym gościem. Kret dobrze czuje się w glebach wilgotnych i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przycinanie drzew owocowych - jak robić to...

Cięcie drzew owocowych jest zabiegiem koniecznym, gdyż w znacznym stopniu przyczynia się do uzyskania...

Mikoryza – jak stosować szczepionki w ogrodzie?

Uprawę roślin można znacznie usprawnić wykorzystując naturalny proces zachodzący w przyrodzie. Tym zjawiskiem...

Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Nawożenie drzew rosnących na trawniku (PORADA)

Drzewa w moim ogrodzie rosną na trawniku. Chciałabym je jakoś nawozić, ale nie podobają mi się zostawiane...

Jak pielęgnować rośliny pokojowe w czasie zimy?

Zima to dla roślin pokojowych ciężki okres. Podpowiadamy, jak je zabezpieczyć i pielęgnować, aby przetrwały...

Wiosenne prace ogrodowe, czyli jak przygotować...

Nadszedł czas robienia porządków na posesji i przygotowanie mebli ogrodowych na nachodzący sezon....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.